Nasz weekend poznański


Zaplanuj weekend w Poznaniu i Wielkopolsce. Zastanawiamy się jak spędzić go z rodziną, gdzie znaleźć ciekawą imprezę, by nie decydować się na popularny nie tylko wśród poznaniaków shoping. Oto kilka propozycji, które będą w swoim charakterze są bardzo różne, by każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Będą to więc imprezy od aktywnego spędzania czasu po delektowanie się kulturą i sztuką.

 

PIĄTEK

Noc z w Dolinie Muminków

Księgarnia z Bajki, os.Przyjaźni125 zaprasza na nocne spotkanie dla dzieci kochających książki. Początek godz. 20, a zabawa potrwa do 21.To będzie noc z piosenką- tak jak lubi Włóczykij. „Nową piosenką, która będzie się składać w jednej części z nadziei w dwóch z wiosennej tęsknoty i w której resztę stanowić będzie niewypowiedziany zachwyt, że mogę wędrować, że mogę być sam i że jest mi ze sobą dobrze.” Dzieci będą strugać łódki, budować szałas, wędkować i snuć długo w noc ciągnące sie opowieści. Aż nie przyjdzie Buka. Rejestracja uczestników: bajka-ksiegarnia@tlen.pl Bilety 10 zł.

 

Koncert rosyjskich bardów

O godz. 20 w Poema Cafe, ul. Langiewicza 2 rozpocznie się koncertpod tytułem

„Polskie tropy rosyjskich bardów”. Wstąpi Evgena Malinovskiyego. W programie pieśni m.in. Wysockiego, Okudżawy, Rozenbauma. Wstęp 25 zł.

 

Nocne zwiedzanie Zamku

Centrum Kultury Zamek zaprasza na specjalne Nocne zwiedzanie z przewodnikiem ostatniego wybudowanego w Europie Zamku Cesarskiego. Rozpocznie się o godz. 22. Zbiórka w wieży zegarowej. Bilety w cenie 10 zł.

 

SOBOTA

Międzypokoleniowa wycieczka dziadków z wnuczkami

W sobotę Akademia 50+ wraz z Akademią Podróży Wojażer zaprasza do wspólnej podróży międzypokoleniowej dziadków z wnuczkami do Czeszewa, które reklamuje się jako jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Wyjazd z Poznania o godz. 9. Powrót do Poznania ok. 17. Cena 80 zł – dorośli, 60 zł wnuczki /autokar, pilot-przewodnik, ubezpieczenie/ Zapisy w Akademii Podróży Wojażer ul. J. H. Dąbrowskiego 28a Poznań tel./fax: (+48 61) 662 84 03, tel. kom: +48 537 21 20 20

W programie: Miłosław z krótkim zwiedzaniem miasteczka. Następnie w Czeszewie przeprawa promem przez Wartę i przejście ścieżką przyrodniczą „Uroczyska Warty ” w towarzystwie leśniczego. Poznawanie tajników lasu, tropienie ptaki wodne i podziwianie roślinność terenów podmokłych. Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy posiada unikalną rzeźbę terenu i kilka rezerwatów przyrody. Następnie zabawa przy ognisku i pieczenie kiełbasek. W drodze powrotnej krótkie zwiedzanie Śmiełowa – miejsca związanego z Adamem Mickiewiczem.

 

 Jarmark św. Jakuba

Już po raz dziesiąty Murowana Goślina świętuje imieniny patrona parafii – św. Jakuba. Tym razem temat Jarmarku to „Murowana Goślina się bawi”. Miasto zamieni się tego dnia w jeden wielki park rozrywki. W różnych punktach odbywać się będą przedstawienia uliczne, gry i zabawy dla dzieci, pokazy. Jak zawsze, oficjalne obchody otworzy parada. Tym razem ulicami miasta przejdą członkowie 10 grup ASG (w tym goślińska grupa realizacyjna „Beton”). Na scenie głównej odbywać się będą koncerty, pokazy taneczne. Grupa taneczna „Fabulous Anima”, znana z niebanalnych występów, ale także urody tancerek przeniesie za sprawą różnych stylów tańca w najdalsze zakątki świata.

Na scenie dla dzieci wystawione zostaną teatrzyki. Klaun poprowadzi zabawy. Trzecia – „scena Cittaslow” – propagować będzie założenia nurtu tzw. „slow city”, do którego należy również Murowana Goślina. Imprezę poprowadzi znany z kabaretu RAK – Krzysztof Respondek. A skoro jarmark to będą stragany oferujące wyroby rękodzielnicze, przetwory własnej roboty, a także stoisko promocyjne gminy i kawiarenka. Gośliński Klub HDK PCK przeprowadzi zbiórkę krwi.

