Mieszkańcy już PARKują – pierwsze sadzonki już rosną w Społecznym Parku Tarnowo Podgórne!


Teren 12 hektarów, na granicy trzech miejscowości – Tarnowa Podgórnego, Lusówka i Jankowic – gmina podzieliła na 156 działek, o powierzchni ok. 500 mkw. każda. Potem uruchomiony został system rezerwacji działek i… działki rozeszły się błyskawicznie, praktycznie w ciągu tygodnia (pierwsze 100 działek dla 70 tys. drzew – w ciągu 48 godzin, kolejne 56 działek dla 40 tys. drzew – niemal tak samo szybko)! Do akcji włączyły się sołectwa, grupy mieszkańców, organizacje pozarządowe, kluby sportowe i firmy.

Mieszkańcy już PARKują

Na chętnych czeka 110 000 sadzonek, zakupionych przez gminę Tarnowo Podgórne. To sosny zwyczajne, modrzewie europejskie, świerki pospolite, dęby szypułkowe, brzozy brodawkowate, klony pospolite, jesiony wyniosłe oraz lipy. Sadzonki – w zależności od gatunku – mają wysokość od 10 do 50 cm.

– We wskazanym podczas rezerwacji terminie zapraszamy grupy do Społecznego Parku – mówi wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka. – Na miejscu udzielamy  krótkiego szkolenia, przekazujemy sadzonki (ok. 700 szt. na każdą działkę) i…do dzieła!

 Teren jest przygotowany, bo są zrobione w ziemi bruzdy. Gmina zapewnia sprzęt, ale jeżeli jest to możliwe warto przynieść własne szpadle, by jak najwięcej osób mogło jednocześnie sadzić. Ważne jest też robocze „ogrodowe” ubranie – w końcu pracuje się w ziemi. A na zakończenie można zaplanować wspólny piknik z ogniskiem, ponieważ na terenie Parku jest specjalnie przygotowane na nie miejsce.

Pierwsze ekipy pracowały już 13 marca, wtedy zasadzono tysiąc drzew. „Swoje” działki obsadzili już m.in. seniorki i seniorzy z Koła Seniorów w Przeźmierowie. W lokalnych mediach społecznościowych i ogłoszeniach pojawiają się zaproszenia do udziału w kolejnych społecznych sadzeniach. Pierwsze drzewo zasadził wójt Tadeusz Czajka: – Cieszę się że tak wiele osób włączyło się do naszego PARKowania. Tworzymy miejsce wspólnego wypoczynku, relaksu i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu!

Fot. FB Gmina Tarnowo Podgórne i Mieszkańcy Przeźmierowa

Dodaj komentarz