Nowe wymagania, nowe wyzwania – podsumowanie 2020 roku w branży deweloperskiej


Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady

– 2020 rok przyniósł naszej branży wiele nowych sytuacji. W czasie wybuchu pandemii można było odnieść wrażenie, że rynek, który w ostatnich kwartałach dynamicznie się rozwijał nagle stanie w obliczu niepewności, ale trzeba pamiętać, że realizowane inwestycje powstawały w oparciu o realia i założenia biznesowe, by poradzić sobie w różnych okolicznościach. W szerszej perspektywie, patrząc na cały rok, nasze plany realizowaliśmy z sukcesem. Enklawa Winogrady, nasza premierowa inwestycja w Poznaniu jest gotowa. Blisko 100 lokali znalazło swoich nabywców.

Nasze plany inwestycyjne nie wymagały korekty, ale rzecz jasna w wyniku ogłoszenia stanu epidemicznego zostały oczywiście wprowadzone na budowie odpowiednie procedury – to była nowość, nie mieliśmy wcześniej do czynienia z zagrożeniem pandemicznym, ale poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem.

Mamy w planach kolejny projekt, ale w związku z aktualną sytuacją, wymaga on specjalnego przygotowania.

Hanna Brygier, specjalista ds. marketingu i PR Greenbud Development

– Miniony rok był inny dla nas wszystkich, rzecz jasna dotyczy to także branży deweloperskiej. Stanęliśmy przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Zamknięcie biura sprzedaży, wydłużony czas procedur administracyjnych, przejście częściowo w tryb pracy zdalnej – tak funkcjonowaliśmy wiosną i – z przerwami – także w dalszych miesiącach. Nie była to dla nas kompletnie nowa sytuacja, ponieważ przed pandemią również obsługiwaliśmy część klientów zdalnie, np. tych mieszkających za granicą, którzy zakupili nieruchomość i wracali do Polski. Większość formalności byliśmy w stanie obsłużyć na podstawie obiegu dokumentów.

– Jeśli chodzi o naszą firmę, to w tym niełatwym roku zaprezentowaliśmy premiery: Młode Gwiazdowo i II etap inwestycji Nowy Jasin. W każdej z nich mamy umowy rezerwacyjne, mimo że od premier ofert tych projektów minęło kilka tygodni. Proponujemy 3 różne typy zabudowy, więc otwieramy się na różne potrzeby przyszłych mieszkańców.

– Co warte podkreślenia, naszym zdaniem pandemia zmieniła preferencje klientów. Coraz częściej szukają domów, ale zwracają również uwagę na to, na jakiej działce ów dom stoi. Coraz większa liczba klientów chce mieć możliwie duży ogród. Nie kawałek trawnika, ale większą przestrzeń, dlatego w większości naszych projektów mamy działki ponad 400 m kw. (np. Rabowice), a nawet 600 m kw. (Gwiazdowo i Rabowice). Ponadto klienci marzą o nieco większej przestrzeni mieszkalnej, dlatego priorytet to 3 sypialnie na piętrze, co gwarantujemy w każdym naszym domu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz