Jak przedłużyć żywotność opon?


Opony są jednym z elementów eksploatacyjnych i to normalne, że się zużywają. Dzięki kilku prostym zasadom dotyczących ich przechowywania, da się jednak wydłużyć ich żywotność. Sprawdź, jak możesz o nie zadbać!

New tyres background. Car tyres

Wydłużenie żywotności opon

Dzięki odpowiednim nawykom, wydłużenie żywotności opon jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak regularnie podejmować konkretne czynności, a także wiedzieć jak przechowywać opony. Poprzez właściwą dbałość, można zdecydowanie cieszyć się z ogumienia znacznie dłużej, niż w przypadku niestosowania się do wskazanych zaleceń. Oprócz podejmowania standardowych działań, zdecydowanie warto również wiedzieć jak ustawić zbieżność kół, o której dość często zapominają właściciele aut. Wszystkie zebrane praktyki są w stanie zdecydowanie zwiększyć satysfakcję zarówno z poziomu eksploatacji tego elementu, jak i z samej jazdy.

Ciśnienie i przechowywanie

Podstawowym elementem, decydującym o stopniu zużywania się opon jest znajdujące się w nich ciśnienie. Dzięki cotygodniowej kontroli zalecanych przez producenta wartości, właściciel pojazdu zadba samodzielnie o rekomendowane parametry. To nie tylko będzie miało wpływ na zużywanie się opon podczas jazdy, ale również na spalanie paliwa. Warto również pamiętać, że jeśli zakłada się, że pojazd przez dłuższy czas nie będzie użytkowany, ciśnienie w oponach powinno być nieco większe, niż normalnie. W ten sposób można uniknąć ryzyka spłaszczania bieżnika. To prosta metoda, która może zapobiec przykrym konsekwencjom.

Wiele osób zastanawia się także jak prawidłowo przechowywać opony. Ich właściwe magazynowanie powinno odbywać się w optymalnych warunkach. Ważne, by było to suche, chłodne miejsce, tak by opony nie miały styczności ze światłem słonecznym, a także z wilgocią czy brudem. Mając świadomość jak przechowywanie opon wpływa na ich stan, zdecydowanie łatwiej zorganizować dedykowaną przestrzeń w garażu czy piwnicy. Istotne jest, by opony wraz z zamontowanymi felgami układać jedną na drugiej, ewentualnie można je powiesić. Z kolei same opony (bez felg) należy przechowywać w pozycji pionowej.

Styl jazdy i zbieżność kół

O tym, jak ustawienie zbieżności kół, wpływa na stan opon wiadomo nie od dziś. Dlatego istotne jest, by zadbać o odpowiednią geometrię. Można zrobić to zarówno samodzielnie, jak i przy wsparciu specjalistycznych warsztatów. Wiele osób nie wie jak ustawić zbieżność kół, zastanawiając się jednocześnie, czy w ogóle da się zrobić to samemu bez użycia specjalistycznych narzędzi. Odpowiedź jest jednoznaczna: jak najbardziej tak! W tym celu wystarczy nabyć zestaw do ustawienia geometrii, a także dwie miary trzymetrowe. Dzięki prostej obsłudze, wystarczy dokonać pomiarów i w razie potrzeby przy użyciu zwykłego klucza, zmodyfikować ustawienie śrub regulacyjnych.

Ponadto trzeba pamiętać, że nie tylko wiedza o tym jak przechowywanie opon, a także dbałość o ciśnienie, bezpośrednio wpływa na ich stan. Mowa tu przede wszystkim o stylu jazdy. Ta w zbyt agresywnym wariancie spowoduje znacznie szybsze zużywanie bieżnika. Optymalny styl jazdy, w wersji ekologicznej, nie tylko korzystnie wpłynie na zużycie paliwa, ale również na stan ogumienia. Warto o tym pamiętać, w szczególności na autostradzie.

Dłuższa żywotność opon

Wiedza o tym jak ustawienie zbieżności kół, dbałość o optymalne ciśnienie czy odpowiednie przechowywanie wpływa na ich stan, jest zdecydowanie obszarem wiedzy mogącym mieć wpływ na przedłużenie żywotności tego elementu eksploatacyjnego. Właściciele samochodów chcących dłużej zachować obecne ogumienie, powinni stosować się do przedstawionych praktyk.

Chcesz być na bieżąco z newsami ze świata czterech kółek? Zachęcamy do zajrzenia na portal wulkanista.pl, gdzie znajdziesz artykuły poruszające tematykę ogumienia zarówno do samochodów, jak i motocykli. Testujemy opony, radzimy, które wybrać oraz szukamy zamienników. To idealne miejsce dla fanów motoryzacji!

1 komentarz

  1. Jakie-Opony pisze:

    Ciekawy artykuł, mi ostatnio właśnie zaniedbałem geometrię kół i musiałem kupić nowe oponki. Zbieżność opon to podstawa ;)

Dodaj komentarz