Jakie są rodzaje ciężarków do ćwiczeń?


Chcąc uzyskać najlepsze efekty podejmowanej aktywności fizycznej, warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Jednymi z najpopularniejszych narzędzi są natomiast ciężarki do ćwiczeń. One stanowią nieodłączny element wyposażenia każdej siłowni – zarówno tej profesjonalnej, jak i domowej. No ale ciężarek ciężarkowi nierówny. Jakie są ich rodzaje? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Żeliwne ciężarki do ćwiczeń

Ciężarki do ćwiczeń, takie jak np. https://be-active.pl/pol_m_fitness_Ciezarki-199.html różnią się przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. W specjalistycznych sklepach sportowych oraz w profesjonalnych siłowniach najczęściej można spotkać hantle żeliwne. Charakteryzują się one stosunkowo niewielkim rozmiarem. Jednocześnie jednak są dość toporne, a nawet ostro zakończone. Wiele osób ceni je za te cechy. Mniejsze ciężarki do ćwiczeń co do zasady lepiej leżą w ręce. Poza tym hantle żeliwne są niemal niezniszczalne. Niewątpliwie to zakup na długie lata. W specjalistycznych sklepach sportowych dostępne są też hantle o dużym spektrum wagi. Łatwo zatem dobrać model idealnie odpowiadający swoim potrzebom oraz charakterowi treningu.

Chromowane ciężarki do ćwiczeń

Alternatywą mogą być chromowane hantle. Uchodzą za równie solidne i wytrzymałe, co żeliwne ciężarki do ćwiczeń. Podobnie również jak ich żeliwne odpowiedniki są niewielkie i kompaktowe. Docenią je zatem osoby preferujące poręczne modele. Poza tym takie hantle są bardzo estetyczne. Świetnie się prezentują. Można je nawet trzymać na widoku, a nie w czeluściach szafy. Ciężarki do ćwiczeń w wersji chromowanej mają jednak także swoje wady. Przede wszystkim, podobnie zresztą jak hantle żeliwne, łatwo zarysowują podłogę w przypadku upadku lub zbyt gwałtownego odłożenia.

Winylowe ciężarki do ćwiczeń

Ciężarki do ćwiczeń mogą także występować w wersji winylowej. To zdecydowanie tańsza wersja niż modele żeliwne i chromowane. Hantle winylowe tak naprawdę pokryte są tylko tym materiałem. W ich wnętrzu kryje się natomiast beton lub metal. One nadają ciężarkom do ćwiczeń oczekiwanej ciężkości. Niestety dużą wadą tych hantli jest ich duży rozmiar. Przechowywanie ich na co dzień może sprawiać pewne problemy.

Bitumiczne ciężarki do ćwiczeń

Ostatnio największą sławę zyskują jednak bitumiczne ciężarki do ćwiczeń. To prawdopodobnie najtańsza wersja hantli dostępna na rynku. Oferują nieco mniejszą trwałość niż modele żeliwne i chromowane, a także są od nich zdecydowanie większe. Jeżeli jednak nie zamierzasz nimi rzucać, a także masz trochę miejsca w szafie, to będzie to zdecydowanie dobry wybór.

 

Dodaj komentarz