Nasz weekend poznański


Zaplanuj weekend w Poznaniu i Wielkopolsce. Zastanawiamy się jak spędzić go z rodziną, gdzie znaleźć ciekawą imprezę, by nie decydować się na popularny nie tylko wśród poznaniaków shoping. Oto kilka propozycji, które będą w swoim charakterze są bardzo różne, by każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Będą to więc imprezy od aktywnego spędzania czasu po delektowanie się kulturą i sztuką.

 

ostrow

 

Weekend na Trakcie Królewsko-Cesarskim

Można będzie poznać początki grodu Przemysła, a także dowiedzieć się czyj pogrzeb planowano w katedrze wbrew woli biskupów. Odpowiedzi na te pytania uzyskąją Ci wszyscy, którzy wybiorą się na weekendowe wycieczki po mieście zorganizowane przez Centrum Turystyki Kulturowej „TRAKT”.

W programie przygotowano trzy wycieczki oraz rodzinne spotkanie na Ostrowie Tumskim.
W sobotę w samo południe kolejne spotkanie z cyklu „Terra Incognita. Odkryj Ostrów Tumski“. Tym razem przewodnik opowie, czyj pogrzeb, wbrew woli biskupów, zamierzano siłą odprawić w katedrze? Zbiórka przed kościołem NMP na Ostrowie Tumskim. Na wycieczce poszukamy w poznańskiej katedrze śladów zdarzeń i postaci, które wiążą się z okresem reformacji. Pojawią się w niej m.in. biskup Benedykt Izdbieński (który podważył ekonomiczne podstawy istnienia Akademii Lubrańskiego!), bp Adam Konarski (pretekstem stanie się zatarg słynnego rodu Górków z biskupem), bp Łukasz Kościelecki (na jego polecenie spalono na rynku heretyckie księgi), a także bp Wawrzyniec Goślicki. Ten ostatni w roli człowieka mądrego i wykształconego, który był zwolennikiem tolerancji religijnej, a za którego czasów doszło do spalenia zborów protestanckich w Poznaniu…

Także w sobotę pomiędzy godz. 13-16 rodzinne spotkanie na ekspozycji EXPERI-TUM. Miejsce spotkania: plac katedralny na Ostrowie Tumskim. Młodzież i dorośli będą mogli wziąć udział w grze terenowej „Zanurkuj w rzece historii”. Na uczestników czekają zagadki i tajemnice skryte w różnych zakamarkach Ostrowa Tumskiego. Podpowiedzią do ich rozwiązania będzie ekspozycja EXPERI-TUM. Na dzielnych odkrywców tajemnic czekać będą nagrody! Natomiast najmłodsi świetnie bawić się będą w strefie dla dzieci, gdzie będą mogli zagrać w specjalne puzzle i poznać średniowieczną historię grodu, jego mieszkańców i tradycje. Z kolei na zwolenników zmagań sprawnościowych czekają gry w bierki i kości.

O godz. 18 Raut u króla – dla wielbicieli hucznych przyjęć. Początek przed ratuszem na Starym Rynku.
W sobotni wieczór na poznańskim rynku król wydaje raut. Przyjdź i przekonaj się sam! Rozpoczyna się on otwartą audiencją na schodach ratusza. Później król zaprasza na spacer po Starym Mieście szlakiem władców związanych z Poznaniem. Królewska wycieczkla odbędzie się w rytm dworskiej muzyki w wykonaniu prawdziwej damy dworu!

W niedzielę o godz. 11 podroż w czasie, czyli Wehikuł czasu – dla rodzin z dziećmi. Każdy może przyjść pod ratusz na Starym Rynku. Świetna zabawa, nauka oraz bliskie spotkania ze znanymi historycznymi postaciami. Dzieje Polski i Poznania w wydaniu dla najmłodszych – tym razem opowieść o poznańskim Starym Mieście w towarzystwie księcia Przemysła I. Podczas wycieczki zorganizowane zostaną liczne zabawy i zagadki dla dzieci.

