Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC? Poznaj 5 sposobów!


Zakres ubezpieczenia OC jest uregulowany ustawowo, więc nie różni się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Różnią się natomiast ceny OC. Wielu kierowców zwyczajnie przepłaca za ubezpieczenie swoich czterech kółek. Sprawdź, jak obniżyć cenę OC!

Każdy ubezpieczyciel oferuje OC w takim samym zakresie. Pomimo to wahania cen tego ubezpieczenia są bardzo duże. Jak dowodzą dane z porównywarki OC Mubi, średnia cena OC w sierpniu 2019 roku wyniosła 821 zł. Tymczasem najtańsze ubezpieczenie samochodu kosztowało jedynie 260 zł! Z czego wynikają różnice cenowe? Otóż firmy ubezpieczeniowe mają własne sposoby obliczania składki i strategie rynkowe. Ponadto na cenę OC wpływają parametry ubezpieczanego pojazdu oraz informacje na temat jego właściciela.

Tanie OC dzięki porównywarce ubezpieczeń

Jak podpowiada Piotr Małczyński, autor artykułu pod tytułem “5 sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia OC”, są jednak sposoby, aby zmniejszyć koszt ubezpieczenia samochodu. Jeden z nich to porównanie ofert różnych ubezpieczycieli. Skoro bowiem towarzystwa ubezpieczeniowe oferują obowiązkową ochronę w odmiennych cenach, należy rozejrzeć się za najtańszym OC. Sposobem na sprawdzenie cen w różnych towarzystwach jest skorzystanie z porównywarki OC, np. z Mubi.pl.

Promocyjna płatność – sposób na tańsze OC

O cenie OC może decydować nie tylko firma, w której dokonujemy zakupu ubezpieczenia, ale nawet sposób, w jaki płacimy za usługę. Wydanie większej sumy pieniędzy to dla wielu osób poważny problem, dlatego popularnością cieszą się płatności ratalne. Okazuje się jednak, że gdy rozbijamy składkę ubezpieczeniową na raty, koszt ubezpieczenia wzrasta. Taniej wychodzi uiszczenie całej kwoty za jednym zamachem.

Ponadto, poszczególni ubezpieczyciele wprowadzają zniżki dla klientów, którzy kupią OC przez internet czy też zapłacą za nie przy pomocy karty płatniczej. Warto więc śledzić promocje przygotowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Małe auto – niska cena OC

Jeśli chcemy tanio ubezpieczyć samochód, kluczowy okazuje się również odpowiedni wybór pojazdu. Na koszt OC bezpośrednio wpływa to, czym jeździmy. Wynika to z działania ubezpieczycieli, którzy oceniają auto pod kątem ryzyka spowodowania szkody. Im ryzyko jest większe, tym cena OC będzie wyższa. Ubezpieczyciele preferują samochody o mniejszej mocy silnika, ponieważ oczekują, że potencjalne straty, które mogą wywołać, będą stosunkowo niewielkie. Warto więc przemyśleć zakup auta pod kątem jego ubezpieczenia.

Zniżka za bezpieczną jazdę

Oprócz parametrów samochodu, na cenę ubezpieczenia OC wpływa także to, kim jest właściciel pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe również oceniają kierowcę pod kątem ryzyka. Ubezpieczyciele premiują tych, którzy jeżdżą bezpiecznie. Dlatego na najtańsze OC może liczyć osoba o ustabilizowanym trybie życia, kilkuletnim doświadczeniu za kółkiem i bezszkodową historią ubezpieczenia.

Taniej ze współwłaścicielem

Sprawa komplikuje się, gdy jesteśmy młodzi i nie mamy za sobą kilku lat doświadczenia. Jednakże istnieje możliwość uzyskania zniżek ze względu na bezpieczną jazdę. Wystarczy dopisać do naszego pojazdu współwłaściciela. Jeśli współwłaścicielem zostanie doświadczony kierowca, ubezpieczyciel uwzględni jego zniżki, a ubezpieczenie OC będzie tańsze.

Dodaj komentarz