Peter Schmeichel. Numer jeden


„Peter Schmeichel. Numer jeden” to tytuł książki, która niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa SQN. Dlaczego warto ją przeczytać? Bo to szczera i frapująca autobiografia jednego z najlepszych bramkarzy w historii futbolu; obowiązkowa lektura dla każdego szanującego się kibica Manchesteru United oraz fanów Premier League i miłośników retro futbolu, historia duńskiej legendy bramki z Polską w tle.

Opis z okładki książki „Peter Schmeichel. Numer jeden”:
Syn polskiego muzyka i duńskiej pielęgniarki. Wielki piłkarski talent. Gwiazda futbolu lat 90. Przez wielu wymieniany obok Gordona Banksa i Lwa Jaszyna w gronie najlepszych bramkarzy w historii. Niektórzy uważają nawet, że to właśnie Peter Schmeichel jest numerem jeden klasyfikacji wszech czasów na tej pozycji.

Gdy w 1991 roku Manchester United zapłacił za niego 505 tysięcy funtów, sir Alex Ferguson nazwał ten transfer „okazją stulecia”. Po kilku latach Schmeichel był już idolem fanów z Old Trafford, przyczyniając się do wielu sukcesów Czerwonych Diabłów. Znaczącą rolę odegrał też w reprezentacji, która w 1992 roku sensacyjnie sięgnęła po mistrzostwo Europy.

Z kim świętował w duńskiej szatni po wygraniu Euro? Jak wspomina ostatnie minuty pamiętnego finału Ligi Mistrzów z Bayernem Monachium? Dlaczego próbował kupić Manchester United? Jak ocenia Érica Cantonę? Czy czuje się Polakiem?

Schmeichel po raz pierwszy tak szczerze opisuje historię swojego życia. Opowiada o rodzinie i futbolu. O synu, który postanowił pójść w jego ślady, polskich korzeniach i ojcu – podwójnym szpiegu i alkoholiku. A także o wchodzeniu na bramkarski szczyt, relacjach z kolegami z boiska i radzeniu sobie po zakończeniu kariery.

Opis przygotowany przez księgarnię Labotiga:
Legendarny Peter Shilton powiedział kiedyś: „Dobrego bramkarza powinno charakteryzować pięć podstawowych cech: predyspozycje fizyczne, zwinność, brawura, pewny chwyt i umiejętność komunikacji z partnerami w grze obronnej”. Peter Schmeichel miał to wszystko, a do tego był urodzonym liderem. Jego charyzma sprawiała, że potrafił kierować zespołem i motywować do jak najlepszej gry kolegów z szatni. Dzięki temu zarówno reprezentacja Danii, jak i Manchester United osiągnęły spektakularne sukcesy w ostatniej dekadzie XX wieku. W 1992 roku był częścią „duńskiego dynamitu”, czyli drużyny, która zszokowała cały piłkarski świat, wygrywając na boiskach Szwecji mistrzostwa Europy. Kilka lat później należał do najważniejszych piłkarzy w ekipie sir Alexa Fergusona, która w dramatycznych okolicznościach pokonała Bayern w finale Ligi Mistrzów na Camp Nou. Ponadto do dziś jest rekordzistą pod względem liczby występów w reprezentacji Danii – ma ich na koncie 129.

Peter Bolesław Schmeichel, syn Antoniego i Inger. Z wyglądu podobny do ojca, lecz z charakteru do matki. Wysoki, twardy, nieokiełznany i uparty. Jako nastolatek sprawiał problemy w szkole. Marzył o grze w barwach Czerwonych Diabłów. Pragnął zwyciężać i chciał, żeby zapamiętano go jako jednego z najlepszych bramkarzy w historii futbolu. Dziś wiemy, że mu się udało. Przez kilkanaście lat zdominował pozycję bramkarza w Danii. Dwukrotnie uznano go najlepszym golkiperem świata, a jego nazwisko widnieje na prestiżowej liście FIFA 100. Setki wspaniałych interwencji, kilka efektownych asyst i goli – taki właśnie był Peter Schmeichel między słupkami.

