Maraton pisania listów do chorych


Już w poniedziałek 20 maja zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć walczących z nowotworami krwi do napisania listów. Drużyna Szpiku zaprasza od godz. 10.00 do 15.00 do wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przy Al. Niepodległości tam odbywać się będzie „listowy maraton”. A pisać będziemy do trójki naszych przyjaciół: Karoliny Mielęckiej, Olki Ziętarskiej i Damiana Kruka, to prawdziwe waleczne serca.

Karolina od 3 lat zmaga się z ziarnicą, teraz z niecierpliwością czeka na przeszczep.

Olka to wciąż uśmiechnięta ośmiolatka, która nie daje za wygraną swojej aplazji szpiku. Każdego dnia potrzebuje krwi. (www.pomozemyoli.pl)

Damian to dzielny młody człowiek, który po raz drugi „za rogi bierze” białaczkę, a 22 maja dzięki dawcy szpiku rozpoczyna nowe życie.

Cała trójka uczy nas jak walczyć o dobre, piękne, zdrowe i szczęśliwe życie. Wyraźnie pokazuje co jest ważne. Teraz my mamy zdać egzamin z przyjaźni i pomagania, naszymi listami, dobrymi myślami i pozytywną energią chcemy „dodać Im skrzydeł” i wiary, że zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki.

Maraton pisania listów to część akcji „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą”.

Data tej akcji jest nieprzypadkowa, dokładnie przed trzema miesiącami swoją  walkę o życie zakończył, ale nie przegrał, nasz przyjaciel Nikodem Woźniak – NIKO.
Nikodem był dziewiętnastolatkiem, maturzystą poznańskiego Liceum nr 14, przez wiele miesięcy zmagał się z chorobą, przeszedł chemioterapie,
przeszczep szpiku kostnego. Wszyscy byli pewni, że Niko pokonał chorobę. Okazało się jednak, że to nie był koniec zmagań z chorobą. Parę tygodni po
przeszczepie Nikodem znów trafił do szpitala z powikłaniami po przeszczepie i choć długo i dzielnie z nimi walczył, to intensywne leczenie nie przynosiło pożądanych efektów.
Dzięki otwartości chłopaka i jego bliskich mogliśmy towarzyszyć Im w ostatnich tygodniach walki o życie. Każdy dzień przynosił małe zwycięstwa i trudne chwile, ale nie było w nich zwątpienia, tylko wiara i wielka chęć do życia. Były plany, wyzwania i w końcu apele o pomoc i o krew. Poznaniacy jak zawsze mieli otwarte serca, kilkaset osób czekało godzinami w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa, by ofiarować Nikodemowi szansę na wygraną. Uczniowie poznańskich liceów z pełną otwartością i odpowiedzialnością, najpiękniej jak umieli, wchodzili w dorosłość, dzieląc się sobą i swoim życiem, czyli tym, co mają najcenniejsze.
Kiedy 20 lutego otrzymaliśmy wiadomość, że Nikodem zmarł, nikt nie mówił, że przegrał, bo nie przegrał, rozpalił swoją walką serca młodych ludzi, pokazał,
że każdy jest potrzebny, że każdy może pomagać. Nam jego choroba uświadomiła, że DOPÓKI WALCZYSZ – JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ.
I właśnie to hasło będzie przyświecać naszej majowej akcji. Do udziału w niej zapraszamy szczególnie młodzież z poznańskich szkół, młodzież, która przed trzema miesiącami zdała egzamin z człowieczeństwa, ale także tych, którzy wtedy chcieli pomóc, a nie mogli. Teraz jest na to szansa – dla NIKODEMA i wszystkich dzielnie walczących z tą trudna przeciwnością losu, jaką jest choroba nowotworowa.
Całą zebraną krew dedykujemy Oli Ziętarskiej. Nie mamy wątpliwości, ze Nikodem byłby szczęśliwy, gdyby dowiedział się, że znów może pomóc.

Chcemy, aby 20 maja stało się prawdziwym świętem dedykowanym „walecznym sercom”. Z tego właśnie powodu w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim przy al. Niepodległości odbędzie się także maraton pisania listów do chorych. Do tego działania inspiracją był Nikodem – to do niego pisaliśmy setki maili i
listów. Nie wszystkie zostały mu przeczytane, jego mama Magda nie zdążyła tego zrobić… Niko na pewno już teraz zna ich treść.

20 maja to dla Drużyny Szpiku będzie dzień bardzo ważny, bowiem właśnie wtedy rozpoczniemy tygodniowe obchody jubileuszu pięciolecia naszego działania.
Dokładnie 26 maja 2008 roku, właśnie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, nasz przyjaciel wojewoda Przemysław Pacia i nasz kapitan Piotrek Reiss
ogłaszali światu – powstała Drużyna Szpiku. Właśnie dlatego będziemy tam w urzędzie przy al. Niepodległości i chcielibyśmy, abyście byli z nami.
Zapraszamy!

W ramach jubileuszu odbędą się spotkania edukacyjne, zbiórki krwi i Mistrzostwa Polski w półmaratonie w Tarnowie Podgórnym i Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym w Lesznie.

20 maja wraz z nami będą nasi najwierniejsi przyjaciele, artyści, sportowcy, muzycy, dobrodzieje i wolontariusze, bo wszyscy wspólnie tworzymy tę Armię Szpiku.

Oto harmonogram
10.00 – 15.00 – zbiórka krwi, rejestracja dawców szpiku
10.00 – 15.00 – maraton pisania listów do chorych
10.00 – 15.00 – porady z pierwszej pomocy
12.00 – część oficjalna podsumowanie akcji            „Pokoloruj świat dla Oli”,

Czekamy na Was
Dorota Raczkiewicz

A jeśli nie możecie być z nami w poniedziałek, a chcielibyście napisać list do naszych chorych chętnie go przekażemy, piszcie na adres

Fundacja „Dar Szpiku”

Ul. Langiewicza 2/8

61-502 Poznań

Z dopiskiem do kogo……

 

Dodaj komentarz