Wśród wydarzeń zasługujących na szczególną uwagę są:

Godz. 11.00 – remiza OSP przy ul. Rogozińskiej 15 – VIII Światowy Zjazd Gośliniaków, czyli wszystkich urodzonych w Murowanej Goślinie przed rokiem 1939. Zjazd cieszy się ogromnym powodzeniem. Co roku uczestniczy w nim ponad 100 goślinian, którzy czasem tylko dzięki temu spotkaniu mają możliwość ponownie odwiedzić rodzinne miasto, przenieść się wspomnieniami w przeszłość w gronie dawnych znajomych. Uczestnicy zjazdu przybywają z dalekich zakątków Polski, ale i świata (Australia, Niemcy). Są wspomnienia, poczęstunek, rozmowy w kuluarach, a także tańce i dobra zabawa. Chciałoby się rzec, że dziś młodzi mają „naszą-klasę”, starsi „Światowy Zjazd Gośliniaków”.

Godz. 14.00 – uroczyste otwarcie jarmarku – parada grup ASG – pl. Powstańców Wielkopolskich w Murowanej Goślinie. Oficjalne otwarcie Jarmarku tradycyjnie już zainicjuje parada – tym razem w wykonaniu członków 10 grup ASG, które w tym czasie przebywać będą na zlocie w Puszczy Zielonka. Będzie groźnie, tajnie, antyterrorystycznie.

Godz. 16.15 – scena na Rynku – Wręczenie Statuetek Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina osobowościom kulturalnym roku 2011. Co roku podczas jarmarku wręczane są dwie Statuetki Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina. I tym razem dwoje wybitnych goślinian zasłużonych dla życia kulturalnego i społecznego miasta otrzyma tę formę podziękowania za swoją działalność. Nagrody wręczane są w dwóch kategoriach: osobowość kulturalna minionego roku oraz za całokształt działalności kulturalnej. Za osiągnięcia kulturalne od 1 czerwca ubiegłego roku do 31 maja bieżącego roku osobowością kulturalną wybrana została Jadwiga Maćkowiak – dyrygentka, nauczycielka muzyki, animatorka ruchu Pro Sinfonika w Murowanej Goślinie. Za całokształt działalności kulturalnej statuetką uhonorowana zostanie Grażyna Szymała-Wołyńska – rzeźbiarka.

Godz. 20.00 – scena na Rynku – GWIAZDA WIECZORU – NORBI. Po występie zabawa taneczna.

INNE ATRAKCJE: Strzelanie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego o miecz św. Jakuba (brama Domu Rzemiosła), pokazy i konkursy grup ASG, kolejka dla dzieci, okolicznościowa kartka pocztowa, rękodzieło artystyczne, stoiska handlowe, stoisko promocyjne miasta, dmuchańce dla dzieci, kawiarenka Wojnówko, wystawa fotograficzna „Jarmarki św. Jakuba”, akcja CARITAS (cegiełka z upominkiem), kawiarenka u Jakuba.

 

Rośliny wodne i bagienne

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, ul. Dąbrowskiego 165 zaprasza na spacer i prelekcję „Rośliny wodne i bagienne w kolekcji Ogrodu Botanicznego„ Oprowadzać będzie: mgr Joanna Jaskulska. Początek godz. 10.

 

Poranek literacki z wierszami i piosenkami Doroty Gellner.

O godz. 11 w Księgarnii z Bajki, os.Przyjaźni125 rozpocznie się kolejny Poranek Literacki, którego bohaterką będzie Dorota Gellner i jej wiersze, a także piosenki.

Spotkanie z życzliwą sąsiadką, która prowadzi zupełnie zwyczajne życie – to ugotuje obiadek, to zrobi sałatkę, to przyszyje łatkę do swetra sąsiada, albo wyszyje makatkę. Czasem odwiedzi dziadka lub dostanie papugi w klatce. Zdarza się też, że jej egzystencją kierować zaczyna absurd – na przykład gdy załamie się pod nią kładka. To dzięki pudlowi i kotu życie sąsiadki nabiera barw. Zwierzęta bowiem nie mają zamiaru podporządkowywać się ludzkim zwyczajom. Konflikt interesów staje się przeważnie źródłem humorystycznych nieporozumień i dobrej zabawy dzieci, które przy rymowanych opowiastkach Gellner nudzić się nie będą mogły. Co ważne, Dorota Gellner dba o zaskakujące puenty dla swoich tekstów, sprawia, że bohaterowie często sami nie przypuszczają, jaki będzie rozwój wypadków. To przyniesie sporo radości małym odbiorcom. Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Impreza jest realizowana we współpracy z Fundacją ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Wstęp wolny

 

