Piwo kraftowe to sposób na rozsmakowanie się w tym trunku


Piwa mają w Polsce i na świecie wielu wielbicieli, nie dziwi zatem fakt, że zaczęliśmy coraz bardziej otwierać się na nowe smaki i propozycje. Na rynku królują bowiem ogromne browary, które najczęściej oferują trunki niskich lotów. Jeśli zatem interesuje nas nieco lepsza oferta, warto nasze eksploracje skierować ku piwom kratowym właśnie.

Piwa kraftowe – czym się charakteryzują?

Piwa kraftowe, czyli inaczej rzemieślnicze, charakteryzują się rzemieślniczymi metodami warzenia. Najczęściej będą to piwa, które swoje początki mają w piwnicach czy pokojach mieszkań, gdzie prywatnie mali wytwórcy doskonalą swoją recepturę, dzieląc się swoimi wyrobami ze znajomymi czy rodziną. Wkrótce taki wytwórca może zdobyć popularność wśród małych kręgów znajomych i zacząć sprzedaż swoich wyrobów. Bardzo często konsumenci znają wytwórcę z imienia i nazwiska.

Piwa kraftowe to przede wszystkim czas, wytrwałość, wiedza i jakość, które przekładają się na niesamowite doznania smakowe, których ciężko szukać przy piwach popularnych marek. Najczęściej piwa kraftowe będą wytwarzane z najlepszych półproduktów, gdyż rzemieślnikowi zależy przede wszystkim na jakości końcowego produktu, nie na dużym zysku. To czyni z piw kraftowych jedne z lepszych wyrobów na piwowarskim rynku.

Duże rozlewnie, a mali wytwórcy

Warto w tym temacie zaznaczyć różnicę pomiędzy piwami faktycznie kratowymi, które od podstaw warzone są przez małych wytwórców, a dużymi firmami, które swoje produkty pragną reklamować, jako rzemieślnicze. Dystynkcja jest ważna, gdyż często przy obu rodzajach produktów mamy do czynienia z dużym skokiem jakościowym. Ma to związek z tym, o czym pisaliśmy wcześniej – dużym rozlewniom zależy przede wszystkim na zysku, więc odbywa się to kosztem jakości. Piwa kraftowe nie mogą być warzone przez większe rozlewnie, gdyż wtedy przestają być kraftowe.

Gdzie można spróbować piwa kraftowego?

Gdzie zatem warto się udać, by zasmakować różnorakich piw kraftowych? W większych miastach bez problemu znajdziemy puby czy bary, które oferują skosztowanie różnych piw kraftowych, czy to wytwarzanych lokalnie czy pochodzących z różnych zakątków świata. W takich barach będziemy mogli bez problemu poznać prawdziwie bogactwo smaków, które kryje się pod szyldem piwa kraftowe i dzięki temu, poszerzyć naszą paletę smaków (może też znaleźć nowego ulubieńca?). Są to świetne miejsca do degustacji, gdyż często w atrakcyjnej cenie możemy posmakować wielu rodzajów piw.

Drugą opcją są przeróżne sklepy, często internetowe, które umożliwiają zakup różnych piw kraftowych. Plusem tego rozwiązania jest oczywiście fakt, że nie musimy tutaj nigdzie wychodzić, a piwo dojedzie do nas.

W każdym wypadku, jeśli nie przepadamy za piwami, warto rozsmakować się w piwach kraftowych. Być może nasze zdanie zmieni się o 180 stopni.

 

 

Dodaj komentarz