PEKA przed godziną „zero”


Poznańska Elektroniczna Kara  Aglomeracyjna  (PEKA) w komunikacji miejskiej Poznania  zacznie  obowiązywać od 1 lipca.

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu –  w ocenie jej dyrektora Bogusława Bajońskiego – przygotowany jest do  wejścia w życie nowej taryfy systemu PEKA. Poinformował o tym dziennikarzy podczas konferencji prasowej, która odbyła się  na peronie PST przy dworcu Zachodnim. Uczestnicy spotkania powitali też dwudziestoosobową drużynę PEKA, która przyjechała tramwajem i zaprezentowała się mediom. A jej głównym zadaniem ma być pomoc pasażerom w trudnym czasie wprowadzania w życie PEKI w środkach komunikacji miejskiej. Są obawy, że wielu pasażerów może mieć problemy z obsługą kart – przykładaniem ich do czytników, czy z odczytywaniem informacji zawartych w karcie. Problemy te mogą spotęgować się zwłaszcza w godzinach komunikacyjnego szczytu, kiedy będzie tłok na przystankach, przy wejściu do tramwaju czy autobusu, jak i sama podróż w zatłoczonych pojazdach, gdzie będzie utrudniony dostęp do czytników. Te problemy mogą mieć te osoby, które korzystać będą z kart przystankowych. Wówczas klikać trzeba będzie przy wejściu i wyjściu z pojazdu. Natomiast ci pasażerowie, którzy posiadają tzw. bilety trasowane (sieciówki czy liniówki) nie będą musieli tych kart za każdym razem przykładać do czytników.

Wspomniana drużyna PEKA, która pomagać ma zagubionym w nowym systemie pasażerom, będzie wyróżniać się uniformem – granatowymi koszulkami z białymi napisami: PEKA i hasłem: „Zapytaj mnie o system PEKA”. Osoby te spotkać będzie można na przystankach przesiadkowych, jak też w tramwajach.

 

Jak poinformował Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego, sieć doładowań biletów okresowych ZTM Poznań obejmuje teraz 128 miejsc, w tym 117 punktów sprzedaży biletów i 11 punktów obsługi klienta. Docelowo ma być 300 miejsc, gdzie pasażer będzie mógł doładować swoją kartę. Pomóc w tym mają nowe automaty przystankowe, które stopniowo instalowane będą na przystankach. Niezależnie od tych miejsc, kartę można będzie uaktywniać przez Internet (informacje: www.peka.poznan.pl).

 

Kopia ulgi - karty kopia

Tekst i zdjęcia: Andrzej Świątek

Dodaj komentarz