Pistolety natryskowe w lakiernictwie oraz przy nakładaniu klejów


Lakierowanie, klejenie czy malowanie to rodzaj czynności wykonywanych w wielu branżach przemysłu, a także w warsztatach, rzemiośle. Każda z tych prac wiąże się z wysoką starannością i dbałością o wygląd nakładanej powłoki. Z tego względu istnieją różne techniki oraz urządzenia, dzięki którym możliwe jest nałożenie warstw lakieru, farby lub kleju jak najlepiej.

Wśród oferowanych w lakiernictwie rozwiązań są przede wszystkim pistolety do natrysku wykorzystujące odpowiednie ciśnienie nakładanego materiału lub sprężone powietrze. Natryskiwany materiał może być rozprowadzany pod wysokim ciśnieniem, co umożliwia pokrycie większej powierzchni w stosunkowo krótkim czasie. Ponadto, metoda wysokociśnieniowa ogranicza zużycie środków i zapewnia efektywne wykorzystanie energii. Zastosowanie sprężonego powietrza do nakładania warstw farby lub kleju daje możliwość uzyskania powłoki o lepszej jakości. Wyższa jakość jest wynikiem dostarczenia do pistoletu materiału i jego wstępnego rozpylenia, tzw. atomizacji, natomiast nakładanie warstwy odbywa się przy pomocy kontrolowanego strumienia sprężonego powietrza. Takie rozwiązanie pozwala na pobranie minimalnej ilości substancji, ale zapewnia dokładny, a zarazem miękki natrysk. W przypadku, gdy rozpylana powłoka musi jak najszybciej wyschnąć lub nakładany materiał odznacza się wysokim stopniem lepkości, polecany jest system natrysku z podgrzewaniem. Aby powłoka była jak najwyższej jakości, stosuje się specjalny system podgrzewania przepływowego, który zapewnia stałą temperaturę w całej objętości substancji. Podniesienie temperatury lepkiego materiału wyklucza potrzebę zastosowania rozpuszczalników do uzyskania odpowiedniej postaci materiału nakładanego, co wpływa na przyjazność tego systemu dla środowiska.

Nakładanie powłok przy pomocy systemu niskociśnieniowego wymaga podłączenia do sieci sprężonego powietrza. Ten sposób wykorzystuje narzędzia, w których istnieje opcja regulacji ciśnienia, przez co strumień powietrza może przyjmować różne wartości. Podawane powietrze nie miesza się z materiałem. Nakładane substancje przechodzą przez dyszę, natomiast powietrze dostarczane jest naokoło dyszy, tym samym rozprowadzając krople materiału.

Do wykonania poprawnej powłoki nie wystarczają jedynie odpowiednie urządzenia, takie jak pistolety lakiernicze natryskowe. Wymagane jest także odpowiednie przygotowanie powierzchni. Malowane czy lakierowane elementy muszą być dokładnie odtłuszczone. W przeciwnym wypadku po wykonaniu prac natryskowych mogą pojawić się kratery, pęcherzyki, a sama warstwa może nie cechować się wysoką trwałością.

Wśród dostępnych na rynku rodzajów pistoletów natryskowych znajdują się modele ręczne lub automatyczne tj. automaty lakiernicze. Producenci dbają, aby pistolety charakteryzowały się ergonomią i odpowiednią wagą, dzięki czemu są wygodne w użyciu. Oferowane pistolety automatyczne wykorzystywane są w wielu branżach, np. w budownictwie, robotyce, motoryzacji, ale także w przemyśle spożywczym.

Pistolety do klejów, które mogą rozprowadzać materiały gęste, jak silikon lub kit, stosowane są w elektronice albo przy produkcji obuwia. W przemyśle wykorzystuje się także specjalne automaty do znakowania. W zależności od modelu wykorzystywane są np. przy kontroli jakości lub znakowaniu artykułów. Dostępna jest także wersja systemu rozprowadzająca kwasy, wykonana ze stopu niklu z molibdenem, co zapewnia pistoletowi odpowiednią odporność na takie substancje.

Poprawne rozpylanie warstw materiału zależne jest zarówno od dobrze dobranego pistoletu natryskowego oraz wcześniejszego przygotowania powierzchni. To czy pistolet działa prawidłowo widoczne jest po symetrii rozpylanego strumienia, natomiast pojawianie się pęcherzyków lub odpadanie materiału od poddawanych obróbce elementów świadczy najczęściej o ich niewystarczającym oczyszczeniu.

Te i inne rozwiązania z zakresu techniki natryskowej, klejenia czy lakierniczej kupisz w polskiej firmie Pneumat., która swoje biuro regionalne posiada także w Poznaniu. Pneumat zaopatruje firmy przemysłowe, warsztatowe, rzemieślnicze, instalacyjne, usługi różnego typu. Sprawdź ofertę techniki lakierniczej i natryskowej na https://www.pneumat.com.pl/sklep-lakierniczy

 

Zachęcamy także do rejestracji w sklepie internetowym, w którym kupić można znacznie więcej wyposażenia m.in. zawory kulowe, manometry, węże i przewody, złączki i szybkozłącza, siłowniki i sprężyny gazowe, zbiorniki ciśnieniowe, filtry sprężonego powietrza i reduktory ciśnieniowe, pompy, ssawki czy inny osprzęt pneumatyczny.

 

 

 

Dodaj komentarz