Poznański Szlak Kulinarny


Z drugiej strony, wielką popularnością cieszą się lokale gastronomiczne, które pielęgnują tradycję. Jednym z nich jest “Bamberka”, należąca do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska.

– Jesteśmy restauracją regionalną. U nas obcokrajowcy dowiedzą się czym jest kuchnia polska i poznańska, dziadkowie odnajdą smaki dzieciństwa, a młode pokolenie ma szansę zetknąć się z tradycją. Cieszy nas, że pyra i dania z ziemniaków zostaną wyeksponowane. To ważny element naszej tożsamości kulinarnej – komentuje Anna Komorska, właścicielka restauracji Bamberka.

Prezentacja koncepcji szlaku odbyła się w restauracji L33 Bistro & Bar, działającej w Poznaniu przy hotelu Liberté 33. Lokal działa od roku i znajduje się w zabytkowej willi z 1920 roku. Daniem które na stałe zagościło w jadłospisie jest pyra z ogniska, będąca autorską interpretacją pyry z gzikiem.

– Od dnia otwarcia wiedziałem, że poznaniacy lubią lokalne smaki, a turyści chętnie je odkrywają. Nasza pyra to strzał w dziesiątkę. Jest z nami od początku i wszystko wskazuje na to, że zostanie z nami na dłużej – mówi szef kuchni L33, Bartosz Rosa.

Właściciele obiektu mają też pewien sekret, którym jest działająca na pograniczu Poznania winnica. Choć Poznań, ze względu na swoje ziemniaczane tradycje, bywa żartobliwie nazywany krainą podziemnej pomarańczy, to okazuje się, że szlachetne winogrona też całkiem nieźle się tutaj przyjęły.
Ważny uzupełnieniem szlaku jest Muzeum Pyry. Tam można zdobyć pierwsze szlify w przygotowywaniu poznańskiego specjału i poznać jego historię, a także dowiedzieć się dlaczego ziemniaki albo kartofle w Poznaniu nazywane są właśnie pyrami.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz