Przyjaciele gminy zainaugurowali Dni Komornik


Do Centrum Tradycji i Kultury wójt Jan Broda zaprosił osoby, które można nazwać przyjaciółmi gminy Komorniki. Reprezentowali parlament, samorząd wojewódzki i powiatowy, samorządy sąsiednich gmin. Obecni byli gminni radni, kierownictwo gminnych instytucji, działających tu stowarzyszeń. Spotkanie brawurowo prowadzili Olga Karłowska, sekretarz gminy i Tomasz Stellmaszyk, zastępca wójta.

Wójt mówił o sytuacji gminy Komorniki, o niezłym, w porównaniu do innych gmin, stanie finansów, o ponad 60 milionach zł, które można przeznaczyć na inwestycje. Spośród nich najbardziej oczekiwanymi przez mieszkańców są węzeł komunikacyjny na ul. Grunwaldzkiej z tunelem, wiadukt na ul. Kolejowej. Po otrzymaniu rządowego dofinansowania gmina ogłosi przetarg na rozbudowę ul. Daimlera. Trwa rozbudowa SP nr 2 w Plewiskach.

Wójt wspomniał o trudnościach w prowadzeniu inwestycji, wynikających z inflacji. Wiele przedsięwzięć okazuje się droższymi niż planowano. Wyraził też opinię na temat zmniejszenia dochodów gminy przez to, że niektórzy obywatele płacą niższy podatek. Stwierdził, że samorząd wolałby rozporządzać własnymi finansami, planować zadania według własnego uznania, a nie liczyć, że decyzję podejmie rząd przekazując dotację do któregoś z zadań.

Potem przyszła pora na wręczenie dorocznych nagród wójta Komorniki, statuetek Bene Meritus. Do tej pory, od 2004 roku, w ten sposób wyróżnione zostały 82 zasłużone dla gminy osoby. W tym roku wójt nagrodę wręczył kolejnym pięciu. To profesor Bogusław Czerny, wicedyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, dzięki któremu park w Plewiskach został udostępniony mieszkańcom, otoczony stylowym ogrodzeniem.

Vadym Lysov jest lekarzem pracującym w Kielcach, ale urodził się w ukraińskiej Winnicy, partnerskim dla gminy Komorniki mieście. Zorganizował wiele transportów z pomocą dla Ukrainy, podróżował tam wspólnie z Robertem Kuraszem, naczelnikiem OSP Plewiska, który pięciokrotnie odwiedził ogarnięty wojną kraj przywożąc dary, głównie środki medyczne dla tamtejszych szpitali. Opiekuje się rodakami będącymi wskutek wojny w potrzebie, jest częstym gościem w Komornikach.

Dwie statuetki trafiły do gminnych radnych, osób szczególnie zasłużonych dla mieszkańców. Wojciech Pietrzak przez wiele lat był sołtysem w Plewiskach, a Dorota Trocha jest aktualnie sołtyską w Chomęcicach. Oboje są znani z aktywności w działaniach na rzecz swoich społeczności.

Jedyną osobą, która nie mogła statuetki odebrać osobiście, był ksiądz Adam Skrzypczak, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Komornikach. Upiększa zabytkową świątynię, otacza go szacunek wiernych. Obowiązki związane z pierwszym piątkiem miesiąca uniemożliwiły mu obecność w Centrum Tradycji i Kultury, jednak – jak poinformował Marian Adamski, przewodniczący Rady Gminy – udzielił dyspensy tym przyjaciołom gminy Komorniki, którzy przestrzegają piątkowego postu, a po zakończeniu oficjalnej części uroczystości chcieli skorzystać z poczęstunku.

Właśnie Marian Adamski wygłosił tradycyjny toast za pomyślność gminy, życząc powodzenia osobom działającym na jej rzecz, wszystkim instytucjom, klubom, stowarzyszeniom, a przede wszystkim mieszkańcom.

W artystycznej części wieczoru wystąpiła Glam Orchestra kierowana przez Darka Tarczewskiego. Solistką, która porwała publiczność śpiewając w trzech językach przeboje i standardy ze znanych musicali, była Ksenia Shaushyshvili. Namówiła ona do występu dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i w jednej osobie artystę Teatru Wielkiego. Oklaskiwany przez publiczność Damian Konieczek zaśpiewał jeden z przebojów Zbigniewa Wodeckiego.

W sobotę i niedzielę w Szreniawie, po uroczystej sesji Rady Gminy, będą trwały obchody Dni Gminy Komorniki. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych i dla dorosłych. W sobotni wieczór wystąpią „Piękni i młodzi”. JD

Fot. Paweł Miecznik

Dodaj komentarz