Profesjonalne samochodowe instalacje gazowe – dlaczego warto w nie zainwestować?


Ceny benzyny i oleju napędowego z roku na rok są coraz wyższe, a kierowcy z niepokojem przygotowują się na kolejne podwyżki. Jeżeli jesteś właścicielem samochodu z silnikiem benzynowym, to masz okazję ograniczyć wydatki na paliwo nawet o połowę dzięki montażowi profesjonalnej instalacji gazowej. W Polsce auta z instalacją LPG cieszą ogromną popularnością, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Instalacja LPG – podstawowe informacje

Powszechnie zwykło się mówić o „samochodach na gaz” lub z LPG, ale co dokładnie to oznacza? Zasilanie samochodów osobowych gazem w Polsce jest często spotykane, ze względu na wysokie ceny benzyny na założenie instalacji gazowej decyduje się coraz więcej kierowców. Powszechnie stosowany skrót LPG pochodzi z języka angielskiego i oznacza dokładnie Liquified Petroleum Gas (płynny naftowy gaz – mieszanina butanu i propanu). Samochód musi zostać wyposażony w specjalną, profesjonalną instalację LPG aby jego silnik mógł być zasilany tym rodzajem paliwa. Warto zdecydować się na montaż instalacji w sprawdzonym serwisie, specjalizującym się w tego typu procedurach, mieszkańcom okolic Poznania polecamy – samochodowe instalacje gazowe w Autokorbas.  Według specjalistów zajmujących się montażem instalacji gazowych każdy model samochodu osobowego może mieć założoną instalację gazową, jednak należy pamiętać im większy stopień skomplikowania montażu, tym cena całej operacji jest większa. Aktualnie samochody zasilane gazem można tankować na niemalże wszystkich stacjach benzynowych w Polsce, korzystając z dystrybutora z autogazem – w większości przypadków możliwa jest od kilku lat samoobsługa.

Samochodowa instalacja gazowa najczęściej zbudowana jest z poniższych elementów:

– wlewu paliwa,

– regulatora przepływu,

– reduktora,

– zbiornika gazu,

– elektromagnetycznego zaworu odcinającego,

– osprzętu zbiornika.

Instalacja gazowa – odczuwalne oszczędności

Aktualnie cena litra gazu jest ponad połowę niższą od ceny litra benzyny. Instalacja gazowa pozwala na znaczne obniżenie kosztów jazdy, nawet biorąc pod uwagę trochę większe zużycie LPG. Warto jednak pamiętać, iż częstsze użytkowanie samochodu z gazem i pokonywanie dłuższych dystansów, tym większe oszczędności na tankowaniu można poczynić i tym bardziej opłaca się montaż nawet najdroższej, sekwencyjnej instalacji. W przypadku instalacji gazowej w samochodzie kalkulacja jest sprawdzona i niezwykle prosta – im więcej poruszasz się samochodem, tym więcej możesz zaoszczędzić.

Instalacja gazowa pozwala cieszyć się tanią jazdą samochodem, w ciągu roku można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

– Ekologia. Samochód na gaz jest znacznie bardziej bezpieczny dla środowiska niż benzyna czy diesel. Pojazd nie emituje podczas spalania toksycznych gazów, które mają negatywny wpływ na atmosferę. Samochody na gaz nie produkują smogu, który jest niezwykle szkodliwy dla ludzkiego zdrowia.
– Gaz nie posiada wpływu na korodowanie stali, dzięki czemu możliwa jest dłuższa, niezawodna praca pojazdu.
– Paliwo LPG jest tańsze od benzyny średnio o połowę.
– Jazda samochodem zasilanym LPG nie jest tylko bardziej ekonomiczna ale i wydajna.
– Samochody poruszane gazem są znacznie cichsze, kultura pracy silnika napędzanego LPG jest nie tylko cichsza ale i bardziej płynna, dzięki czemu hałas jest ograniczony.
– W przypadku jakiejkolwiek awarii auto z instalacją LPG może zostać zasilane alternatywnie benzyną.
– Montaż instalacji gazowej w samochodzie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które korzystają z auta co dzień i jeżdżą w wielokilometrowe trasy. Taka inwestycja szybko się zwróci a właściciel samochodu poczuje ulgę przy płaceniu za bieżące tankowanie.

Zasilanie samochodu gazem jest znacznie bardziej bezpieczne dla środowiska od tradycyjnych paliw ponieważ nie emituje szkodliwych gazów.

Czy gaz naprawdę może zniszczyć silnik?

Przeciwnicy samochodowych instalacji gazowych często podejmują tezę, iż LPG niszczy silnik. Jest to zupełnie bezpodstawne twierdzenie, jeżeli instalacja gazowa jest odpowiednio dobrana do silnika i jest odpowiednio skalibrowana to nie może w żaden sposób zaszkodzić jednostce. Dlatego montażu instalacji oraz wszelkich innych prac serwisowych należy dokonywać wyłącznie w profesjonalnych, sprawdzonych i wykwalifikowanych serwisach, dzięki czemu możesz zagwarantować długą i niezawodną pracę silnika w swoim samochodzie.

Nie należy się także bać spadków mocy silnika, jeżeli zdecydujesz się na montaż wysokiej jakości instalacji gazowej to z pewnością nie odczujesz żadnej różnicy pomiędzy pracą jednostki na benzynie i gazie. Poza samym doborem i montażem instalacji LPG bardzo istotna jest także kwestia właściwej regulacji, ponieważ każdy samochód jest inny i potrzebuje odpowiednio dobranych parametrów.

Prawidłowo przeprowadzony montaż instalacji LPG gwarantuje prostą i nieuciążliwą obsługę. Wszystkie elementy powinny być mało widoczne i nie przeszkadzać w żadnym stopniu w codziennym korzystaniu z samochodu.

 

Nie polecamy kupna samochodu z już zamontowaną instalacją LPG. Znacznie lepszym i bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest samodzielny montaż i wybór sprawdzonego serwisu, który dobierze najlepszą instalację dla danej wersji silnikowej. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zakup pojazdu z taką instalacją koniecznie sprawdź jej stan w profesjonalnym serwisie przed kupnem.

 

Podsumowując, warto zainwestować w profesjonalną, odpowiednio dobraną instalację LPG. Największą wartością takiej decyzji są względy ekologiczne i zdrowotne. Samochody zasilane gazem nie emitują toksycznych spalin ani nie powodują smogu. Drugą bardzo ważną kwestią, dla której większość kierowców decyduje się na montaż instalacji gazowej są spore oszczędności, zauważalne szczególnie przy regularnym pokonywaniu stosunkowo dalekich tras. Warunkiem poprawnego działania instalacji LPG jest jej odpowiedni dobór oraz profesjonalny montaż. Zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu Auto Korbas, zlokalizowanego w okolicach Poznania. Oferujemy profesjonalny, kompleksowy serwis samochodowych instalacji gazowych – serwis, przeglądy, montaż.

Auto Korbas
ul. Kamienna 14
Wysogotowo
62-081 Przeźmierowo
kom. 604 353 743

 

Dodaj komentarz