Od gry na betonowym osiedlu na obrzeżach Kopenhagi do występów z opaską kapitańską w Teatrze Marzeń. Zarówno na zielonym prostokącie z białymi liniami, jak i w życiu prywatnym kierował się instynktem. Powstrzymał Marco van Bastena w serii jedenastek w półfinale Euro 1992, wstrząsnął własnym ojcem, który zmagał się z chorobą alkoholową, i napisał piosenkę dla swojej żony Laury. Globalny ambasador Manchesteru United i człowiek wielu talentów. Nietuzinkowa postać i mężczyzna przez duże M, którego warto poznać, czytając autobiografię pt. Peter Schmeichel. Numer jeden.

Opinie o książce „Peter Schmeichel. Numer jeden”:
Sir Alex Ferguson podczas spięć w szatni Manchesteru United bał się tylko jego. Zdaniem Ruuda Gullita rywale uderzali niekiedy w poprzeczki i słupki, bo chcieli za wszelką cenę uniknąć trafienia w potężnego Duńczyka i jego gniewu. Kumple z Old Trafford żartowali, że nigdy nie przyznawał się do błędów. Przedefiniował w Anglii pozycję bramkarza. Według mnie najlepszy golkiper w historii Premier League i nie jestem w tej opinii odosobniony.
Przemysław Rudzki, CANAL+/newonce.sport

Po raz pierwszy rozmawiałem z nim podczas finałów Euro’92 w Szwecji, gdy pewnie nikt jeszcze nie przypuszczał, że wkrótce zostanie najlepszym bramkarzem na świecie. Uczyliśmy się wtedy określenia „duński dynamit”. Peter Schmeichel zdradził mi w trakcie tego wywiadu, że w jego żyłach płynie także polska krew, że jego ojciec Antoni jest Polakiem. Zresztą o rodzinie, co udowadnia również ta książka, potrafi opowiadać wybitny bramkarz równie pięknie jak o futbolu.
Rafał Nahorny, dziennikarz CANAL+ Sport

Schmeichel i jego bezkompromisowy charakter, to idealne odzwierciedlenie szatni Manchesteru United za czasów Fergusona. Zawsze chciałem wiedzieć jak zapamiętał czasy gry w tym klubie oraz jak wspomina mojego idola – Erica Cantonę.
Damian Czyżak, Futbolownia

Czy wiedzieliście, że Schmeichel nigdy nie przegrał derbów Manchesteru, pomimo występowania w United i w City? Ta niby nieznacząca ciekawostka, to zaledwie kropla w morzu piłkarskich smaczków, którymi karmi nas Duńczyk w swojej autobiografii. Zdecydowanie warto posmakować historii jego życia!
Bartłomiej Matulewicz, MUSC Poland

Biogram Peter Bolesław Schmeichel:
(ur. 18 listopada 1963 r. w Gladsaxe)
Duński piłkarz grający na pozycji bramkarza. Drugie imię otrzymał po polskim pradziadku. W karierze reprezentował m.in. Brøndby IF, Manchester United, Sporting Lizbona i Manchester City. W barwach Manchesteru United pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Anglii, a w 1999 roku triumfował w Lidze Mistrzów. Rozegrał 129 meczów w reprezentacji Danii, z którą w 1992 roku wywalczył mistrzostwo Europy. Obecnie prezenter telewizyjny i komentator.

Biogram Jonathan Northcroft:
Szkocki dziennikarz, szef futbolowej redakcji „Sunday Timesa”. Dorastał, kibicując Aberdeen w erze sir Alexa Fergusona. Jest autorem książki Fearless, opowiadającej historię triumfu Leicester w Premier League w sezonie 2015/16.

Dodaj komentarz