Poznań znowu w grze


Czas biegnie nieubłaganie, dla niektórych bardzo szybo, jak na przykład dla Holendrów, którzy po dwóch przegranych meczach z Danią i Niemcami mają już tylko iluzoryczne szanse nas awans do ćwierćfinału. Dla innych czas lekko się zatrzymał, jak dla Portugalczyków, którzy po zwycięstwie 3:2 z Danią w dramatycznych okolicznościach, dali sobie jeszcze jedną nadzieję na  grę w dalszej fazie mistrzostw. Czwartkowe popołudnie to kolejny ważny dzień dla Poznania. Na Stadionie Miejskim o godz. 18.00 Włosi zmierzą się z Chorwatami i jak się okazało z układu wyników, będzie to szlagierowe spotkanie. To drugi występ Chorwatów w Poznaniu, którzy w poprzednim meczu pokonali Irlandczyków i mogą mówić, że „Bułgarska” jest dla nich szczęśliwa. Miasto zapełniło się znowu kibicami, a Strefa Kibica czeka na kolejny dzień pełen emocji.

chorwaci

Fot. Strefa Kibica

 

Strefa Junior:

15:00 Zajęcia z edukacji ekologicznej

Recykling podczas zabawy z „Puszkojadem”, przygotowany we współpracy z fundacją RECAL.

 

Koncerty:

15.30 Scena  Główna – Poznańska Orkiestra Rozrywkowa ze Sławkiem Uniatowskim i Kasią K8 Rościńską

23.00 DJ FAFAQ

Fafaq (Fucking Annoying Frequently Asked Questions) pochodzi z Ostrowa Wielkopolskiego. Jego przygoda z muzyką sięga 14 roku życia, wszystko zaczęło się od słuchania techno, przez różne gatunki, aż po trance, któremu to najbardziej pozostał wierny. To właśnie ten nurt muzyczny, wspierany takimi artystami jak Armin van Buuren czy Matt Darey, pokusił go do rozpoczęcia kariery jako DJ. Przez młodzieńcze lata całkowicie poświęcił się dźwiękom, pogłębiając wiedzę, zarówno muzyczną jak i techniczną. Jak większość młodych DJów, Fafaq stawiał swoje pierwsze muzyczne kroki z pomocą programów komputerowych, takich jak Traktor. Niezaspokojone pragnienie nie pozwoliło mu na zakończenie muzycznej przygody na tym etapie. Praktyka, sumienność i samozaparcie, połączone z długimi godzinami spędzonymi przy komputerze, długie godziny ćwiczeń i nauki – to wszystko zaowocowało nieprzeciętnymi umiejętnościami, a występy przed publicznością stały się sposobem na życie. Profesjonalna kariera rozpoczęła się w klubie Protector w Ostrowie Wielkopolskim; następnie Marion, aż przyszła kolej na duże eventy. Najpierw było to Welcome To.., następnie chilloutowa scena Sunrise Festival 2006, oraz Independance. Styl muzyczny Fafaq najbardziej skłania się ku kierunkom takim jak progressive, przez uplifting i energy, aż po ciężkie brzmienia tech trance. Od września 2006 można go usłyszeć w cotygodniowej audycji w radiu Revolusic.

 

Mecze:

18.00 Włochy – Chorwacja, Stadion Miejski w Poznaniu

Jak dojechać na stadion? Z lotniska, dworca lub Strefy Kibica? Dla kibiców uruchomiono dodatkowe linie autobusowe MPK oraz bezpłatne autobusy Contibus.

20.45 Hiszpania – Irlandia

 

Ciekawostki:


Aukcja dla chorej Samanthy

8200 zł – tyle pieniędzy udało się zebrać w Strefie Kibica w Poznaniu na rzecz chorej Samanthy. Wyjątkowa akcja charytatywna odbyła się po zakończeniu meczu Polska – Rosja. Licytowano piłkę z autografem Michela Platiniego, krzesełka ze Stadionu Miejskiego w Poznaniu.  Na aukcję trafiły również pamiątkowa koszulka z podpisami Jarzębiny i plakat z podpisami członków zespołu Wilki.  Fundusze zbierano na leczenie 4,5-letniej Samanthy z Kórnika k. Poznania, która chorowała na przewlekłą białaczkę szpikową i obecnie cierpi na ciężkie powikłania po przeszczepie szpiku kostnego. Powrót dziewczynki do zdrowia wymaga bardzo kosztownego leczenia. Miłośnicy futbolu licytowali piłkę, którą Michel Platini – prezydent UEFA podpisał podczas wizyty w Poznaniu w październiku 2011 r. Zwycięzca licytacji zapłacił za nią aż 5800 zł!

– Nie raz powtarzaliśmy, że poznańska Strefa Kibica to nie tylko rozgrywki piłkarskie. To także liczne atrakcje w postaci koncertów i animacji dla dzieci, którym towarzyszą pozytywne emocje. Chcemy dzielić się tymi emocjami, dlatego bez wahania postanowiliśmy wesprzeć chorą Samanthę – mówi Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. organizacji EURO 2012. – Cieszę się, że Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej są inspiracją do podejmowania takich inicjatyw. Dzięki wsparciu gości Strefy Hospitality VIP mała Samantha otrzyma pieniądze na leczenie i to jest dla nas najważniejsze.

Podobne aukcje zostaną przeprowadzone w Strefie Kibica jeszcze kilka razy.

 

Ćwierć miliona

Strefę Kibica odwiedziło już 250 tysięcy osób!

 

Hotelowe newsy

Włosi za swoją poznańską bazę obrali Hotel Sheraton, a Chorwaci City Park Hotel & Residence. Natomiast w Hotelu Andresia śpią oficjele zaproszeni przez UEFA. Swój apartament ma tam Michel Platini. Tu także nocują sędziowie. Jak dowiedzieliśmy się dopisują im apetyty. Co prawda przed meczem jedzą włoskie pasty, ale po wykonanej pracy degustują obficie dania szefa kuchni. Po kolacji potrafią zamówić sobie jeszcze… hamburgery. Smacznego!

 

Śmieciowy problem

– Służby porządkowe codziennie sprzątają całą płytę Starego Rynku zbierając średnio 18 ton śmieci na dobę. Wokół rynku i Strefy ustawiono  20 dodatkowych kontenerów na śmieci. Pojawił się także  mobilny punkt skupu butelek i puszek, który usytuowany jest przy ulicy Wronieckiej w okolicach dawnej pływalni. Za szklaną butelkę skup płaci 10 groszy, a za kilogram aluminiowych puszek 2 złote.

 

Ulubiony sędzia Polaków

Howard Webb, angielski sędzi poprowadzi dzisiejsze spotkanie w Poznaniu. Pamiętamy go z meczu w Mistrzostwach Europy w 2008 z Austrią.  W 93. minucie meczu podyktował, uznany przez Polaków i część znawców futbolu za kontrowersyjny, rzut karny, z którego Ivica Vastić zdobył wyrównującą bramkę dla Austrii. Przyczyniła się ona do tego, że Polacy nie wyszli z grupy. By być jednak obiektywnym warto dodać, że gol dla Polski padł ze spalonego, a więc nie powinien zostać uznany przez sędziego.

 

 

Jak minął szósty dzień:

Dzień w strefie rozpoczął się od specjalnego wydania Listy Przebojów Radia Merkury zaprezentowanego przez Sławka Bajewa. Gdy ze sceny głównej poznańskiej Strefy Kibica płynęły największe przeboje z całego świata, na mniejszym ekranie, przy ul. Marcinkowskiego dzieci oglądały film „Garuda w moim sercu”.

Po południu dość niespodziewanym gościem Centrum Medialnego był Jaromir Nohavica, jeden z największych bardów Europy, przyciągający na swoje koncerty tysięcye fanów. Jaromir Nohavica to także wielki kibic, znawca i komentator piłki nożnej. Pieśniarz opowiadał dziennikarzom o swojej pasji do piłki przez kilkadziesiąt minut.  – – Byłoby fajnie – przepraszam, wiem, że mówię dla Polaków – gdyby wygrali Czesi. Tak w ogóle to ja lubię jak wygrywają ci, którzy mają przegrać. W tym właśnie podobali mi się Włosi. Po tych wszystkich problemach niziutko stali, ale się podnieśli – mówił Nohavica dla Strefy Kibica. Stwierdził, ze możemy być bardzo dumni z tego co Polacy potrafili zrobić, co zbudowali i z tego co mamy.  – Ta cała ożywiona energia… To jest podróż w kosmos. Pozostanie fajna pamięć po tych mistrzostwach – dodał.

O 18:00 ruszyła transmisja pierwszego meczu. Po pięknej walce Portugalczycy pokonali Duńczyków 3:2. W drugim spotkaniu Holendrzy nie zdołali zremisować z Niemcami. Po emocjonującej końcówce spotkania przegrali 1:2.

Pod koniec transmisji w Poznaniu zaczął padać deszcz, który błyskawicznie przegonił kibiców i fanów grupy Audiofeels czekających na koncert swoich ulubieńców. Zostali tylko najwytrwalsi, dla których zespół zaśpiewał kilka piosenek.

audio

Koncert Audiofeels przełożony został z powodu ulewnego deszczu na 18 czerwca.
Fot. S. Lechna

Juliusz Podolski, exPress Dziennikarska Agencja Usługowa

logoexpress

 

 

 

Dodaj komentarz