Kawiarenka na szynach


Kawiarenki w tramwaju  znane są nie tylko w miastach Niemiec, w Pradze czy też Lwowie. Od dawna działają  w Krakowie i we Wrocławiu, w Słupsku i Tarnowie. Bardzo byśmy chcieli by  taka atrakcja pojawiła się również  w Poznaniu.

– Mamy do dyspozycji tramwaje, które można wykorzystać w tym celu – mówi Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK w Poznaniu. To są wagony typu GT8, 105Na i typu N. Mamy fragmenty nieużywanych torowisk w śródmieściu, na których taka kawiarenka by mogła stanąć: przy ul. Zielonej u zbiegu z ul. Podgórną, na ul. Szczanieckiej i na Ostrowie Tumskim. I mamy poparcie Komisji Rewitalizacji Rady Miasta i jej szefa – Mariusza Wiśniewskiego, który jest twórcą tego pomysłu.

Wizja lokalu na szynach pojawiła się podczas prac komisji. W tramwajowej kawiarence można by było napić się  kawy, rozgrzać się przy filiżance herbaty, posilić się ciepłą przekąską,  rogalem marcińskim albo poznańską „szneką z glancem”.

– Zwracamy się więc do wszystkich, którzy by byli zainteresowani powstaniem i prowadzeniem takiej kawiarenki, a szczególnie do tych, którzy już mają doświadczenie bo prowadzą działalność gastronomiczną – dodaje Iwona Gajdzińska. – Ich zadaniem by było wyremontowanie tramwaju tak by dostosować go do potrzeb i wymogów Sanepidu. Oferty, które można u nas składać do 1 października tego roku, oceniane będą pod kątem atrakcyjności projektu wnętrza wagonu i propozycji związanych z prowadzeniem lokalu. Czas na uruchomienie kawiarenki wyznaczyliśmy na przyszły rok, na 1 maja.

Kawiarenki pod pantografem działają już w kilku polskich miastach.

W Krakowie taki lokalik stoi na terenie kampusu Politechniki i cieszy się dużym powodzeniem wśród studentów. Sporym zainteresowaniem wśród odwiedzających Kraków turystów, cieszy się jeżdżący tramwaj o wyjątkowo luksusowym wnętrzu. Jego wystrój w kolorze burgunda, zdobiony lustrami i stylowymi kotarami przypomina pełen przepychu klimat Orient Expressu.

Kawiarenka na szynach stoi też w Tarnowie. Przy gorącej kawie, ciastku czy przekąsce,  można w niej  poczytać o atrakcjach turystycznych Tarnowa i dowiedzieć co ciekawego dzieje się w mieście.

Kawiarenkę mknącą po szynach mają także wrocławianie. Mogą wyjechać starym zabytkowym tramwajem  dawną linią tramwajową w każdy wakacyjny weekend.

W galerii zdjęcia tramwajowych kawiarenek w Słupsku i Krakowie.

1 komentarz

  1. Marga pisze:

    Świetny pomysł. Oby znaleźli się chętni na wyremontowanie tych perełek :)

Dodaj komentarz