Kiedy tramwajem nocnym przez Rataje?


Na przełomie października i listopada wydłużona ma być o kolejny odcinek jedyna kursująca po Poznaniu linia tramwajowa „N21”. Dotąd jej trasa z Piątkowa kończy się nawrotem w centrum miasta (przystanek przy ul. Marcinkowskiego). Za niecały miesiąc tramwaj ten przez most Rocha i ul. Kórnicką pojechać ma górnym tarasem Rataj, by na rondzie Starołęka zawrócić (przez ul. Zamenhoffa i ponownie mostem Rocha) w stronę centrum miasta.

Tramwaje miały już pojechać z początkiem października, ale przez Zakład Transportu Miejskiego prowadzone są z samorządami osiedlowymi Rataj uzgodnienia techniczne i organizacyjne, co do powiązania tramwaju „N21” z nocnymi liniami autobusowymi; by te nie dublowały trasy, jak i godzin kursowania; przewidywana jest likwidacja jak i zmiana trasy kilku tych linii.

Niektórych mieszkańców dziwi też proponowany przebieg trasy tramwaju linii „N21”, który wykonuje wielką pętlę wokół osiedli ratajskich; ktoś, kto chciałby nocą pojechać do centrum miasta nocnym tramwajem, musiałby zaliczyć wycieczkę przez całe Rataje, a zajmuje to dodatkowy czas; propozycje są, by utworzyć dwie nieależne linie. Np. przez Górny Taras Rataj do ulicy Gwarnej jechałaby, np. linia „N22”. Tramwaje jeździłyby wówczas w obu kierunkach przez Zamenhoffa i Chartowo.

 

Tekst i zdjęcie: Andrzej Świątek

Dodaj komentarz