Poznaniacy powracają do Arkadii


To jeden z najpiękniejszych poznańskich budynków. Wspaniała historia, która ma okazję odżyć dzięki powstaniu programu Przylądek Arkadia.

Kiedyś był tu pierwszy w Poznaniu miejski teatr, później liczne popularne kawiarnie zmieniające swe nazwy wraz z zakrętami historii a także pierwsza poznańska siedziba rozgłośni Polskiego Radia i salon samochodowy prowadzony przez automobilistkę. Od prawie dwudziestu lat działa tu najstarszy poznański salon Empik a także inne instytucje kulturalne i edukacyjne. O ile wewnątrz budynku wiele się dzieje, to jego taras dotąd używany był raczej sporadycznie. Dziś jest realna szansa by przywrócić to miejsce miastu.

Obszerny taras wypełniony był towarzystwem. Przy kawiarnianych stolikach prowadzono ciche rozmowy. W tle słychać było przyjemną muzykę dobiegającą z wnętrza Kaffehaus Hohenzollern (w zależności od czasu także Cafe Esplanade i Kawiarnia Arkadia). Doskonałe miejsce, aby obserwować wielki plac, który w ciepłe, słoneczne dni był celem spacerów. Taras, wyniesiony nieco ponad poziom placu Wilhelmowskiego (obecnie plac Wolności), wydawał się być sceną, na której rozgrywa się sztuka rozpisana na wielu aktorów. Było jednak zupełnie inaczej. Taras Arkadii, jak poznaniacy zwykli nazywać dawny budynek teatru, był widownią, scenę natomiast stanowił największy plac miasta. To tu można było ujrzeć znajomych, bohaterów plotek i miejskich anegdot. Rozmowy na tarasie kawiarni były komentarzami, uszczypliwymi uwagami lub zachwytami nad strojami przechadzających się pod osłoną parasolek kobiet – pisał o tarasie Arkadii Maciej Szymaniak w artykule „Arkadia czyli jeden wielki miejski spektakl” opublikowanym na stronach miasta Poznania.

Teraz, po ponad dwudziestu latach przerwy na taras Arkadii wraca kawiarniane życie. Właśnie rozpoczęły tu działalność dwa ogródki: Restauracji Toga i Klubokawiarni Zielona Gęś, a ponadto pojawiły się leżaki na których można swobodnie spędzić czas. Wkrótce zagoszczą tu także koncerty (w tym fortepianowe!), spektakle dla dzieci, spotkania, warsztaty a nawet pokaz mody, silent disco i poranna gimnastyka. To wynik aktywności Empiku, który razem ze swoimi partnerami i innymi lokatorami Arkadii chce przywrócić choć trochę dawnego życia w tej części miasta.

WYBRANE WYDARZENIA

JAM SESSION
7 i 21 września (piątki) , godz. 18.00 – 22:00

GIMNASTYKA HULA HOP
1, 8, 15 i 22 września (soboty), godz. 12.30 – 13:30

WARZYWKO – spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Planeta M
9 września (niedziela), godz. 12.30 – 13:30

SILENT DISCO
14 i 28 września (piątki), godz. 20.00 – 3.00

LENTOID – koncert
15 września (sobota), godz. 20.00 – 22:00

POKAZ MODY
16 września (niedziela), godz. 14.00 – 22:00

PCHŁA – spektakl dla dzieci i dorosłych w wykonaniu Teatru Planeta M
23 września (niedziela), godz. 12.30 – 13:30

MAGIEL FITNESS FESTIWAL
29-30 września (sobota, niedziela), godz. 10.00 – 22:00

Dodaj komentarz