Kostiumy też grają w przedstawieniu


26 czerwca odbędzie się w Teatrze Wielkim w Poznaniu premiera widowiska baletowo-akrobatycznego pt. „Askarian” przygotowanego przez uczniów Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź. Gośćmi specjalnymi będą Delfina i Bartek zwycięzcy 5 edycji programu „Mam Talent“.

Inspiracją spektaklu są dwa niezwykłe miejsca – Pustynia Mojave i Park Narodowy Joshua Tree. Łączą je dziewiczość, przestrzeń i cisza. Wydają się być bez życia, bez nadziei, ale po chwili rodzi się poczucie niezwykłej wolności i szczęścia. Bohater przedstawienia przybywa do różnych krain, tych szczęśliwych i tych mrocznych. Podróżuje, doświadcza, poznaje poszukując piękna, radości, spełnienia i swojego miejsca na ziemi. Okazuje się, że wszędzie gdzie się pojawia może odnaleźć krainę szczęśliwości. Jest jeden warunek – musi tylko chcieć i pielęgnować swoją nadzieję. Każdy z nas może stać się Askarianem czerpiąc inspirację z tego, co nas otacza: drzew, ptaków, kolorów, niezwykłych kształtów. Poddając się wyobraźni możemy w każdym miejscu trafić na Eden, jak Askarian.

Wyobraźni pomagają nie tylko muzyka, czy choreografia, ale także kostiumy. Kolorowe, bajkowe, bardzo różnorodne. Zaprojektowane i uszyte specjalnie na ten spektakl dla każdej małej gwiazdy osobno.

– Przygotowując treść spektaklu i choreografię widzę od razu kostiumy, w których mogą tańczyć dzieci, ich kolorystykę, styl – mówi Anna Niedźwiedź, reżyser spektaklu. – Siadamy potem z Beatą Ulatowską, która potrafi moje pomysły przelać na papier i zamienić je następnie w piękne stroje. Razem też dobieramy materiały, tak by dobrze się w nich tańczyło.

Inspiracją kostiumów do „Askariana“ był wiek XIX i jego historia, a także niezwykłe miejsca, w których toczy się akcja widowiska.

– Przygotowanie ich to bardzo pracochłonne zajęcie – twierdzi Anna Niedźwiedź. – Większość szyta jest w całości ręcznie. Muszą przecież wyglądać pięknie z daleka, ale też i z bliska. Uszycie jednego kostiumu róży zajmuje około 10 godzin.

Każdy kostium to osobne dzieło sztuki krawieckiej. Musi nie tylko świetnie wyglądać, ale także tancerze muszą się w nim dobrze czuć. Potrzebnych jest potem jeszcze kilka przymiarek i dopasowań.

-Nasze kostiumy też grają w przedstawieniu – dopowiada Anna Niedźwiedź. – Muszą żyć na scenie, wspólnie powiadać historię.

Spektakle „Askariana“ można będzie zobaczyć 26 czerwca godz. 11:00 i 18:00, 27 czerwca godz. 13:00 i 19:00.
Pomysł i reżyseria: Anna Niedźwiedź

Fot. T. Strabel

Dodaj komentarz