Oszczędność, czyli mieszkanie poza centrum


Choć mieszkanie w centrum Poznania wiąże się z wieloma dogodnościami, to często także z wygórowaną ceną. Dla sporej liczby osób poszukujących własnego M jest to wydatek niemal niemożliwy do zaakceptowania. W związku z wysokimi kwotami, ale także z trudnościami towarzyszącymi życiu w centrum miasta, tendencję wzrostową notuje przenoszenie się mieszkańców na spokojne obrzeża Poznania. Umożliwia to przede wszystkim atrakcyjna cena podpoznańskich nieruchomości.

Przy wyborze mieszkania największą rolę odgrywają trzy kwestie – cena za metr kwadratowy, powierzchnia i lokalizacja, ale to właśnie kwota, jaką można przeznaczyć na zakup lokalu, jest czynnikiem dominującymi. W związku z tendencją polegającą na przeprowadzaniu się z centrum miasta na obrzeża, kupujący sugerują się przede wszystkim atrakcyjną proporcją ceny za metr kwadratowy do metrażu.

Porównanie

Średnia kwota za mkw., jaką należy zapłacić za mieszkania w Poznaniu na rynku pierwotnym, mieści się w granicach 5,5-6,5 tys., natomiast już w podpoznańskich gminach cena może być  niższa nawet o 30-40%. Dla przykładu mieszkanie o powierzchni 101 mkw. na osiedlu Villa Cascada w podpoznańskich Plewiskach kosztuje 380 tys. zł, czyli tyle, ile średnio 60-metrowe mieszkanie w głównych dzielnicach Poznania na rynku pierwotnym.

Dlaczego tak się dzieje?

Na cenę ma wpływ wiele czynników. W ciągu ostatnich lat znacząco poprawiła się infrastruktura pozwalająca szybko dojechać do centrum Poznania.  Mieszkańcy zaczęli także zwracać większą uwagę na spokojną i bezpieczną okolicę, a także cenę inwestycji. – Klienci mają obecnie inne priorytety niż jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz widzą minusy mieszkania w centrum miasta, bardziej cenią spokój i bliskość natury. Nie da się także ukryć, że na zakup mieszkania nikt nie chce przeznaczać wygórowanych kwot. Klienci chcą płacić faktycznie za to, co otrzymują – mówi Magdalena Czuryńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Twojego M.

W ostatnich latach coraz więcej inwestycji lokowanych jest w poza granicami miast. Szacuje się, że tendencja ta zostanie utrzymana. Sporą korzyścią są stosunkowo niskie ceny nieruchomości, a także wprowadzenie rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, co pozwala na jeszcze tańszy zakup mieszkania.

Mateusz Domagała

 

 

Dodaj komentarz