Jak oddzielić kuchnię od przedpokoju?


W domach i mieszkaniach królują otwarte przestrzenie. Brak wydzielonych pomieszczeń takich jak salon, kuchnia, przedpokój czy jadalnia to nowy standard. Stawiamy na jasne, widne i przestronne pomieszczenia. Burzymy ściany zamiast je wznosić. Takie rozwiązania mają wiele korzyści, choć warto mieć na uwadze również minusy. W naszym artykule podpowiadamy jak gustownie rozplanować i wyodrębnić poszczególne strefy w mieszkaniu. Jak oddzielić kuchnię od przedpokoju niewielkim nakładem sił.

Wyraźny podział – kontrastowa podłoga

Najprostszym sposobem podziału przestrzeni w mieszkaniu jest zastosowanie różnego materiału posadzkowego. Takie rozdzielenie przestrzeni oprócz walorów estetycznych jest dobrym rozwiązaniem ze względów użytkowych. Glazura kładziona w kuchni wymaga innych parametrów od tej w przedpokoju. Podział ten wydaje się naturalny, praktyczny i oczywisty. Kontrastowa podłoga sprawi, że aranżacja naszego wnętrza wyda się bardziej spójna i uporządkowana.

Ścianki, przepierzenia, przesłony – praktyczny poradnik

Czasem warto jednak rozważyć oddzielenie kuchni od przedpokoju. O ile wyznaczenie granic na podłodze jest głównie efektem wizualnym, o tyle zastosowanie jakiejś formy przesłony nada wnętrzu intymności i przytulności. Zwłaszcza w przypadku przedpokoju, który jest pomieszczeniem niewielkim, najczęściej ciasnym i słabo wentylowanym, jedynie zaakcentowany podział sprawi, że wnętrze stanie się oryginalne i odpowiednio doświetlone. Zastosowanie ozdobnej ścianki czy przepierzenia jest nie tylko praktyczne, ale również wprowadzi harmonię z nutą nowoczesności i elegancji.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest postawienie klasycznej ścianki działowej przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych. Taka konstrukcja jest lekka, stosunkowo prosta w obróbce i daje wiele możliwości aranżacyjnych. Stworzenie wnęki, dodatkowych półek czy wyprofilowanie półokrągłej ściany.

Dobrym pomysłem jest zamontowanie drzwi przesuwnych. Montowane na szynie dają możliwość zamknięcia kuchni jeśli zaistnieje taka potrzeba. Brak futryn i znacznie większy otwór drzwiowy, niż w przypadku standardowych drzwi, daje poczucie przestrzeni.

Podobnym rozwiązaniem jest zastosowanie ruchomej przesłony, którą można schować w specjalnie zaprojektowanej ścianie. W zależności od potrzeb można schować przesłonę i cieszyć się dużym i widnym pomieszczeniem.

Warto rozważyć również montaż ażurowej przesłony. Montowana na całej wysokości od podłogi do sufitu daje wyraźny podział na strefy. Dzięki prześwitom światło słoneczne swobodnie oświetla przestrzeń po drugiej stronie przesłony.

Wdzięcznym materiałem wykończeniowym, za pomocą którego możemy oddzielić kuchnię od przedpokoju jest szkło. Przepuszcza naturalne światło, ma lekką konstrukcję więc idealnie sprawdzi się nawet w małych pomieszczeniach. W zależności od stylu, w którym urządziliśmy pomieszczenia możemy wybrać taflę we wzory, transparentną lub mleczną.

Niezwykle gustownym rozwiązaniem jest zamontowanie szklanej przesłony z kontrastowymi szprosami w kolorze czarnym, grafitowym lub złotym. Idealna do nowoczesnych wnętrz, w stylu glamour czy boho. Tworzy wyjątkowy klimat. Jednolite płytki podłogowe w kuchni i przedpokoju rozdzielone szklaną taflą zrobią na gościach piorunując wrażenie.

Dodaj komentarz