Poznańskie ogrody botaniczne świętują setne urodziny


Ogród na Ogrodach
Ogród Botaniczny w Poznaniu zajmuje powierzchnię ok. 22 ha na poznańskim osiedlu, które wzięło od niego swoją nazwę (Ogrody). Znajduje się tam około 6 tys. gatunków roślin, które są prezentowane w dziesięciu działach tematycznych. W miejscu tym prowadzone są zajęcia edukacyjne z zakresu ogrodnictwa, botaniki i zoologii. Odbywają się wystawy oraz spotkania naukowe i kulturalne. Botanik odwiedza rocznie ok. 200 tys. zwiedzających. Jest on udostępniany bezpłatnie, stanowiąc miejsce wytchnienia wśród zieleni.

Szkolny Ogród Botaniczny (bo tak nazywało się początkowo to miejsce) powstawał w czasach odradzania się państwa polskiego, w latach 1922-1925. Bezpośrednimi inicjatorami jego utworzenia byli: dr Joachim Namysł, Władysław Marciniec i prof. Rudolf Boettner (który został też pierwszym dyrektorem). Ich intencją było rozpowszechnianie wiedzy ogrodniczej w odbudowującym się na nowo kraju. Ogród podlegał administracyjnie Magistratowi i Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego. Pieczę naukową natomiast przez cały czas sprawowali profesorowie Uniwersytetu Poznańskiego, w tym prof. Adam Wodziczko.

Ogród szybko się rozwijał, wzbogacając się o nowe tereny. Powstawały też kolejne atrakcje. Okres okupacji był dla tego miejsca czasem stagnacji, a pod koniec wojny także częściowego zniszczenia. W 1949 r. ogród został przejęty przez Uniwersytet Poznański. W kolejnych latach jego obszar powiększał się o dodatkowe tereny, osiągając prawie 22 ha.

Obecnie miejsce to funkcjonuje jako jednostka uniwersytecka, podlegająca bezpośrednio rektorom UAM. Jest ogrodem botanicznym w rozumieniu ustawy o ochronie przyrody, a jego część parkowa w 1975 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Osobą, która miała ogromny wpływ na prowadzenie ogrodu przez blisko 50 lat, był jego wieloletni dyrektor, prof. Aleksander Łukasiewicz. Zostanie on upamiętniony 10 czerwca. Tablica jego imienia zawiśnie na terenie Alpinarium, które dzięki jego determinacji powiększono i przebudowano (to część ogrodu, w której prezentowana jest roślinność pasm górskich różnych stref klimatycznych świata: subpolarnej, umiarkowanej i podzwrotnikowej).

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz