Propozycje na weekend w Poznaniu


Koncerty, spacery z przewodnikiem, różnorodne warsztaty i spektakle teatralne – to wszystko i wiele więcej czeka na poznaniaków i poznanianki w najbliższy weekend.

 

SOBOTA

Warsztaty w bibliotece

Czego potrzeba do napisania piosenki? Przekonają się o tym dzieci, które wezmą udział w warsztatach w Bibliotece Raczyńskich. O słowach, dźwiękach, rytmie i rymie opowie im Michał Kowalonek. Członek zespołu Snowman oraz były wokalista Myslovitz ma na swoim koncie także wspólny projekt z dziecięcą formacją Lumikulu. Jaką piosenkę stworzą młodzi adepci słowno-muzycznej sztuki? Czy w Bibliotece powstanie hit wakacji? Warto się przekonać osobiście.

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19

Godz. 12:00

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy na adres: zapisy@bracz.edu.pl.

Więcej informacji o warsztatach w bibliotece można znaleźć na stronie biblioteki.

Spacer botaniczno – urbanistyczny

Osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o mieście i występującej w nim dzikiej przyrodzie, mogą wziąć udział w spacerze botaniczno – urbanistycznym. Uczestnicy wycieczki spróbują przemyśleć na nowo rolę dzikich miejsc w mieście, przyjrzą się prawom własności gruntów, przeprowadzą botaniczne rozpoznania oraz odkryją ludzko-nieludzkie historie.

Zbiórka na Wzgórzu św. Wojciecha

Godz. 12:00

Bilety: 5 zł

Więcej informacji o spacerze można znaleźć na stronie Centrum Kultury Zamek.

Lato na Madalinie

Zajęcia rozwojowe, kąpiel w dźwiękach, spotkanie edukacyjne na temat jerzyków czy warsztaty „Ptaki w mieście” – te i wiele innych atrakcji czeka na dzieci i dorosłych w dawnej zajezdni tramwajowej na Madalinie. Przez cały czas trwania wydarzeń do dyspozycji najmłodszych są także tor wodny, trampoliny, strefa plażowa i strefa dziecięca, wielkie planszówki, animacje itp. Atrakcje w ramach Lata na Madalinie czekają na poznaniaków i turystów także w niedzielę.

ul. Madalińskiego 17

Godz. 12:00 – 19:00

Wstęp wolny

Więcej informacji o planowanych wydarzeniach można znaleźć na Facebooku.

Zwiedzanie Kaponiery Kolejowej

Wnętrza Kaponiery Kolejowej to przestrzeń o wyjątkowej historii. Obiekt towarzyszył rozwojowi Twierdzy Poznań i poznańskiego węzła kolejowego. Aby przybliżyć jego bogatą historię, została zaaranżowana ekspozycja składająca się z plansz informacyjnych, grafik i wizualizacji widoku przez zamurowane dziś strzelnice. W sobotę będzie można zapoznać się z ekspozycją – samodzielnie lub z przewodnikiem. Na chętnych czeka także zabawa w pokoju zagadek. Kaponierę Kolejową można odwiedzić także w niedzielę.

Podziemia Ronda Kaponiera

Od godz. 14:00

Wstęp wolny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Kaponiery Kolejowej.

Muzyczne pióropusze

Coco, a właściwie Jorge Ortega, to pochodzący z Peru muzyk mieszkający w Polsce od 1990 roku. Na co dzień gra i śpiewa muzykę latynoską, folklorystyczną i poważną u boku największych gwiazd, takich jak Maryla Rodowicz czy Stanisława Celińska. Występował na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej i był półfinalistą programu telewizyjnego „Mam Talent”, jest też wielkim popularyzatorem swej rodzimej tradycji kulturalnej. Koncert „Dźwięki natury. Muzyczne pióropusze”, który odbędzie się w parku przy ul. Browarnej, to wydarzenie z elementami animacji ruchowych, opowiadające o tradycjach muzycznych Indian Ameryki Północnej, ale nie tylko. Zaprezentowane zostaną oryginalne instrumenty i stroje oraz opowieści o tym, jak ludzie kiedyś żyli i korzystali z zasobów przyrody, w zgodzie z naturą. W roli głównej wystąpi wódz indiański „Dobra Nuta”. Wydarzenie będzie można zobaczyć w ramach akcji Lato z Estradą.

Park przy ul. Browarnej

Godz. 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji o koncercie można znaleźć na stronie Estrady Poznańskiej.

Przejazd liniami turystycznymi

Jak co weekend, również w najbliższą sobotę i niedzielę funkcjonować będą linie turystyczne: tramwajowa 0 i autobusowa 100, a w sobotę także linia 102. Tym razem do obsługi linii 0 zaplanowano: na sobotę skład „szybkowców” 105N, a na niedzielę – skład N+ND. Na linii 102, która uruchamiana jest tylko w soboty – tradycyjnie już – ma pojawić się „ogórek”. Natomiast na linię 100 przewidziano Jelcza PR110 i Mana (sobota) oraz Mana i Ikarusa (niedziela). W dwóch niedzielnych kursach Ikarusem (wyjazdy o godz. 11.20 i 13.10 z przystanku Poznań Główny) będzie brał udział przewodnik. W niedzielę ponownie uruchomiona zostanie turystyczna linia historyczna H, obsługiwana tramwajem Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer (wagony silnikowe Typu I były pierwszymi tramwajami elektrycznymi kursującymi po Poznaniu). To jednak nie koniec atrakcji. W sobotni wieczór, po raz pierwszy w tym sezonie uruchomione zostaną turystyczne linie nocne.

