Konkurs o Złotą Gitarę


Już  niebawem, 29. listopada, zainaugurowana zostanie pierwsza edycja niezwykle prestiżowego wydarzenia, jakim będzie „Konkurs o Złotą Gitarę” Polskiej Akademii Gitary i Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest on jednocześnie konsekwencją niezwykłej popularności oraz sukcesu Festiwalu, który odbył się w sierpniu  już po raz piąty, obejmując swoim zasięgiem nie tylko Poznań, ale i całą Wielkopolskę. Wydarzenie, ze względu na nagrodę i skład jury, od razu stanie się najważniejszym konkursem gitary klasycznej w Polsce.

polska akademia gitary

 

Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych i najwybitniejszych osobowości gitarowych spośród młodych polskich gitarzystów klasycznych oraz pomoc w ich promocji i rozwoju kariery artystycznej. Do jury zostały zaproszone tak wybitne postaci jak: najlepsi polscy gitarzyści  Marcin Dylla i Łukasz Kuropaczewski, dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Orkiestry Kameralnej AUKSO Marek Moś, profesor wiolonczeli Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie Andrzej Bauer oraz dziennikarz muzyczny Rzeczpospolitej Jacek Marczyński. Dyrektorem konkursu jest dr Przemysław Kieliszewski.

Organizatorem konkursu jest Bona Fide Stowarzyszenie Wielkopolan,  które na ten cel otrzymało grant od starosty powiatu poznańskiego. Głównym partnerem projektu jest Akademia Muzyczna in. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, a także szereg samorządów oraz polskich i zagranicznych festiwali, które ufundowały nagrody dla najbardziej utalentowanych gitarzystów. Wartość nagrody głównej, przeznaczonej dla laureata Konkursu wynosi 10 tys. zł netto. Kwota ta jest dodatkowo powiększona o 10 tys. zł, stanowiące równowartość honorariów za koncerty. Ponadto zwycięzcy zostanie wręczona „Złota Gitara”, statuetka, której fundatorem jest firma APART.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma zatem największą w skali kraju nagrodę finansową oraz możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas recitali gitarowych Festiwalu Polish Guitar Academy, a także  innych przedsięwzięć muzycznych, odbywających się w  Polsce i zagranicą. Międzynarodowy charakter projektu zapewnia możliwość uczestnictwa  w konkursie nie tylko polskim gitarzystom, ale wszystkim uczniom i studentom zagranicznym, uczącym się, lub studiującym w Polsce, którzy w dniu rozpoczęcia konkursu nie ukończyli 33 rok życia.

Uczestnicy, którzy zostaną wybrani do pierwszego etapu, wykonają jedyny utwór obowiązkowy, preludium z „Hommage à Chopin” Aleksandra Tansmana. W finale zaprezentuje się 6 muzyków.

Na wszystkie wydarzenia Konkursu, w tym także przesłuchania wstęp jest wolny. Do uczestnictwa w przedsięwzięciu zaproszeni są wszyscy miłośnicy gitary, którym aktywne uczestnictwo zapewniamy poprzez możliwość zagłosowania na swojego faworyta i wręczenia „Nagrody Publiczności”. Dodatkowym elementem popularyzującym grę na gitarze jest możliwość wygrania przez widzów nagrody w postaci gitary. Nagroda ta zostanie rozlosowana wśród wszystkich, którzy aktywnie włączą się w głosowanie na laureata „Nagrody Publiczności”.

Finał Konkursu odbędzie się 1 grudnia, o godzinie 18.00 w Auli Nova, Akademii Muzycznej w Poznaniu. W czasie obrad jury audytorium będzie miało możliwość skorzystania z bufetu przy akompaniamencie zespołu jazzowo-bluesowego. W czasie konceru Finałowego będzie prowadzona sprzedaż najnowszej płyty Łukasza Kuropaczewskiego „Nocturnal”, której premiera odbędzie się 26 listopada br. oraz najnowszego wydania czasopisma IKS i W drodze. Główni sponsorzy wydarzenia: Powiat Poznański, Miasto Poznań, Firma Apart, Firma UWI oraz Fundacja Rozwoju Miasta Poznania. Partnerzy: Hotel Royal, Interton, Poco Loco Hostel, Vip Catering, Drukarnia MJP, Audio Complex, Take Media.

Szczegóły na    www.akademiagitary.pl 

Dodaj komentarz