Jak urządzić pokój ucznia?


We wrześniu, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, rodzice nie tylko planują zaopatrzenie swojego dziecka w niezbędne przybory szkolne, ale i często zachodzą w głowę jak urządzić pokój. Podpowiadamy co należy zrobić, aby w takie miejsce nie tylko służyło świetnej zabawie, ale i efektywnej nauce.

 

Modern interior of kid's bedroom in sunlight

Modern interior of kid’s bedroom in sunlight

Zbadanie potrzeb

Pokój dziecka powinien być słoneczny. Nie tylko optycznie wyda się wówczas większy, ale też sprawi, że maluchowi będzie lepiej się w nim odrabiało lekcje. Jeśli Twoje dziecko dopiero zaczyna edukację w zerówce czy też szkole podstawowej, pamiętaj, że potrzebuje osobnego biurka, przy którym będzie mogło odrabiać lekcje, a także wygodnego krzesła z oparciem. Istotne jest też łóżko. Na popularności zyskują te, które rosną razem z dzieckiem, są ekonomiczne i wygodne. Dla dziecka, które rozpoczyna szkołę podstawową możesz też z powodzeniem wybrać większe łóżko, które posłuży na kilka lat. Warto tu skorzystać z porady specjalistów w sklepach i dobrać odpowiedni materac, na którym dziecko będzie się wysypiało. Nadal bardzo ważne jest też miejsce do zabawy i takiego kącika nie może zabraknąć w pokoju.

Dobra organizacja

Kiedy dokonacie już zakupów, przemalujecie pokój na kolor wybrany przez dziecko (warto pamiętać, że jasne i ciepłe barwy sprzyjają efektywnej nauce), zakupicie nowy zestaw mebli, czy też dokonacie renowacji tych starych, czas na odpowiednie rozmieszczenie. Według starej, sprawdzonej zasady, biurko najlepiej stawiać w dobrze doświetlonych miejscach, przy oknie. Jeśli nie jest to możliwe, koniecznie trzeba pomyśleć o dobrym oświetleniu, tu nie warto oszczędzać, ale też przesadzać. Badania pokazują, że dziecko nie potrzebuje ostrego światła, w zupełności wystarczy takie, przy którym można swobodnie czytać. Jeśli Twoje dziecko jest molem książkowym, koniecznie pomyśl też o lampce do czytania, zamontowanej przy łóżku. W pokoju dziecka potrzebna jest wolna przestrzeń. Nastolatek wykorzysta ją do spotkań z rówieśnikami podczas prowadzenia różnych projektów, dziewczynki natomiast do ćwiczenia rozmaitych układów tanecznych. – Na naszym osiedlu dostępne są lokale z 3 sypialniami, gdzie każdy z nich można zaaranżować na komfortowy pokój dla dziecka – mówi Weronika Potarzycka, z biura sprzedaży Planetbud Development, na Osiedlu Wiosennym II powstają mieszkania z dopłatą w programie MdM.

Inne ważne czynniki

W dobie komputera, ważne, aby dziecko korzystało z niego mądrze. Ekran monitora musi być ustawiony tyłem do okna. Ważne też by w podczas użytkowania komputera pamiętać o włączaniu oświetlenia, aby monitor nie kontrastował zbyt mocno z pozostałą, ciemną częścią pokoju. Powinniśmy też zadbać, by w pokoju dziecka temperatura nie przekraczała 20 stopni Celsjusza, wówczas dzieci mają najlepsze warunki do efektywnej nauki.

Patrycja Puhacz

 

1 komentarz

Dodaj komentarz