Centrum Poznania oraz tereny w sąsiedztwie Malty i Nowego Zoo

Od godz. 11:00

Bilety: od 4 do 10 zł

Więcej informacji o liniach turystycznych można znaleźć na stronie MPK. Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się tutaj.

Spotkanie ze średniowiecznymi mieszkańcami Środki

Osoby, które marzą o tym, aby przenieść się w czasie i spotkać ze średniowiecznymi mieszkańcami Śródki, mogą przyjść do Rezerwatu Genius Loci. Przewodnicy opowiedzą o cmentarzysku, osadzie i życiu codziennym w ówczesnych czasach. Akcję zorganizowano w ramach Dni Śródki.

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, ul. Ks. Ignacego Posadzego 3

Godz. 16.30

Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja. Zapisy mailowo pod adresem: rezerwat@muzarp.poznan.pl lub telefonicznie pod numerem 61 852 21 67

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie rezerwatu.

Dni Pary

Przed nami kolejne Dni Pary na Maltance. W najbliższy weekend, 24 i 25 lipca, na trasę kolejki wąskotorowej ponownie wyjedzie Borsig Bn2t. Będzie on wyruszał o pełnych godzinach ze stacji początkowej Maltanka, a 30 minut później ze stacji Zwierzyniec.

Stacja kolejki Maltanka (ul. Jana Pawła II 1) oraz stacja Zwierzyniec (ul. Wiankowa 1, w sąsiedztwie Nowego Zoo)

Od godz. 10:00 do 19:00

Bilety: normalny – 7,5 zł, ulgowy – 5 zł

Więcej informacji o Dniach Pary można znaleźć na stronie MPK.

NIEDZIELA

Przechadzka po Śródce

Po przerwie powraca cykl przechadzek po rewitalizowanych obszarach miasta. Tym razem poznaniacy i turyści będą mieli okazję zwiedzić Śródkę. Wycieczka to możliwość poznania historii i ciekawostek dotyczących tej części miasta w trakcie oprowadzania z licencjonowanym przewodnikiem. Pierwszy spacer odbędzie się w najbliższą niedzielę. W ramach akcji można będzie skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez lokalne punkty gastronomiczne, a także zobaczyć wystawę fotografii prezentujących Śródkę.

Zbiórka: Młodzieżowy Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Gdańskiej

Godz. 10:00

Wstęp wolny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Poznan.pl.

Odkrywamy Wildę na nowo

Stowarzyszenie Wildecka Inicjatywa Lokalna WILdzianie zaprasza do odkrywania Wildy na nowo, w ramach cyklu niedzielnych spacerów z przewodnikiem. W najbliższy weekend będzie okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej m.in. o Forum Wildanum – czyli zabudowie wokół Rynku Wildeckiego, szkole przy ul. Prądzyńskiego, secesji na Kilinie, dębie Krzysztofie, szpitalu ortopedycznym czy kościele Zmartwychwstańców.

Zbiórka przy „Chłopcu z wierzbą” – u zbiegu ulic Górna Wilda, Wierzbięcice, Czajcza i 28 Czerwca 1956 r.

Godz. 11:00

Wstęp wolny

Więcej informacji o wycieczce można znaleźć na Facebooku.

Koncerty Sołackie

Osoby, które wybiorą się nad Rusałkę, będą mogły posłuchać muzyki na żywo. W najbliższą niedzielę wystąpi egzotyczny kwartet: De Jacarandá – Héctor Bravo (Peru), Emiliano Franco (Argentyna), Román Mendez (Meksyk) i Jorge Ortega (Peru). Organizatorem cyklu koncertów są Rada Osiedla Sołacz, Towarzystwo Przyjaciół Sołacza i Restauracja Rusałka.

Scena nad Rusałką, Restauracja Rusałka, ul. Golęcińska 27

Godz. 19:00

Wstęp wolny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Poznan.pl.

Eliksir mądrości

W parku przy ul. Browarnej będzie można zobaczyć spektakl pt. „Eliksir mądrości”. Sztuka przeniesie widzów do domowego laboratorium, w którym realizowane są przeróżne wynalazki. Ich ukoronowaniem ma być wyhodowanie sztucznej inteligencji. To zabawny, ekspresyjny spektakl o geniuszu drzemiącym w każdym z nas, który zachęca widzów do twórczych poszukiwań. Nie brak w nim jednakże refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze, jak zdrowo żyć i dbać o innych. Spektakl będzie można zobaczyć w ramach akcji Lato z Estradą.

Park przy ul. Browarnej

Godz. 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie Estrady Poznańskiej.

Poranek dla dzieci

Niespożyta energia Elli Belli zaraża wszystkich wokół. Razem ze swoim najlepszym przyjacielem – Henrym organizują konkurs talentów. Pech chce, że do miasteczka wprowadza się zawadiacki Johnny. Co było dalej? Przekonają się o tym dzieci, które przyjdą w niedzielę do Centrum Kultury Zamek. Film animowany „Ella Bella Bingo” zostanie wyświetlony w ramach cyklu Poranek dla dzieci. Tego samego dnia w Kinie Pałacowym można będzie zobaczyć film „Halvdan – prawie wiking”. To historia o przyjaźni, która wzbija się ponad konflikt dwóch rodów.

Kino Pałacowe, CK Zamek, ul. św. Marcin 80/82

Godz. 10:00 (seans filmu „Ella Bella Bingo”) oraz 12:00 (sean filmu „Halvdan – prawie wiking”)

Bilety: 12 zł

Więcej informacji można znaleźć na stronie CK Zamek – tutaj oraz tutaj. AJ

Fot. Fundacja Kreatywator

Dodaj komentarz