Nowe wymagania, nowe wyzwania – podsumowanie 2020 roku w branży deweloperskiej


Oddział Poznański PZFD:

– Ogłoszona pod koniec pierwszego kwartału pandemia koronowirusa dotknęła wszystkich sektorów gospodarki. Nie inaczej było w przypadku rynku pierwotnego. COVID-19 wpłynął na zachowania konsumenckie i trendy biznesowe związane z inwestowaniem w nieruchomości. W 2020 roku z pewnością zaobserwowaliśmy dwa główne trendy. Pierwszy z nich to inwestycyjny zakup nieruchomości, który bez wątpienia jest związany z relokacją oszczędności wielu osób i zabezpieczeniem zgromadzonego kapitału przed inflacją, co ostatecznie stanowiło najbezpieczniejsze rozwiązanie, przy stale niskim, niepewnym, oprocentowaniu lokat bankowych. Drugi trend to wzrost zainteresowania mieszkaniami w dobrze skomunikowanych lokalizacjach lub poza aglomeracją poznańską. Klientom coraz bardziej zależy na komfortowych mieszkaniach, z dostępem do balkonu czy ogródka (a to z pewnością wpływ ogłoszonych pandemicznych rygorów). Co istotne, w ostatnich miesiącach bardzo ważna okazała się kwestia bezpieczeństwa podczas dokonywania transakcji zakupu mieszkania czy domu. Głównym celem większości deweloperów zrzeszonych w Oddziale Poznańskim PZFD było wprowadzenie procedur, które zapewnią bezpieczeństwo klientom, jak i pracownikom, a tym samym ciągłość świadczonych usług. Bezpieczne nabywanie nieruchomości stało się jednym z priorytetów dla wszystkich firm – mówi Robert Łopiński, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

Rok 2020 dla Oddziału Poznańskiego PZFD wypełniony był działaniami z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. CSR jest dla nas ważny i zawsze otwieramy się na różne inicjatywy, których w tym roku, mimo trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej, nie brakowało. Już na początku ogłoszonej pandemii włączyliśmy się w walkę z trudną sytuacją, wspierając lokalnie lekarzy oraz osoby bezdomne. Podjęliśmy się zapewnienia dziesięciu kontenerów mieszkalnych z toaletami i prysznicami dla czterech ośrodków pomocy, w których zostały utworzone kolejne miejsca izolacji czasowej dla osób w kryzysie bezdomności w związku epidemią COVID -19.

Ponadto, włączyliśmy się w akcję pomocy charytatywnej i promocji zdrowego trybu życia organizowaną przez Howden Donoria. Wsparcie dla głównego beneficjenta inicjatywy – poznańskiej Fundacji Orchidea – zostało oparte na trzech filarach: chętni pracownicy deweloperów zrzeszonych w Oddziale „kręcili” kilometry na rowerach, biegając, spacerując, by promować zdrowy tryb życia. Zostały wpłacone środki na konto fundacji, a akcja nagłośniona dostępnymi kanałami oraz wśród przyjaciół i bliskich. Oddziału Poznańskiego PZFD nie zabrakło również podczas wielkiego sprzątania świata, który swoją cegiełkę pomocy dołożył sprzątając poznańskie Jeżyce. Grudzień zaś zapisał się pod znakiem akcji Deweloperzy Dzieciom, w której zostaliśmy patronem tytularnym. Szesnastu naszych członków wsparło jedyną tego typu inicjatywę w Polsce, łącząc siły w imię pomocy dzieciom z domów dziecka. Bilans był naprawdę imponujący. Udało się pomóc rekordowej liczbie dzieci – 100 wychowanków z poznańskich i wielkopolskich, rodzinnych i publicznych domów dziecka, otrzymało wymarzone prezenty – podsumowuje Agnieszka Banaszak, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz