Jakie sporty i ćwiczenia wpływają na nasz mózg?


Sport stał się jednym z głównych sposobów na spędzanie wolnego czasu. W imprezach biegowych biorą udział całe rodziny. Siłownie i kluby fitness rosną jak grzyby po deszczu i nie narzekają na brak klientów. Większość ćwiczy dla lepszej kondycji fizycznej lub by zrzucić zbędne kilogramy. Jednak niewiele osób zastanawia się nad tym, że ćwiczenia wpływają nie tylko na nasze ciało, ale także na umysł.

Aktywność fizyczna od małego

W podstawówce, a nawet już w przedszkolu rodzice zapisują swoje pociechy na różne zajęcia. Swego czasu bardzo popularne było karate, gimnastyka artystyczna, ping pong, koszykówka, siatkówka i oczywiście piłka nożna. Część z tych sportów nadal jest bardzo popularna, ale do grupy tej dołączył też tenis, Jiu – jitsu czy jazda konna. W szkole średniej młodzi ludzie już bardziej świadomie wybierają sporty, które im najbardziej odpowiadają lub kontynuują te, które zaczęli trenować w młodzieńczych latach. Młodzi sportowcy mogą rozwijać swoje talenty w klubach sportowych, takich jak między innymi GKS Katowice, który jest wspierany przez legalnego bukmachera Fortuna. Oczywiście nie każdy musi zostać zawodowym sportowcem, jednak nie ulega wątpliwości, że większość ludzi prowadzi jakąś aktywność fizyczną. Do 24 roku życia nasz mózg rozwija swoje możliwości, dlatego tak ważne jest, aby w tym czasie osiągnął on jak najlepsze wyniki dzięki treningom zarówno fizycznym jak i psychicznym. Nie oznacza to oczywiście, że po 24 roku życia, kiedy to według naukowców rozpoczyna się starzenie mózgu, aktywność sportowa nie miała wpływu na nasz umysł. Każdy rodzaj sportu w pewnym stopniu wpływa na codzienną pracę mózgu, ale niektóre działają wyjątkowo dobrze.

Jakie ćwiczenia zadbają o nasz umysł?

Naukowcy od dawna badają wpływ ćwiczeń na stan naszego umysłu. Aktywność fizyczna zmienia strukturę i funkcjonowanie mózgu zwiększając jego objętość. W wielu przypadkach może zmniejszyć rozmiar problemów w szarej i białej materii. Udowodniono również, że ćwiczenia poprawiają neurogenezę, czyli proces powstawania nowych komórek nerwowych. Ogólnie rzecz biorąc wszystkie aktywności fizycznie wpływają pozytywnie na nasz mózg, ale niektóre działają wyjątkowo dobrze.

Wśród najpopularniejszych sportów, które mają dobry wpływ na nasz umysł jest bieganie. Ale warto dodać, że nawet chodzenie 30 minut dziennie będzie miało pozytywne skutki na przykład w ciężkich stanach depresyjnych. Wracając do biegania, możemy dzięki niemu rozładować stres spowodowany na przykład problemami w pracy, bieganie wpływa także na nasze funkcje wykonawcze i pozwala łatwiej rozwiązywać problemy. Poprawia też działania pamięci krótkotrwałej i pomaga w osiągnięciu stanu medytacji.

Gdy doszliśmy do tego momentu naturalnie przejdziemy do jogi. Nawet 20 minutowe zajęcia skutecznie pobudzają mózg do pracy. Treningi pomagają w zapamiętywaniu, szybkości myślenia i koncentracji. Joga jako element systemu filozofii indyjskiej z założenia powstała po to, aby połączyć ciało z umysłem. Dzięki właściwemu treningowi ciała, medytacji i odpowiedniemu oddechowi joga zwiększa samoświadomość, a także redukuje stres i lęk. Poprawiamy ogólną czynność mózgu i jego neuroplastyczność. Joga może mieć działania jak leki antydepresyjne, zmniejszając niepokój i agresję.

Na naszą psychikę bardzo dobry wpływ mają również ćwiczenia w wodzie. Nie chodzi tu tylko o pływanie, ale również aerobik czy gry zespołowe. Poza szybkim spalaniem kalorii i poprawie wydolności, zajęcia w wodzie wpłyną pozytywnie na koncentrację. Rytmiczne ruchy wykonywane podczas pływania skoordynowane z oddychaniem powodują rozluźnienie psychiczne i emocjonalne.

Wprowadź swój mózg w stan euforii

Opisaliśmy trzy rodzaje sportu, które bardzo dobrze wpływają na nasz umysł. Jednak każda aktywność fizyczna sprawi, że nasz organizm zacznie wytwarzać endorfiny, które wprawią nas w lepsze samopoczucie. Regularne ćwiczenia pomogą w rozładowaniu stresu, poprawią naszą koncentrację, chronią przed chorobami układu nerwowego, a także zwiększają libido. Pamiętaj jednak, że zbyt intensywne ćwiczenia i brak czasu na regenerację organizmu mogę mieć odwrotne skutki. Zatem ćwicz z głową.

 

Dodaj komentarz