Rekordowe ilości koronawirusa w poznańskich ściekach


Pandemia jeszcze się nie skończyła – z tygodnia na tydzień wzrasta oficjalna liczba zakażonych poznaniaków i poznanianek. Nie wszyscy robią test na COVID-19 – prawdziwą skalę zachorowań pokazuje jednak monitoring ścieków. Wynika z niego, że tak dużych ilości materiału genetycznego koronawirusa nie było w Poznaniu od ponad roku.

koronawirus

Z oficjalnych danych, jakie gromadzi Ministerstwo Zdrowia wynika, że tylko w pierwszych pięciu dniach marca w Poznaniu i powiecie poznańskim odnotowano 356 zakażeń SARS-CoV-2 – czyli aż trzy razy więcej niż w pierwszym tygodniu lutego. W całym ubiegłym miesiącu zakażeń było 917 – wiele wskazuje na to, że wynik marca będzie o wiele wyższy.

Ale to tylko oficjalne dane – w związku z tym, że wielu chorych nie przeprowadza testów, mogą nie odzwierciedlać rzeczywistości. Światło na to, jak wielka może być skala zakażeń, rzucają wyniki monitoringu ścieków. Wynika z nich, że ilość materiału genetycznego koronawirusa jest największa od września 2021 roku. Kopii wirusa w ściekach jest obecnie więcej niż na początku 2022 roku – czyli w czasie, gdy przez Polskę przechodziła największa fala zachorowań.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz