Jak uzyskać kredyt samochodowy dla nowej firmy?


Kredyt samochodowy to rozwiązanie pozwalające na rozłożenie kosztów zakupu auta na dłuższy okres czasu. Dzięki temu płacimy co miesiąc dopasowaną do naszych możliwości ratę kredytową zamiast jednorazowego wydatku gotówki na samochód.

Niestety, nowe firmy często mają kłopoty z uzyskaniem kredytu bankowego. Niejednokrotnie wymagany jest minimalny okres prowadzenia własnej działalności gospodarczej, który może wynosić np. 6 miesięcy.

Obecnie niewiele banków posiada w swojej ofercie kredyt samochodowy. Wypierany jest on na przykład przez kredyt obrotowy, kredyt inwestycyjny, bądź pożyczkę na dowolny cel, w tym zakup środka transportu. Można również wziąć auto w leasing.

Na szczęście istnieją banki, które mają w ofercie kredyty samochodowe dla nowych firm i nie jest dla nich istotny staż przedsiębiorstwa na rynku. W HABZA Finanse pomagamy naszym Klientom znaleźć najlepszy kredyt samochodowy, który spełni ich konkretne oczekiwania.

                Koszty kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem, które można zaciągnąć na sfinansowanie zakupu auta lub innych pojazdów silnikowych, np. skuterów, czy motocykli. Oprocentowanie często jest ustalane indywidualnie na podstawie wieku i rodzaju auta i sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą zastanawia się, czy kredyty samochodowe dla nowych firm są dobrym rozwiązaniem, to musi mieć przede wszystkim świadomość wysokości kosztów podjętego zobowiązania w postaci naliczanych odsetek oraz prowizji.

Prowizja, w zależności od wewnętrznych procedur przyjętych przez bank, może być płatna oddzielnie, potrącana ze środków zobowiązania, bądź może powiększać kwotę kredytu. Dodatkowo przedsiębiorca powinien wiedzieć, że jest zobowiązany do ubezpieczenia samochodu będącego przedmiotu kredytem, tj. zawarcia polisy OC/AC z ubezpieczycielem.

Warto również zaznaczyć, że zwykle bank udzielający kredytu samochodowego, do czasu jego spłaty, zostaje wpisany do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel pojazdu. Tym samym przedsiębiorca może być nieco ograniczony w swobodzie dysponowania samochodem.

                Amortyzacja kosztów kredytu samochodowego

Zaciągając kredyty samochodowe dla nowych firm, można zaliczyć część odsetkową raty oraz poniesione opłaty manipulacyjne w koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo właściciele przedsiębiorstw mają prawo do amortyzacji samochodu. Warunkiem jest jednak to, że przewidywany okres używania pojazdu będzie dłuższy niż rok oraz będzie on wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Prawo do amortyzacji kosztów jest również uzależnione od tego, czy z chwilą zawarcia umowy kredytowej, pojazd staje się własnością przedsiębiorcy i zostaje włączony do majątku firmy jako środek trwały. W sytuacji, gdy bank jest współwłaścicielem auta, możliwość amortyzowania jego wartości jest ograniczona do procentowego udziału przedsiębiorcy. Pozostałą część można odpisywać dopiero po spłacie całości zobowiązania.

Sprawdź też: https://www.habza.com.pl/kredyt-samochodowy-bez-bik-i-krd/

 

Dodaj komentarz