Jak dbać o wycieraczki samochodowe zimą?


Zima to ciężki czas dla kierowców, a dla wycieraczek samochodowych – poważny sprawdzian. Ich niewłaściwa eksploatacja powoduje nie tylko szybsze zużycie, ale także przyczynia się do zniszczenia szyb w pojeździe. Kiepska widoczność ogranicza nasze możliwości za kierownicą zaś poprawna praca wycieraczek gwarantuje nam bezpieczną podróż. Dlatego też warto dowiedzieć się jak dbać o te akcesoria samochodowe zimą, aby jak najdłużej oferowały nam swoje optymalne właściwości.

Kilka słów o wycieraczkach 

Okazuje się, że zarówno jesień, jak i zima to dwie pory roku, które są dla wycieraczek czasem wytężonej pracy.  To właśnie w tym okresie szyby w naszym samochodzie wymagają notorycznego czyszczenia. Te dwa gumowe pióra mają duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na drodze. Szczególnie po zmroku, kiedy nawet niewielkie plamy i zacieki na wysokości naszego wzroku pogarszają widoczność.

Z pewnością każdy kierowca choć raz odbył męczącą i nieprzyjemną podróż w deszczu i zimowej plusze, podczas której wycieraczki popiskiwały i nie radziły sobie ze zbieraniem wody czy błota z szyby. Zaniedbanie tak pozornie błahego elementu, jak ten może nieść za sobą poważne konsekwencje. Dlatego producenci zalecają wymianę wycieraczek przynajmniej raz w roku – najlepiej, jeżeli dokonamy tego przed sezonem jesienno-zimowym.

Nie odrywaj ich od szyby!

Dość często bywa tak, że po mroźnej nocy wycieraczki przymarzają do szyby. Niestety większość z nas popełnia błąd, odrywając je siłą. To niemal pewny sposób na wyszczerbienie żądła oraz uszkodzenie nawet najbardziej wytrzymałych modeli. Co więc warto zrobić w powyższej sytuacji? Jednym z najbardziej skutecznych oraz najbezpieczniejszych sposobów jest skorzystanie z odmrażacza w sprayu. Ten niedrogi specyfik, którym spryskamy zamarzniętą szybę oraz wycieraczki sprawi, że po kilku chwilach lód zniknie z powierzchni. Odmrażacz jest bezpieczny dla wszelkiego rodzaju gumowych elementów – można stosować go bez ograniczeń.

Zabezpiecz wycieraczki przed mrozem

Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Jeśli wiemy, że nocą słupek rtęci znajdzie się co najmniej kilkanaście stopni poniżej zera, nie panikujmy, że nasze wycieraczki przymarzną do szyby – możemy temu zapobiec w prosty sposób. Wystarcz po opuszczeniu pojazdu włożyć między szybę a wycieraczki kawałek tektury lub specjalną matę ochronną. Możemy być wtedy pewni, że rano nie spotka nas niemiła niespodzianka.

Używaj płynu do spryskiwaczy

Zimą na naszych szybach ląduje mnóstwo zanieczyszczeń, wśród których dominuje piasek oraz sól. Niestety często zdarza się tak, że odruchowo włączamy wycieraczki samochodowe, aby oczyścić szybę. Praca „na sucho” to pierwszy krok do szybkiego zużycia nie tylko piór, lecz także samej szyby. Pamiętajmy, że w trakcie zimy wycieraczki nigdy nie powinny pracować w taki sposób. Podczas każdego ich uruchomienia niezwykle ważne jest także włączenie spryskiwacza i zmoczenie szyby. Płyn do spryskiwaczy to stosunkowo niewielki wydatek, który wbrew pozorom chroni naszą szybę oraz wycieraczki przed ich przedwczesnym zużyciem.

Odpowiednia ochrona przed mrozem, a także dobrej jakości płyn do spryskiwaczy to gwarancja, że nasze wycieraczki samochodowe będą służyć przez lata. Jeżeli będziemy dbać o nie w trakcie eksploatacji – nie musimy martwić się o dobrą widoczność w czasie jazdy – nawet podczas najmniej sprzyjających warunków pogodowych.

 

 

1 komentarz

  1. Bartek pisze:

    Zimą rzeczywiście chyba najbardziej trzeba dbać o wycieraczki, ale latem trzeba np uważać na słońce. Ja wymieniam dwa razy w roku na oximo – wlaśnie na jesień i potem po zimie

Dodaj komentarz