Kupno mieszkania w Poznaniu – na co zwracać uwagę i jaką dzielnicę wybrać?


Poznań to piąte po względem ludności miasto w Polsce. To miejscowość chętnie odwiedzana przez turystów, ale wiele osób decyduje się osiedlić tu na stałe. Rynek nieruchomości w Poznaniu jest jednym z największych w kraju. Z pewnością wpływ na to ma fakt, że Wielkopolska należy do najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów Polski. W Poznaniu znajdziemy dobrze prosperujący segment usług finansowych, logistycznych, handlowych oraz liczne uczelnie wyższe. W stolicy Wielkopolski przybywa nowych firm, a co za tym idzie, stale rośnie również rynek nieruchomości. Gdzie w Poznaniu warto kupić mieszkanie? W której dzielnicy zamieszkać? Zapraszamy do lektury artykułu.

Kupno mieszkania w Poznaniu

Nowe mieszkania Poznań – jakie atrakcje oferuje?

Poznań już od wielu lat uznawany jest za jedno z najlepszych miast do życia i obfituje w ciekawe miejsca do zamieszkania. Odnajdą się tu zarówno osoby kochające rozrywkę, jak i te stawiające na wypoczynek i aktywność na łonie natury. To odpowiednie miejsce dla singli, jak i rodzin z dziećmi.

Poznań na pewno docenią osoby, które chciałyby zamieszkać w mieście pozwalającym na obcowanie z kulturą. Znajduje się tu m.in. Teatr Polski, Teatr Muzyczny, Biblioteka Raczyńskich oraz muzea. Czas wolny można spędzać również w licznych klubach, restauracjach i kawiarniach, których w Poznaniu nie brakuje.

Znalezienie mieszkania w stolicy Wielkopolski to doskonały wybór dla przyszłych studentów. W mieście funkcjonuje wiele uczelni wyższych m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy czy Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego. Poznań jest miejscem niezwykle atrakcyjnym pod względem opłacalności inwestycji w mieszkanie, dlatego kupienie nieruchomości z myślą o późniejszym jej wynajęciu, np. studentom, może przynieść duże korzyści finansowe.

Poznań to również doskonałe miejsce do życia dla osób kochających aktywność fizyczną oraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Sprzyjają temu liczne tereny zielone, m.in. Park Cytadela, Park Rataje, okolice nad Wartą, Jezioro Maltańskie, Jezioro Strzeszynek oraz takie miejsca jak niezwykła Palmiarnia Poznańska czy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Nowe mieszkania w Poznaniu – którą dzielnicę wybrać?

W przypadku Poznania można wyróżnić pięć głównych dzielnic, są to Grunwald, Jeżyce, Wilda oraz Stare i Nowe Miasto. Podział ten nadal funkcjonuje w świadomości mieszkańców i statystykach niektórych urzędów. Od 2011 roku w mieście obowiązuje podział administracyjny na 42 jednostki pomocnicze miasta, zwane osiedlami. W tym artykule skupimy się na opisaniu pięciu głównych dzielnic, wymienionych wyżej.

– Grunwald, położony w południowo-zachodniej części miasta, charakteryzuje się dużą ilością terenów zielonych, parków oraz obiektów sportowych, takich jak boiska do piłki nożnej, koszykówki czy siłownie plenerowe. Dużą zaletą tej dzielnicy jest niewielka odległość od najważniejszych węzłów komunikacyjnych, co znacznie ułatwia dojazd do pracy lub szkoły w innej części Poznania. Na Grunwaldzie znajdziemy też mnóstwo restauracji i barów, dzięki czemu wyjście na imprezę lub spotkanie ze znajomymi nie wymaga kłopotliwego dojazdu do centrum miasta.

– Jeżyce to druga pod względem wielkości i jedna z droższych poznańskich dzielnic. Znajdują się tu siedziby najważniejszych instytucji, uczelni i szkół wyższych. Spora liczba sklepów, punktów usługowych oraz restauracji w okolicy oraz dobra siatka połączeń komunikacyjnych z pozostałymi częściami miasta wpływają na to, że Jeżyce są coraz częściej wybierane przez osoby decydujące się na kupno nowego mieszkania w Poznaniu. Praktycznie na każdej ulicy można się tu natknąć na bary i restauracje z różnorodnym jedzeniem. Zainteresowanie Jeżycami z roku na rok rośnie, powstaje tu dużo projektów deweloperskich, co powoduje dość duże zagęszczenie zabudowy. Ograniczoną ilość terenów zielonych rekompensuje bliskość Parku Sołackiego i Jeziora Rusałka, które zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

