Pendereccy uświetnili Galę Zamknięcia Festiwalu TRANSATLANTYK


Najważniejszym wydarzeniem siódmego dnia Festiwalu była uroczysta Gala Zamknięcia, która odbyła się w Teatrze Wielkim w Poznaniu i była transmitowana na żywo w kanale TVP Kultura. Galę tradycyjnie już poprowadził Jan A.P. Kaczmarek, który wręczył tegoroczną TRANSATLANTYK Glocal Hero Award małżeństwu Państwa Pendereckich.

Twórca Festiwalu podkreślił, że nagroda trafia do Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich jako kreatywnego zespołu, którego wieloletnia działalność i artystyczna energia w spektakularny sposób przyczynia się do promocji kultury wysokiej zarówno na szczeblu lokalnym, jak i globalnym. Krzysztof Penderecki, dziękując za przyznanie nagrody, podkreślił niezwykle ważną rolę swojej żony w życiu artystycznym i prywatnym oraz stwierdził, iż dzisiejsze wyróżnienie należy się przede wszystkim Elżbiecie Pendereckiej.

Gala rozpoczęła się wykonaniem „Trzech utworów w dawnym stylu” Krzysztofa Pendereckiego. Na scenie wystąpiła ponownie Orkiestra Kameralna l’Autunno, której charyzmatycznym dyrygentem jest Adam Banaszak. Jan A.P. Kaczmarek w trakcie koncertu zażartował, że wielokrotnie zwracał uwagę dyrygentowi na zbyt długą i skomplikowaną nazwę. Zaproponował im wobec tego zmianę na Transatlantyk Symphony Orchestra – podobno orkiestra wciąż się waha.

Na repertuar muzyczny wieczoru w reżyserii Jarosława Minkowicza składały się utwory Krzysztofa Pendereckiego, wykonywane przez solistów: Jakuba Drygasa na klarnecie, Mischę Kozłowskiego na fortepianie oraz Maximę Sophię Sitarz na skrzypcach, oraz kompozycje Ludwika van Beethovena.

W trakcie Gali ogłoszono zwycięzców konkursów dla młodych kompozytorów. W konkursie TRANSATLANTYK Film Music Composition tytuł TRANSATLANTYK Young Composer 2012 oraz nagrodę TRANSATLANTYK Young Composer Award – First Prize w wysokości 20 tysięcy dolarów otrzymał Daniel Beijbom ze Szwecji. Jego kompozycję poznała publiczność zgromadzona w Teatrze Wielkim. Kolejne miejsca w konkursie zajęli Jan Glembotzki oraz Paweł Pudło, którym wręczono symboliczne czeki opiewające odpowiednio na 10 i 5 tysięcy dolarów. Ponadto jury pod przewodnictwem Marka Ishama wyróżniło dodatkowo Mikołaja Stroińskiego.

W konkursie TRANSATLANTYK Instant Composition Contest międzynarodowe jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka nagrodziło aż sześć osób. Zwycięzca konkursu – Jacek Szwaj otrzymał tytuł Transatlantyk Instant Composer 2012 oraz Pierwszą Nagrodę w wysokości 20 tysięcy dolarów. Laureatom Drugiej i Trzeciej Nagrody – Marcie Grzywacz oraz Jackowi Obstarczykowi wręczono czeki w wysokości odpowiednio 10 i 5 tysięcy dolarów. Sponsorem nagród był RAIFFEISEN Bank Polska S.A. W uznaniu wysokiego poziomu konkursu jury postanowiło przyznać specjalne wyróżnienia Noamowi Sivanowi z Izraela, Jarosławowi Praszczałkowi oraz Nicoli Kołodziejczykowi.

Decyzją publiczności Festiwalu nagrodą Transatlantyk Audience Award 2012 został wyróżniony film „Dom, w którym mieszkam” w reżyserii Eugene’a Jareckiego, który wcześniej zdobył Grand Jury Prize w Konkursie Filmów Dokumentalnych na festiwalu Sundance 2012. W imieniu reżysera nagrodę odebrał Peter Golub, dyrektor muzyczny Instytutu Sundance.

Na zakończenie Gali Jan A.P. Kaczmarek zaprosił na scenę cały swój zespół oraz wolontariuszy pracujących przy Festiwalu i podziękował im za wysiłek, który zaowocował w tym roku aż 41- tysięczną publicznością TRANSATLANTYKU.

We wtorek po raz ostatni odbyły się transatlantykowe Master Classes. Tajemnice swojego warsztatu aktorskiego zdradził 16 szczęśliwcom amerykański aktor Joe Regalbuto, Peter Buchman opowiadał o zawodzie scenarzysty w Hollywood, a Raymond de Felitta poprowadził trzecią część warsztatu „Praca nad filmem dokumentalnym”.

Po południu w Concordia Design odbył się panel dyskusyjny „Wkulturwieni. Rewolucja i co dalej?” przygotowany przez patrona medialnego Festiwalu – TVP Kultura. Poprowadziła go Katarzyna Janowska, dyrektor stacji, a uczestniczyli w nim: Edwin Bendyk (publicysta „Polityki”, autor książki „Bunt sieci”), Paweł Potoroczyn (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon) oraz Sławomir Sierakowski (redaktor naczelny „Krytyki Politycznej”).

W Multikinie 51 po projekcji filmu „Wirtualna Wojna” widzowie spotkali się z jego autorem – Jackiem Bławutem. Przed Galą o godz. 17:00 odbyła się projekcja filmu „7 Bram Jerozolimy” w reż. Jarosława Minkowicza (reżysera Gali Otwarcia i Zamknięcia Festiwalu) na podstawie oratorium Krzysztofa Pendereckiego, gościa i bohatera dzisiejszego wieczoru.

Przedostatni dzień TRANSATLANTYKU zakończyła impreza w Klubie Festiwalowym, w trakcie której zagrał DJ Oshowski – Szymon Kaczmarek, dyrektor kreatywny Festiwalu oraz zaproszeni przez niego goście, w tym m.in. sam Jan A.P. Kaczmarek.

1 komentarz

  1. ate pisze:

    „Brawo” dla organizatorów! W taki numer nikt by nie uwierzył, a jednak… fryzjer, sukienka, perełki, nowy krawat – wszystko na 22 sierpnia, zgodnie z zaproszeniem. A gala odbyła się 21 sierpnia. Staliśmy pod teatrem z głupimi minami w gronie zadbanych, pachnących par, równie skonfudowanych jak my… Współczucia dla sponsorów! Ktoś im nieźle zrył wizerunek takim brakiem profesjonalizmu. I dzięki za zepsuty wieczór.

Dodaj komentarz