Od ilu lat można mieć konto w banku?


Chcesz założyć swojemu dziecku konto w banku? To rozsądne posunięcie. Obecnie bardzo wiele transakcji wykonuje się za pomocą kart płatniczych, dlatego własny rachunek bankowy umożliwi nastolatkowi wygodne płacenie nawet za niewielkie zakupy. Co warto wiedzieć o usługach bankowych dla nieletnich? I jak wybrać najlepszy bank?

Konto osobiste – czym jest?

Warto zacząć od tego, czym dokładnie jest konto osobiste i na czym polega jego obsługa. Zgodnie z przepisami jest to rachunek bankowy, który dla klienta prowadzi dana instytucja. Jest on otwierany i zamykany na podstawie umowy zawartej pomiędzy właścicielem a bankiem. Warto wiedzieć, że w roli posiadaczy konta może także występować kilka osób, na przykład małżonkowie, rodzeństwo, choć niekoniecznie. Jest to istotne właśnie w kontekście zakładania rachunku dla dziecka. Wiele instytucji oferuje opcje subkonta dla osoby małoletniej, które jest połączone z głównym rachunkiem należącym do rodzica.

Trzeba również zdawać sobie sprawę, że konto osobiste może przybierać różne formy. Do najbardziej popularnych należą:

  • rachunki rozliczeniowe, w tym bieżące i pomocnicze,
  • rachunki lokat terminowych,
  • rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych,
  • rachunki powiernicze.

Jak wybrać najlepszą opcję, nie tylko jeśli chodzi o dziecko? Warto sprawdzić najlepsze konta bankowe w finanse.rankomat.pl. Sprawdzisz tam, które banki oferują aktualnie najbardziej atrakcyjne warunki.

W jakim wieku można założyć konto bankowe?

Oddzielne konto bankowe można założyć po ukończeniu 13 roku życia. Osiągnięcie przez dziecko tego wieku powoduje, że młody człowiek nabywa w tym momencie ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Może więc w pewien ograniczony sposób odpowiadać za swoje czyny.

Zgodnie z prawem otwarcie rachunku wraz z kartą płatniczą jest wtedy możliwe po uzyskaniu zgody przedstawiciela ustawowego dziecka – rodzica lub innego opiekuna prawnego.

Jak wspomniano powyżej, kilka banków umożliwia także korzystanie ze swoich usług nieletnim poniżej 13 roku życia. Konto jest jednak w rzeczywistości część rachunku rodzica, który ma nad nim całkowitą kontrolę. Nie jest to zatem w pełni oddzielne miejsce gromadzenia funduszy, jednak taka opcja również ma sporo zalet.

Aby otworzyć rachunek dla dziecka, należy udać się razem z nim (to ważne) do placówki wybranego banku lub złożyć wniosek o konto dla małoletniego przez Internet. Druga opcja jest znacznie wygodniejsza i z pewnością zajmie mniej czasu.

W obu przypadkach są potrzebne podstawowe dane obu osób. Należy zatem przygotować dokument tożsamości rodzica (dowód osobisty/paszport) oraz dokument potwierdzający dane osobowe dziecka – dowód tymczasowy, paszport lub legitymację szkolną.

Jeśli szukasz informacji na temat zakładanie kont dla dzieci, wejdź na https://finanse.rankomat.pl/poradniki/od-ilu-lat-mozna-miec-konto-w-banku/. Dowiesz się tam między innymi, które banki mają obecnie najbardziej atrakcyjną ofertę oraz jak najszybciej założyć rachunek on-line.

 

Dodaj komentarz