Magia mojej dzielnicy i Dom Tramwajarza


Trwa IV Dzielnicjada „Magia mojej dzielnicy“ i Dni Otwarte Domu Tramwajrza na ulicy Słowackiego. Jeżecjanie w środę i w czwartek mogą jeszcze uczestniczyć koncertach, wystawach, spotkaniach.

Program
Środa, 12 września
16.00 – Orkiestra Miasta Poznania przy MPK sp. zoo, Zespół Zakręcone Babki w połączeniu z wykonaniem pieśni przez Zbyszka Kufla.
17.00 – Gra uliczna na Jeżycach dla dzieci oraz Mini Teatrzyk Klubu Seniora Druga Młodość.

Czwartek, 13 września
19.00 – Teatr Planeta M spektakl „Dziadowanie” na podstawie II cz. Dziady.
20.00 – Biesiada przy ognisku Zespół TAKT

Który z mieszkańców Jeżyc nie kojarzy okolicy ul. Słowackiego, Reja i Sienkiewicza z muzyką? Od ponad pół wieku popołudniami próby odbywa tu Orkiestra Miasta Poznania przy MPK Poznań Sp. z o.o. Niektórzy Poznaniacy kojarzą to miejsce z kinem Amarant. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wcześniej była tu także Szkoła Robót Ręcznych oraz biblioteka.

Dom Tramwajarza istnieje przy ul. Słowackiego niemal 90 lat. Został zbudowany jako jeden z budynków mieszkalnych dla pracowników Poznańskiej Kolei Elektrycznej. Nie został jednak zwyczajną kamienicą – był miejscem spotkań rodzin tramwajarzy. Idea stworzenia towarzystwa, które szerzyłoby kulturę i oświatę powstała już w 1922 roku z inicjatywy konduktorów i motorniczych. Nic więc dziwnego, że kiedy pięć lat później oddano do użytku piękny budynek według projektu Adama Ballenstaedta, zaadaptowali część tamtejszych pomieszczeń dla Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Pracowników Tramwajowych. W „Amarantówce” znalazły się biblioteka posiadająca 2500 dzieł, chór, szkoła kroju i szycia oraz ochronka dla dzieci od 3 do 7 lat. Organizowano tam też kursy gotowania czy prasowania dla żon pracowników. W 1929 Poznańska Szkoła Tramwajowa promowała się na stoisku podczas pierwszej Powszechnej Wystawy Krajowej. Podczas targów kierownictwo szkoły zorganizowało gospodę dla dzieci, gdzie rodzice na czas zwiedzania mogli zostawić swoje pociechy pod fachową opieką.

W 1955 roku Dom Tramwajarza stał się siedzibą zawiązanej ówcześnie Zakładowej Orkiestry Dętej MPK, która przez kilkadziesiąt kolejnych lat odbywała tam próby. W pomieszczeniach budynku przy ul. Słowackiego 19/21 urzędowali także członkowie klubu Honorowych Dawców Krwi przy MPK Poznań oraz tramwajarscy seniorzy. Pod koniec lat 90’tych budynek trafił w ręce fundacji Pomost, a dziś jego świetność próbują wskrzesić członkowie Stowarzyszenia Jeżyczanie.

Fot. A. Świątek

Dodaj komentarz