PORADY. Prawnik dla turysty potrzebny od zaraz


Tylko w lipcu w Polsce upadło sześć biur podróży, kolejne odwołały wyjazdy. Tysiące turystów miało problemy z powrotem do kraju, musieli opuścić hotele, lub koczować w holu czy na lotnisku. Inni zapłacili za wymarzone wakacje, ale na nie polecieli.

 

Wszystkie biura podroży, które zgłosiły swoją upadłość były ubezpieczone i miały gwarancję urzędów marszałkowskich. Sumy wystarczyły jedynie na to, by sprowadzić do Polski tych, którzy polecieli na zagraniczne wakacje.

Aż 68 proc. Polaków nie ma zaufania do agentów biur podróży – wynika z badań European Trusted Brands. Boimy się, że wykupując wakacje stoimy z góry na przegranej pozycji, bo w razie upadku biura, czy nie zrealizowania umowy nie dojdziemy swoich praw, nie odzyskamy pieniędzy, nie dostaniemy zadośćuczynienia. A tak przecież być nie musi. Wystarczy sprawdzać biuro w urzędzie marszałkowskim, izbach turystycznych, a nawet w Krajowym Rejestrze Długów, śledzić fora internetowe, na których ludzie dzielą się opiniami i doświadczeniami dotyczącymi biur podróży, dokładnie czytać umowy i co najważniejsze mieć wykupione ubezpieczenie Ochrony Prawnej, które w sytuacji kryzysowej zagwarantuje poradę prawnika i refundację kosztów prowadzenia sprawy w sądzie.

– Nie musimy być bezsilni w walce z biurem podroży – tłumaczy Joanna Namerła, menedżer Produktów dla Instytucji Finansowych Concordia Ubezpieczenia. – Często nawet nie wiemy, co zrobić, jakie pismo napisać, gdzie się zgłosić jako osoby poszkodowane. Wtedy może nam pomóc nasz osobisty prawnik. Wykupując ubezpieczenie Ochrony Prawnej możemy poprosić go o opinię, także pisemną. Może też reprezentować nas w sądzie. Ubezpieczenie pokrywa koszty sądowe.
Polisa Ochrony Prawnej kosztuje ok. 200 zł rocznie. Zagwarantuje nam ona pomoc prawnika w każdej sytuacji także zagranicą. Chroni nas bowiem nie tylko w kraju, ale w całej Europie, w Państwach basenu Morza Śródziemnego, na Maderze i Wyspach Kanaryjskich. Wystarczy wykonać telefon pod numer, który jest wskazany na polisie, by uzyskać poradę prawnika na przykład w sytuacji, kiedy mieliśmy w umowie zagwarantowany pokój z widokiem na morze, a mamy z drugiej strony hotelu, zamiast All Inclusive, okazało się, że hotel gwarantuje jedynie śniadania, a pokoje są niesprzątane. Prawnik od razu poradzi nam, co zrobić, żeby doprowadzić do wywiązania się biura podróży ze zobowiązań, a po powrocie do kraju pomoże uzyskać zadośćuczynienie od touroperatora, który nie wywiązał się z umowy.

– Ubezpieczenie Ochrony Prawnej pomoże nam w sytuacji, kiedy wysłaliśmy dziecko na kolonię i okazało się, że nie został zrealizowany program np. nie było lekcji języka angielskiego, za co zapłaciliśmy dodatkowo. Prawnik pomoże nam w dochodzeniu naszych praw – tłumaczy Joanna Namerła menedżer Produktów dla Instytucji Finansowych Concordia Ubezpieczenia.

Nikt z nas nie zna prawa obowiązującego w kraju, do którego nasze nastoletnie dzieci pojechały na wakacje. Doszło do zdarzenia z udziałem policji, zostały zatrzymane, ukarane mandatem. Mając polisę OP wiemy, że w razie potrzeby mamy zapewnionego obrońcę, nawet za granicą.

Ubezpieczenie Ochrony Prawnej to w tym roku, kiedy branża turystyczna zmaga się z kryzysem, jest szczególnie potrzebne. Może nas uchronić od wielu kłopotów, a w innych przypadkach pomóc je załatwić.

 

Fot. J. Podolski

Dodaj komentarz