 

Zwiedzanie Śródki

O godz. 10 w sobotę rozpocznie się kolejna wycieczka, podczas której Krystyna Srokówna opowie o historii i dniu dzieisjszym Nowej Śródki pokazując jej najciekawsze miejsca. Zbiórka przy kościele pw. św. Małgorzaty na Śródce. Nie trzeba się zapisywać. Wstęp wolny.

 

Poranek literacki dla całej rodziny

Księgarnia z Bajki, os.Przyjaźni125 zaprasza o godz. 11 na Poranek literacki z Rodziną Różyczków.

Tata jak zwykle szuka na kanapie spokoju i wytchniena a dzieci szukają taty. Szukają pełnego miłości spojrzenia taty, jego zachwytu, inwencji, zapraszają do zabawy. Paweł Różyczka szuka ważnych informacji w internecie. Gdy na chwilę odszedł do kuchni Kolczatka Stuktaka jednym stuknięciem dzioba kupiła domek letniskowy w internecie. Każde nowe miejsce jest dla dzieci ekstytujące. A jeśli znajduje się w nim coś niebezpiecznego, to na pewno pierwsze znajdą to dzieci. W ten sposób Olaf, Konstanty, Anna Maria i oczywiście Kolczatka Stukatka znaleźli sie w krzywym domku nad jeziorem, którego nie było…. Jakże pomocny w takiej chwili okaże się sąsiad. Wszystko o przekuwaniu pecha w szczęście i życzliwości sąsiedzkiej.

Poranek literacki to świetna zabawa dla całej rodziny, szczególnie dla tych kochających książki. Wstęp wolny.

 

Wybierz się w podroż do Afryki

W sobotę w godz. od 12 do 13 będzie można wybrać się w wakacyjną podroż do Afryki. Księgarnia Między Słowami ul. Newtona 14, os. Kopernika, Poznań, 1 piętro pawilonu handlowego zaprasza na spotkanie z Czarnym Lądem, po którym przewodnikiem będą pamiętniki z podróży Kazimierza Nowaka.

Kolejne spotkanie z cyklu : ” Wakacyjne podróże” dotyczyć będzie Afryki. Najlepszym przewodnikiem po Czarnym Lądzie jest Kazimierz Nowak i jego pamiętnik z podróży. Wraz z nim uczestnicy poznawać będą ciekawe miejsca, florę i faunę, mieszkańców, ich zwyczaje, tradycje, obrzędy. Będzie dużo śpiewu, tańca, grania i malowania twarzy. W postać przewodnika wcieli się Piotr Witoń, a niezbędną książką w podróży będzie” Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. Wstęp 5 zł (kupon wymienny na książki ).

 

Recital Olgi Sarantsevy

Poema Cafe, ul. Langiewicza zaprasza w sobotę o godz. 20 na koncert Romanse rosyjskie – recital Olgi Sarantsevy. Piano – Katarzyna Kujawa. Oprawa literacka – Agata Amelia Wawrzyniak. Wstęp 15 zł.

 

Festyn w muzeum w Szreniawie

W Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie k. Poznania w niedzielę od godz. 11 do 18 odbędzie rodzinna impreza zorganizowana we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu oraz Krajową Radą Spółdzielczą. Na zwiedzających czekać będą liczne pokazy muzealne oraz atrakcje m.in.: pokazy tresury psów policyjnych, stanowiska Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu z udziałem maskotki wielkopolskiej policji Sierżanta Pyrka, miasteczko ruchu drogowego, pokaz pracy zabytkowych maszyn i ciągników rolniczych, zwiedzanie labiryntu kukurydzianego, stanowiska interaktywne dla dzieci, pokazy pracy twórców ludowych i rzemieślników, tkania na krośnie, wyrobu świec woskowych, wyrobu masła i sera. Odbędzie się także akcja krowiodawstwa na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych.

 

Przygotuj kreatywną pizzę

KontenerArt nad Wartą na Chwaliszewie zaprasza od godz. 12 do 15 na niedzielne spotkanie „Kontener pomysłów – warsztaty rodzinne Lisnera”. Pod patronatem firmy Lisner wspólnie z dziećmi odkrywać będziemy tajemnice kuchni włoskiej, przygotowywać pizzę, a nawet układać współczesne obrazy z… warzyw!