– Wilda to najmniejsza dzielnica Poznania, zlokalizowana w południowo-centralnej części miasta. Znajdziemy tu sporą ilość zielonych terenów – nie brakuje tu skwerów i parków. W pobliżu Wildy mieści się rektorat Politechniki Poznańskiej i Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego. Ponadto są tam usytuowane różne obiekty sportowo-rekreacyjne, takie jak: korty tenisowe, pływalnia i Stadion im. Edmunda Szyca. Dzielnica jest doskonale skomunikowana nie tylko z centrum, ale też z pozostałymi częściami Poznania. Dobrze zorganizowana komunikacja miejska pozwala na szybkie dotarcie do niemal każdego zakątka miasta. W niedalekiej odległości znajduje się również dworzec PKP.

Nowe mieszkania na sprzedaż w Poznaniu powstają również na terenie Starego Miasta. W tym rejonie królują modne kluby, puby, kawiarnie oraz restauracje, dzięki czemu dzielnica ciągle tętni życiem. Wpływa to oczywiście na natężenie hałasu, dlatego mieszkanie w tej części miasta nie jest dla każdego. Znajdziemy tu również mnóstwo bibliotek, muzea oraz teatry. Niezwykły klimat tego miejsca, urokliwe kamienice i ciekawa oferta kulturalna sprawiają, że odwiedza go wielu turystów. Mieście się tu także największy w Poznaniu, o powierzchni wynoszącej ponad 100 ha, Park Cytadela. Stare Miasto jest doskonale skomunikowane z pozostałymi rejonami miasta.

– Nowe Miasto to dynamicznie rozwijająca się i największa pod względem powierzchni dzielnica Poznania. Nowe Miasto przyciąga głównie rodziny, dla których ważna jest bliskość rozległych terenów zielonych, rozbudowana infrastruktura handlowo-usługowa, liczne placówki oświaty oraz bogata oferta na rynku nieruchomości. Dobre skomunikowanie z centrum oraz powstające tu inwestycje deweloperskie sprawiają, że ta część miasta często nazywana jest „sypialnią Poznania”. Gdzie warto szukać lokalu w tej lokalizacji? Sprawdźmy!

Murapol Nowe Miasto – zamieszkaj w otoczeniu zieleni

Ciekawą propozycją dla osób poszukujących mieszkania w tym rejonie może być osiedle Murapol Nowe Miasto, powstające przy ul. Wagrowskiej. To nowoczesna inwestycja zlokalizowana w pobliżu Warty i zielonych nadrzecznych terenów, blisko parku i dębowego lasu. Łatwy dojazd do centrum, doskonałe skomunikowanie z pozostałymi dzielnicami Poznania oraz bogata infrastruktura w sąsiedztwie sprawiają, że ta lokalizacja cieszy się dużą popularnością wśród kupujących.

Za sprawą przemyślanej koncepcji architektonicznej mieszkańcy zyskują pewność, że wprowadzą się do przestronnych i słonecznych mieszkań, w szerokim wyborze metraży, od kawalerek po lokale 2-, 3- i 4-pokojowe, każde z tarasem lub balkonem na wyższych piętrach. Zaletą osiedla jest doskonała komunikacja z centrum miasta czy też sąsiedztwo lasów i parków. – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

W standardzie każdego lokalu deweloper oferuje filtry antysmogowe, które zapewniają czyste powietrze wewnątrz lokali i dają poczucie komfortu mieszkańcom, niezależnie od pory roku i jakości powietrza na zewnątrz. Z kolei zamontowany w budynkach Home Managaement System pozwoli na korzystanie z rozwiązań smart home.

W pobliżu inwestycji nie brakuje miejsc idealnych na spacer czy rodzinny piknik. W kilka minut można stąd przenieść się do urokliwego Lasu Dębińskiego. Jeden z najładniejszych poznańskich zieleńców – Rataje – położony jest w sąsiedztwie, na północ od osiedla. Inwestycja znajduje się blisko malowniczych, położonych nad brzegiem Warty, terenów sportowo-rekreacyjnych, gdzie można aktywnie odpocząć. W lecie ten odcinek Warty tętni życiem za sprawą tworzonych tu plaż miejskich.

Trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników wybierając nowe mieszkania. Poznań to miasto, które oferuje bardzo wiele możliwości różnym grupom społecznym. Warto dobrze przeanalizować swoją sytuację i potrzeby przed zakupem nowego mieszkania. Choć często wiele zależy od budżetu, jakim dysponujemy, to nie jest to jedyne kryterium, jakim należy się kierować przy wyborze lokalu.

 

Dodaj komentarz