Jak długo trwa sprawa rozwodowa?


Każdy klient, który zgłasza się do kancelarii prawnej z pozwem o rozwód, otrzymuje szczegółową informację na temat długości sprawy rozwodowej oraz potrzebnych dokumentów w tej sprawie. Oczywiście nie da się jednoznacznie stwierdzić jak długo będzie trwała sprawa rozwodowa, albowiem każda sprawa jest inna i posiada inne argumenty świadczące na korzyść bądź niekorzyść klienta, który za pośrednictwem naszej kancelarii złożył pozew o rozwód. W zależności od tego czy pozew o rozwód składany jest bez orzekania o winie czy z orzecznictwem o winie jednej ze stron, sprawa rozwodowa może zakończyć się na jednej rozprawie bądź trwać przez wiele miesięcy.

Najpierw przygotuj pozew o rozwód i odpowiednie dokumenty

Jeżeli sprawa rozwodowa założona zostaje z ewidentnym orzecznictwem o winie i mamy niezbite dowody winy naszego partnera, być może sąd przychyli się do wniosku wcześniej. Jeżeli jednak dowody i dokumenty świadczące przeciwko naszemu partnerowi nie są zbyt jasne, sąd będzie potrzebował więcej czasu na rozwiązanie tej sprawy w sposób całkowicie zgodny z prawem polskim. Rozwody w Gdańsku wymagają jednak stosownego przygotowania. Najpierw trzeba złożyć pozew o rozwód w kancelarii prawnej, jeżeli chcemy aby to prawnik reprezentował nas w sądzie, a następnie prawnik składa komplet dokumentów w odpowiednim sądzie i czeka na pierwszą rozprawę wyznaczoną na wokandzie. W sytuacji, kiedy będzie brakować jakiś dokumentów, cała sprawa a właściwie przedstawienie jej w sądzie może ulec wydłużeniu, dlatego tak ważne jest posiadanie kompletu dokumentów już na pierwszym spotkaniu w kancelarii prawnej.

Jak wyglądają procedury rozwodowe?

Warto podkreślić, że procedury rozwodowe są uzależnione od każdej sprawy indywidualnie. Nie ma tutaj wpływu działanie prawników w kancelarii prawnej, albowiem wszystko jest uzależnione od rodzaju sprawy, dowodów w sprawie i konkretnego podejścia sądu. Jeżeli sprawa sądowa o rozwód została założona z powództwem o winie, sąd bierze pod uwagę także sytuację materialną oraz rodzinną. Jeżeli ze związku dwojga ludzi, którzy zamierzają się rozwieść pochodzą małoletnie dzieci, w sprawie rozwodowej muszą zostać także ustalone prawa rodzicielskie obojga rodziców. W sytuacji kiedy jeden z rodziców występuje o ograniczenie praw rodzicielskich, sąd musi bardzo dokładnie rozstrzygnąć sprawę i sprawiedliwie rozsądzić czy strona pozywająca ma rację. Dlatego, postępowanie rozwodowe może trwać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy, wszystko zależy od złożoności sprawy.

Kiedy zostaje ogłoszona pierwsza sprawa rozwodowa ?

Pierwsza sprawa o rozwód, odbywa się zazwyczaj w terminie od 3 do 4 miesięcy od złożenia pozwu rozwodowego. Termin ten jest przybliżony, jednak w większości spraw właśnie w tym okresie sąd rozstrzyga o założeniu sprawy rozwodowej. Jeżeli w określonym terminie, nie ma innych nagłych spraw w sądzie, ten może zasądzić termin pierwszej rozprawy o wiele wcześniej.

Jeżeli planujesz złożyć pozew o rozwód, nie wiesz na czym polega i z czego składa się taki dokument, to zgłoś się do kancelarii prawnej gdzie uzyskasz nie tylko fachową pomoc ale również zostanie sporządzony prawidłowy pozew rozwodowy. Kancelaria prawna prowadzi także doradztwo w tematyce rozwodowej oraz reprezentuje klientów w sądzie powszechnym. Każda sprawa rozwodowa jest inna, dlatego zachęcamy do wizyty w kancelarii prawnej, gdzie otrzymasz fachową pomoc i profesjonalną poradę we własnej sprawie rozwodowej. Zapraszamy także do zapoznania się z fachową wiedzą zamieszczaną na blogu, gdzie regularnie opisujemy bieżące sprawy i pomagamy rozwiązać najtrudniejsze kwestie rozwodowe, majątkowe i rodzinne.

Dodaj komentarz