Bazar Retro

KontenerART, Chwaliszewo nad Wartą, ul. Ewangelicka zaprasza od godz. 12 na bazar. Jeśli w pawlaczu masz jeszcze dżinsy marmurki ewentualnie piramidy lub lamabadówkę pamiętającą czasy pierwszej komunii świętej koniecznie przynieś je ze sobą w sobotę! Zahandlujemy, pogadamy, pogramy razem w tetris lub kometkę! Będą winyle, ciuchy, gadżety, słodkie przekąski i zabawy towarzyskie! Jednym słowem miło spędzisz czas przy setach dj’skich i gryllu! Jeśli chcesz się włączyć w organizację lub ustawić swój kram daj znak na grupa@misietupodoba.pl

 

Festyn z okazji 40. Lecia Kolejki Maltanki

Początek godz 14. Zabawa, przejażdżki i wspomnienia dla dorosłych i dla dzieci. Więcej informacji zobacz…

 

Ethno Port. Prolog – koncert Bassekou Kouyate i Muzykanci

Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu – Ethno Port Prolog – na Dziedzińcu Różanym Centrum Kultury Zamek o godz. 19 występ znakomitych muzyków z Mali – Bassekou Kouyate & Ngoni Ba oraz polskiej grupy Muzykanci.

Bassekou Kouyate to malijski czarodziej zachodnioafrykańskiej lutni – ngoni. Występował i nagrywał z największymi artystami muzyki świata oraz jazzu m.in. nestorem malijskiej sceny Ali Farka Toure, swym wieloletnim współpracownikiem Toumani Diabate, Taj Mahal czy Bela Fleck. Wraz z żoną, wokalistką Ami Sacko założył zespół Ngoni Ba, który w 2008 roku został uhonorowany nagrodą BBC w Kategorii Najlepszy Artysta Afryki oraz Najlepsza Płyta World Music za debiutancki „Segu Blue”.

Muzykanci to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej; grupa doceniona jest przez zarówno przez krytyków, jak i publiczność.

Bilety: 35 zł (przedsprzedaż); 45 zł (w dniu koncertu), dzieci do lat 15 bezpłatnie pod opieką dorosłych – do nabycia: w kasie CK Zamek i w stacjonarnych punktach sieci eventim.pl

 

Wianki ze smakiem

Trzy należące do poznańskiego szlaku kulinarnego restauracje słynące ze smacznej, autorskiej kuchni polskiej – Wiankowa, Toga oraz Oberża Pod Dzwonkiem – podadzą swoim gościom na talerzach kawałek lata podczas wyjątkowej imprezy kulinarnej „Wianki ze smakiem”. Każda z uczestniczących w wydarzeniu restauracji zaserwuje swym gościom wyjątkowe, stworzone tylko na tę okazję, dania – lekkie, aromatyczne… po prostu idealne na lato. I tak, wśród specjalnych dań serwowanych podczas „Wianków ze smakiem” znaleźć można m.in. pieroga jednej nocy, pyszne pierożki z malinami czy sałatkę z krewetkami.

„Wianki ze smakiem” to także idealne wydarzenie dla par – wyjątkowa okazja na pyszną kolację w romantycznej atmosferze, a serwowane tylko tego wieczoru afrodyzjaki na pewno pobudzą zmysły wszystkich odwiedzających. Niezapomniane wrażenia kulinarne zapewnią takie kreacje, jak sałaty z jadalnymi kwiatami i ostrygami, wieczorna wariacja pieroga jednej nocy z dodatkiem lubczyku, tatar z łososia w wianuszku z marynowanych buraczków i ziół udekorowanym kozim serem i pysznym kawiorem czy gruszka w gorzkiej czekoladzie z dodatkiem chilli.

Dodatkowo cała impreza uatrakcyjniona zostanie interesującymi warsztatami i porywającymi pokazami kulinarnymi prowadzonymi przez szefów kuchni. Jak przygotować najlepsze pierogi w Poznaniu? Jakie są kulinarne inspiracje mistrzów poznańskiej kuchni – Adama Dzikowskiego z Wiankowej i Piotra Michalskiego z Togi? Jaki rodzaj krewetek najlepiej sprawdzi się w letniej sałatce? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznać będzie można właśnie podczas „Wianków ze smakiem”.

 

NIEDZIELA

Bazar Mody i Designu nr 2

Od południa teren KontenerART znów zamieni się w bazar z ubraniami, dodatkami , gadżetami, obrazami, meblami i rękodziełami. A wszystko od młodych, zdolnych, polskich twórców. Wydarzenie jest niecodzienną okazją do porozmawiania z samymi projektantami i twórcami, którzy będą do dyspozycji przy swoich stoiskach. Łącznie na niedzielnych targach pojawi się ponad 30 różnych wystawców, m.in.: Odio Tees, Mozcau, Mag Pie, MiszkoMaszko, Entala, My Bag, Brosherry, Friform, Reloved. BAZAR mody i designu organizowany jest w ramach Tymczasowej Akcji Modowej – cyklu wydarzeń okołomodowych odbywających się w tym roku w KontenerART.