Odsłona pierwsza to warsztaty kuchni włoskiej Kreatywna pizza – tradycyjna pizza margarita. Pierwsze warsztaty z cyklu „Kontener Pomysłów” firmy Lisner poprowadzi duet: Pako Errico oraz Sebastian Winkiel, którzy wspólnie stworzyli projekt ITFOOD.PL.

W trakcie przygotowań Pako opowiadać będzie o historii i tradycji pizzy, robienie ciasta (wyrabianie, wałkowanie, rozciąganie…), komponowanie pizzy z mozarelli, bazylii i pomidorów (margherita) oraz bardziej urozmaiconej pizzy z dodatkiem warzyw, z których dzieci będą mogły układać własne „obrazy”, oczywiście pieczenie i najważniejszy moment – smakowanie! Wstęp wolny.

Pako Errico – włoski artysta, który mieszka na przemian w Neapolu i Poznaniu. Absolwent Accademia di Belle Arti of Naples. Jego ostatnia wystawa nosi tytuł „The sea of..” (Biennale w Wenecji 2011). Nagrodzony nagrodą Awards for innovation 2008 za projekt „Learn English by Cooking”. Pasjonat gotowania.

Sebastian Winkiel – architekt, grafik, człowiek kreatywny. Absolwent wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, ukończył studia podyplomowe na kierunku Design Management w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, prowadzi agencję interaktywną Medialnie.pl.

Wspólnie tworzą projekt ITFOOD.PL, który zrodził się z pasji do gotowania i przyjemności eksperymentowania. To połączenie sztuki kulinarnej i designu.

 

Loty widokowe samolotem AN-2

W niedzielę o godz. 14 Aeroklub Poznański w Kobylnicy zaprasza na lotnisko Ligowiec w Kobylnicy. 0dbywać się będą loty widokowe samolotem AN-2. Antek zabiera na pokład 10 osób. Loty będą trwały ok 10 minut każdy. Po locie będzie można zajrzeć do kabiny pilotów. Koszt: 80 zł od osoby. Bilety ulgowe dla dzieci do lat 12 (60 zł).

 

Lato z przewodnikiem w Puszczy Zielonka

To propozycja dla tych wszystkich, którzy lubić zwiedzać Wielkopolskę i spędzają wakacje w domu. Na weekendowe wyjazdy i rajdy zaprasza Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”. To już 4 edycja tej imprezy organizowanej przez Gminy Członkowskie Związku: Czerwonak, Kiszkowo, Murowaną Goślinę, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz. Tegoroczne imprezy turystyczne: piesze, rowerowe i autokarowe dadzą możliwość dogłębnego poznania Puszczy Zielonka – największego i najbardziej naturalnego kompleksu leśnego w okolicach Poznania – wszystkie odbędą się bez względu na warunki pogodowe. Udział jest bezpłatny. Ubezpieczenie i wyżywienie uczestnicy zapewniają sobie w własnym zakresie. Zgłoszenia wymagane są jedynie na wyjazdy promocyjne na Szlak Kościołów Drewnianych. Oprowadzać będą znakomici przewodnicy i regionaliści.

14 lipca (sobota) – autokarowy wyjazd promocyjny na Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka

Miejsce zbiórki: Skoki, Rynek, godzina zbiórki: 9.45, godzina wyjazdu: 10.00, powrót ok. 17.00

Trasa wyjazdu: Skoki – Jabłkowo – Łagiewniki Kościelne – Wierzenica – Kicin – Murowana Goślina – Długa Goślina – Rejowiec – Skoki.

Program imprez na całe lato

 

Polecamy również:

Niedziela na Zamku

Wystawa poświęcona ikonografice Poznania w reklamie z XIX wieku i 1 poł. XX

Mysie piękności w Nowym ZOO

Plaża w Owińskach

Festiwal Jeździecki w Baborówku

Tycjan w Muzeum Narodowym

Tadeusz Hetman

Fot. J. Podolski

1 komentarz

  1. Interesująco zapowiada się ten weekend w Poznaniu

Dodaj komentarz