Projekt budżetu Poznania – najtrudniejszy w historii


Projekt budżetu Poznania na 2023 rok został przedstawiony radnym podczas wtorkowej sesji. W tym roku jego stworzenie było ogromnym wyzwaniem – na kształt tego ważnego dokumentu wpłynęła galopująca inflacja, wojna w Ukrainie i wprowadzone przez rząd liczne zmiany w rozliczaniu podatków. Mimo to miasto będzie w przyszłym roku chronić zaplanowane inwestycje i dbać o możliwość rozwoju.

Stary Rynek w Poznaniu
Dzisiaj radni miejscy zajęli się projektem budżetu na przyszły rok.

– Skonstruowanie odpowiedzialnego projektu budżetu było dużym wyzwaniem – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Już w ubiegłym roku sytuacja samorządów była bardzo trudna, ale wiele wskazuje na to, że przyszły rok będzie jeszcze cięższy. Przedstawiamy dziś najlepszy projekt, jaki można było stworzyć w obecnych warunkach. Jeśli wszyscy zachowamy się odpowiedzialnie, jesteśmy w stanie razem bezpiecznie przeprowadzić Poznań przez te trudne czasy tak, by Miasto mogło dalej się rozwijać.

Najtrudniejszy budżet w historii

Wśród czynników, jakie wpłynęły na budżet, jest m.in. najwyższa od 25 lat inflacja, sięgająca już 18 procent, która wyraźnie zwiększa koszty funkcjonowania Miasta. Najwyższe od 20 lat stopy procentowe banku centralnego sprawiają dodatkowo, że wyraźnie rośnie też koszt obsługi zadłużenia. Nie bez znaczenia jest także agresja Rosji na Ukrainę, która spowodowała ogromny, znacznie przewyższający inflację wzrost cen energii elektrycznej, gazu oraz paliw.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz