Poznań – ile zapłacisz za nieruchomość w stolicy Wielkopolski?


Co roku na przeprowadzkę do Poznania decyduje się mnóstwo osób – głównie studentów, ale nie tylko. Większość z nich wybiera pozostanie w stolicy Wielkopolski już na stałe. Osoby, które chcą kupić nieruchomość w Poznaniu muszą jednak liczyć się ze sporym wydatkiem. Ile trzeba przeciętnie zapłacić za zakup mieszkania w stolicy Wielkopolski?


Zakup mieszkania z rynku pierwotnego w Poznaniu: drożej jest tylko w kilku miastach

Z danych Narodowego Banku Polskiego za II kwartał 2021 r. wynika, że cena ofertowa za mkw. nieruchomości od dewelopera wyniosła w Poznaniu 8 254 zł. Dobra wiadomość jest jednak taka, że cena transakcyjna była już nieco niższa – i wyniosła 7 934 zł. To oznacza, że deweloperzy są w stanie pójść na niewielkie ustępstwa. Klienci mają również szansę korzystania z okresowych rabatów na zakup nieruchomości.

Jak Poznań wypada na tle innych miast wojewódzkich? Znacznie więcej za mkw. należy zapłacić m.in. w Warszawie, Krakowie i Gdańsku – tam cena transakcyjna przekroczyła 10 tys. zł lub niebezpiecznie się do niej zbliża. Co ciekawe, drożej jest też we Wrocławiu – tam cena transakcyjna za mkw. w II kwartale 2021 r. wyniosła 8 528 zł. Z kolei niewiele mniej kosztował metr kwadratowy nieruchomości w Katowicach (7 839 zł) czy w Szczecinie (7 888 zł).

Rynek wtórny w Poznaniu: znacznie niższe ceny transakcyjne

Okazuje się, że jeśli chodzi o tanie mieszkania Poznań jest znacznie bardziej sprzyjający osobom, które poszukują nieruchomości z rynku wtórnego. O ile cena ofertowa nie zachęca (jest wyższa od ceny transakcyjnej za mkw. mieszkania od dewelopera), o tyle transakcyjna – już jak najbardziej.

Z danych NBP wynika, że cena ofertowa za mkw. mieszkania „z drugiej ręki” w Poznaniu wyniosła w II kwartale 2021 r. 8 137 zł. Natomiast transakcyjna – 6 923 zł. Okazuje się, że drożej trzeba było zapłacić za metr kwadratowy nieruchomości nie tylko w Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu, ale również – w Lublinie czy Rzeszowie. Tym samym jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które szukają mieszkania z rynku wtórnego w stolicy Wielkopolski.

Ceny mieszkań mają nadal rosnąć. Z zakupem nieruchomości warto się pospieszyć

Z prognoz ekspertów ds. rynku nieruchomości wynika, że w najbliższych miesiącach ceny mieszkań nadal będą rosnąć i tym samym utrzymany zostanie trend wzrostowy, który można zaobserwować od co najmniej kilkunastu miesięcy. Tempo wzrostu mogłoby wyhamować podniesienie stóp procentowych – na razie jednak Rada Polityki Pieniężnej nadal nie podjęła takiej decyzji. Z tego względu osoby, które mają taką możliwość i chcą kupić mieszkanie w Poznaniu, powinny rozważyć jak najszybszy zakup nieruchomości. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza mieszkania na Starym Mieście. Sporo osób chciałoby zamieszkać również w dzielnicy Grunwald – która uchodzi za jedną z najlepiej rozbudowanych dzielnic na terenie stolicy Wielkopolski. Z kolei osoby, którym zależy na dobrym dojeździe do centrum i mieszkaniu od dewelopera, powinny rozważyć zakup nieruchomości w dzielnicy Nowe Miasto.

Dodaj komentarz