Nabór do szkół średnich – będzie więcej miejsc


Samorządy stowarzyszone w Metropolii Poznań przegłosowały rozwiązanie dla wyzwania zwiększonego naboru do szkół średnich w roku szkolnym 2023/2024. W szkołach Poznania i powiatu poznańskiego powstaną dodatkowe klasy, żeby zaspokoić zapotrzebowanie blisko dwukrotnie wyższej liczby uczniów kończących w tym roku naukę na poziomie podstawowym. Będzie na nich czekać 12 tys. miejsc w Poznaniu i 2 tys. – w powiecie poznańskim. Dodatkowe koszty częściowo poniosą gminy Metropolii.

Nabór do szkół średnich - będzie więcej miejsc

Siedemnaście gmin powiatu poznańskiego, a także Śrem, Szamotuły, Oborniki i Skoki, pomogą Poznaniowi i powiatowi sfinansować naukę ponadmiarowego rocznika tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. 21 gmin wyłoży łącznie 5 mln zł, tyle samo dodatkowo wydatkuje powiat poznański. Nadchodzący rok szkolny 2023/2024 będzie początkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych dla półtora standardowego rocznika, co jest wynikiem kumulacji efektów reform edukacji z ostatnich 10 lat.

– Mieliśmy świadomość stojącego przed nami wyzwania, dlatego od tygodni rozmawialiśmy o tym w gronie samorządów Metropolii – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, prezes Zarządu Metropolii Poznań – W tym tygodniu Rada Metropolii przegłosowała współfinansowanie zwiększonej liczby miejsc w szkołach. Uważam, że to głosowanie było jednym z najważniejszych w historii naszego stowarzyszenia. Mamy w Poznaniu o 50 procent więcej absolwentów ósmych klas niż w poprzednich latach, a teraz mamy też o 50 procent większą dla nich ofertę. Bardzo dziękuję Staroście, Burmistrzom i Wójtom, którzy z troski o uczniów podjęli nieoczywistą przecież decyzję. Co więcej, zobowiązaliśmy się do kolejnych rozmów, żeby jeszcze w tym roku wypracować rozwiązanie na okres do 2030 roku.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz