Krótki poradnik o świecach zapłonowych


Świece zapłonowe to prosta część, która pełni kluczową rolę w rozruchu silnika. Warunki jej pracy są bardzo wymagające: ciągle zmieniająca się temperatura, duże skoki ciśnienia oraz zmiany napięcia. Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika o świecach zapłonowych, ich roli oraz najczęstszych usterkach.

Trudne warunki pracy świec zapłonowych

Świece zapłonowe są jednym z najważniejszych elementów układu zapłonowego, którego celem jest wspomaganie procesu rozruchowego silnika. Z tego powodu pracują w naprawdę trudnych i zmiennych warunkach, przez co narażone są na szybkie niszczenie. Omawiana część najpierw jest mocno rozgrzewana, a potem szybko schładzana. Różnice temperatur sięgają tysięcy stopni Celsjusza. Podobnie duże wahania dotyczą zmieniającego się ciśnienia i napięcia. To wszystko sprawia, że świece zapłonowe narażone są na przeciążenia i wymagają regularnej wymiany.

Jak często wymieniać świece zapłonowe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od naszego stylu jazdy oraz marki i wieku posiadanego samochodu. Według deklaracji producentów w nowych autach świece powinny wystarczyć na sto tysięcy kilometrów. Jeśli jednak jesteśmy użytkownikami samochodu starszego, to tę część samochodową należy zmieniać co około trzydzieści tysięcy kilometrów. Tak częsta wymiana będzie z pewnością prewencją, a nie koniecznością. Dzięki temu jednak uchronimy nasz pojazd przed przepaleniem świec i zniszczeniem innych, powiązanych części. Zdecydowanie bardziej wytrzymałe będą świece irydowe i platynowe, które na nowe musimy podmienić po przejechaniu nawet 120 tysięcy kilometrów.

Zapoznaj się z asortymentem świec zapłonowych ze sklepu motochemia.pl

Podczas cyklicznego wymienienia świec nie możemy zapomnieć o zastąpieniu nowymi – starych przewodów zapłonowych. Tego typu prace najlepiej zlecić specjalistom, chyba że sami mamy odpowiednie doświadczenie. Prace te są bardzo precyzyjne, lepiej więc nie wykonywać ich samodzielnie.

Kolor świec zapłonowych a ich stan

Częste kontrolowanie stanu świec zapłonowych powinno wejść nam w nawyk. Sprawdzenie ich stanu jest dość proste, potrzebna będzie nam jednak tabela kolorów świec. Można ją kupić w internetowym sklepie motoryzacyjnym. Porównując barwę naszych świec zapłonowych do tabeli, w szybki sposób ocenimy, czy należy je już wymienić. Jeśli wymagają czyszczenia, sprawdzą się do tego specjalne preparaty. Mycie musimy jednak przeprowadzić delikatnie, by nie uszkodzić części.

Jak kupować nowe świece?

Kiedy przychodzi czas na wymianę i stoimy przed zakupem nowych świec zapłonowych, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Ze względu na istotną rolę tej części nie warto na niej oszczędzać i wybierać egzemplarze słabej jakości. Należy unikać świec opartych na elektrodach niklowo-litowych. Zdecydowanie trwalsze są te wykonane z platyny lub irydu. Kluczowe jest również prawidłowe dobranie świec do marki i rocznika samochodu. Jeśli mamy wątpliwości, dobrze jest poradzić się specjalistów, którzy doradzą nam, który model jest dedykowany naszemu pojazdowi. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na producenta świec, unikając tych najtańszych i nieznanych marek. Polecany producentem świec żarowych jest m.in. NGK.

Delikatność świec zapłonowych

Choć nie wyglądają, świece zapłonowe są bardzo delikatnym elementem samochodu. Jeśli przed montażem upadłyby na ziemię, musielibyśmy je wyrzucić. Choć z zewnątrz mają metalową obudowę, to we wnętrzu skrywają elementy ceramiczne, które łatwo potłuc. Gdybyśmy zamontowali uszkodzoną świecę, moglibyśmy doprowadzić do uszkodzenia całego silnika. Z tego powodu należy bardzo uważać przy ich montażu. Kluczowe jest ich prawidłowe wkręcenie, pod odpowiednim kątem i z odpowiednią siłą. Zarówno zbyt mocne, jak i za delikatne dokręcenie nie jest dobre. Użycie dużej ilości siły doprowadzi do zniszczenia podkładki umieszczanej pod świecą. Dlatego tak istotne jest oddanie wymiany tej części w ręce doświadczonych mechaników.

Pełną ofertę części samochodowych i innych akcesoriów do auta znajdziesz w internetowym sklepie motoryzacyjnym Motochemia.

 

2 komentarze

  1. kamilos_sznel pisze:

    U mnie to sprawdzają się świece z brisk premium EVO – serio polepszylo się spalanie, zużycie paliwa zmniejszyło i no sam silnik pracuje o niebo lepiej! najczęściej kupuje na Expert Auto, bo są zawsze dostępne

    • grrzechooo pisze:

      U mnie też dają rade te zbrisk premium evo, przede wszystkim mocna iskra,a no i zmniejszylo sie zużycie paliwa po jakims czasie. Kupuje w ekstra cenach na Auto Partner

Dodaj komentarz