14 grudnia wchodzi nowy kolejowy rozkład jazdy. To nie tylko zmiany w samym rozkładzie kursowania pociągów, ale także poszerzenie oferty połączeń regionalnych.

Wśród najważniejszych nowości znalazły się:
-
Zwiększenie liczby uruchamianych połączeń na dobę o ponad 10% – z 646 do 712 – w tym 528 połączeń spółki Koleje Wielkopolskie oraz 184 POLREGIO.
-
Uruchomienie nowych połączeń w ramach aglomeracji kalisko – ostrowskiej.
-
Przejęcie połączeń na linii Leszno – Głogów przez Koleje Wielkopolskie oraz zwiększenie liczby par pociągów z 7 do 8.
-
Uruchomienie dwóch dodatkowych par na odcinku Krzyż-Piła (9 par Koleje Wielkopolskie oraz 3 pary POLREGIO).
– Tak jak co roku konsekwentnie rozwijamy ofertę i zwiększamy skalę pracy przewozowej. Ten systematyczny wzrost trwa od lat i jest odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkańców. Od lat opieramy naszą politykę transportową na współpracy z dwoma przewoźnikami: Kolejami Wielkopolskimi oraz POLREGIO. Obydwie spółki są dla nas partnerami w realizacji celu, jakim jest coraz lepsza coraz bogatsza oferta przewozowa dla Wielkopolan. Utrzymujemy stabilny poziom pracy wykonywanej przez POLREGIO i równolegle dynamicznie zwiększamy zamówienia w Kolejach Wielkopolskich. Szczególne wzmocnienie przygotowaliśmy dla aglomeracji kalisko – ostrowskiej. Dzięki dobrej współpracy z samorządami Kalisza, Ostrowa oraz powiatów i gmin ościennych, uruchamiamy 10 nowych par pociągów. Zwiększamy także liczbę połączeń także na północy regionu. Pasażerowie z Piły, Krzyża, czy Chodzieży również odczują poprawę dostępności transportowej – mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
Pamiętajmy jednak, że rozwój połączeń regionalnych napotyka nie tylko na ograniczenia finansowe. Często także na przeszkodzie stają problemy z przepustowością węzłów i tras kolejowych.
Jednak zwiększenie ilości połączeń kolejowych w obrębie nie tylko Poznania, ale także innych dużych miast w naszym regionie zapewne pozytywnie wpłynie na zmniejszenie liczby samochodów osobowych nie tylko na drogach, ale również w miastach.
Tekst: Andrzej Błaszczak
Zdj.: Hieronim Dymalski
