Rodzinnych inwestycji poza centrum coraz więcej?


Deweloperzy coraz chętniej budują inwestycje, które są stworzone z myślą o potrzebach tzw. klienta rozwojowego, czyli najczęściej rodziny mającej w planach lub posiadającej potomstwo. Są to z reguły lokale o metrażu większym niż 50 mkw. i oscylujących w granicach ok. 250-300 tys. zł.

Rodzinnych inwestycji poza centrum

Program Mieszkanie dla Młodych bez wątpienia wpłynął na zwiększone zainteresowanie mieszkaniami o średnim metrażu. Dzięki temu znacząco uaktywnili się klienci, którzy dotychczas mieli ograniczone możliwości kredytowe. W następstwie dopłaty i warunków programowych zakup własnej nieruchomości okazał się możliwy. To jednak nie wszystkie czynniki, które motywują do zakupu większych mieszkań poza ścisłym centrum Poznania.

Przedstawicielka B&W Developer, który zrealizował osiedle Tarnowo Park w podpoznańskim Tarnowie Podgórnym potwierdza, że zarówno MdM, jak i coraz większy wybór mieszkań o średnim metrażu powodują kumulację zainteresowania klientów. Jednak w przypadku tzw. klienta rozwojowego pod uwagę należy wziąć także inne kwestie. – Młode osoby, które zakładają rodzinę lub posiadają małe dzieci, poszukują odpowiednich warunków. Z reguły są w stanie zrezygnować z kupna mieszkania w Poznaniu na rzecz pobliskich miejscowości, np. Tarnowa Podgórnego. Po pierwsze niższa cena na metr, a po drugie swobodny dostęp do terenów rekreacyjnych, co dla dzieci jest szczególnie ważne, a często także miejsce pracy w Sadach, Baranowie czy w Przeźmierowie. – mówi Karina Ulikowska.

Jak dodaje budynki wielorodzinne w podpoznańskich gminach stają się coraz częściej alternatywą dla domów jednorodzinnych ze względów na niższe koszty utrzymania. – W przypadku Tarnowo Park mieszkania 64 mkw. to koszt czynszu nieco ponad 200 zł, tak więc dla osób, które sporo pracują i nie mają czasu na przydomowe prace, budownictwo wielorodzinne w spokojnej okolicy jest zadawalającą odpowiedzią na ich wymagania. – dodaje przedstawicielka B&W Developer.

Dla klienta rozwojowego, prócz niskich kosztów utrzymania, liczy się przede wszystkim metraż. To z reguły lokale ok. 65 mkw., w których znajdują się trzy pokoje. Istotną rolę odgrywa również cena. Dla osób poszukujących mieszkania w granicach Poznania niekiedy kwoty sięgające 5,5-7 tys. za mkw. są zaporowe. Za porównywalny standard na inwestycji w Tarnowie Podgórnym cena za mkw. wynosi już ok. 4 tys. zł.

Dodaj komentarz