Przez cały czas w przestrzeni KontenerART działa TFH Tymczasowy Butik, który jest również częścią Tymczasowej Akcji Modowej.

 

Przechadzki po Śródce

Cykl letnich, bezpłatnych przechadzek pt. „kino, kawiarnia, spacer…” w odbywać się będzie do października w każdą czwartą niedzielę miesiąca. Udział we wszystkich wycieczkach jest bezpłatny!

Godz. 11.30 Zbiórka w Vine Bridge (ul.Ostrówek 6), pokaz sztuki kulinarnej wraz z degustacją dań regionalnych przewodnik miejski krótko opowie o historii dzielnicy oraz o realizowanym na Śródce Miejskim Programie Rewitalizacji, zwiedzanie kościoła św. Małgorzaty, zwiedzanie kościoła św Kazimierza i zespołu poklasztornych Reformatów dalsza przechadzka po Śródce – Rynek Śródecki, ul. Ostrówek, most bpa Jordana oraz miejsce powstania Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

14.00 słodki poczęstunek oraz projekcja filmu fabularnego w kawiarni W Starej Piekarni

 

Kontener Pomysłów

O godz. 12 w KontenerART, Chwaliszewo nad Wartą, ul. Ewangelickarozpoczną się kolejne warsztaty pod patronatem firmy Lisner w ramach akcji „Kontener Pomysłów”. Zawaba rozpocznie się od wspólnego czytania i analizy wiersza Jana Brzechwy. Następnie każde z dzieci będzie miało możliwość samodzielnego uszycia jednego z warzyw. Mogą pomagać im rodzice lub opiekunowie. Po uszyciu wielu różnych warzyw rozpocznie się wspólne robienie sałatek, kolorowych kompozycji do zabawy. Efekty zostaną sfotografowane. Mniejsze dzieci dostaną zestawy do malowania, aby mogły namalować na kartonie kolorowe kompozycje sałatkowe. Obrazy wyeksponowane zostaną na ścianach w formie tymczasowej wystawy. Po skończonych warsztatach dzieci będą mogły zabrać wykonane przez siebie zabawki. Zabawa-warsztaty obliczona jest na ok. 5 godzin. Grupa może być rotacyjna.

 

Warkocz Magdaleny

Na Dzdziedzińcu Urzędu Miasta o godz. 14 rozpocznie się tradycyjny Festyn farny Warkocz Magdaleny. Czytaj więcej….

 

Pieśni Powstania Styczniowego

Na Zamku w Kórniku o godz. 18 będzie można posłuchać i pośpiewać pieśni Powstania Styczniowego pt. Co tam marzyć o kochaniu, czyli bardowie powstania styczniowego. Wstęp wolny. Wystąpią: Jacek Kowalski & Henryk Kasperczak & schola Maximilianum.

 

Lato z przewodnikiem w Puszczy Zielonka

To propozycja dla tych wszystkich, którzy lubić zwiedzać Wielkopolskę i spędzają wakacje w domu. Na weekendowe wyjazdy i rajdy zaprasza Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”. To już 4 edycja tej imprezy organizowanej przez Gminy Członkowskie Związku: Czerwonak, Kiszkowo, Murowaną Goślinę, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz. Tegoroczne imprezy turystyczne: piesze, rowerowe i autokarowe dadzą możliwość dogłębnego poznania Puszczy Zielonka – największego i najbardziej naturalnego kompleksu leśnego w okolicach Poznania – wszystkie odbędą się bez względu na warunki pogodowe. Udział jest bezpłatny. Ubezpieczenie i wyżywienie uczestnicy zapewniają sobie w własnym zakresie. Zgłoszenia wymagane są jedynie na wyjazdy promocyjne na Szlak Kościołów Drewnianych. Oprowadzać będą znakomici przewodnicy i regionaliści.

22 lipca (niedziela) – Wycieczka Nordic Walking

Start: godz. 14:00 na stacji PKP w Sławie Wielkopolskiej, Gmina Skoki, dystans: ok 10,5 km.

Wycieczka wyruszy na trasę Skocką – wśród Skockich jezior i lasów. Powrót na miejsce startu i zakończenie imprezy planowane jest na godz. 17:30. Trzeba zabrać własne kijki.

Program imprez na całe lato

 

Polecamy również:

Wystawa poświęcona ikonografice Poznania w reklamie z XIX wieku i 1 poł. XX

Plaża w Owińskach

Tycjan w Muzeum Narodowym

Brązy z Zamku Cesarskiego

 

Tadeusz Hetman

Fot. J. Podolski

 

1 komentarz

Dodaj komentarz