„Irena” powraca na deski Teatru Muzycznego. Spektakl zobaczą też widzowie w Berlinie


Od najbliższej soboty na deski Teatru Muzycznego w Poznaniu powraca „Irena”, spektakl o Sprawiedliwej wśród Narodów Świata Irenie Sendlerowej, który został okrzyknięty jedną z najgłośniejszych premier ubiegłego sezonu.

„Irena” powraca na deski Teatru Muzycznego

Dramat muzyczny powstał we współpracy polskich i amerykańskich twórców i realizatorów: reżyserem jest Brian Kite (Dziekan Wydziału Teatru, Filmu i Telewizji UCLA), muzykę skomponował jedyny polski laureat Nagrody Grammy w kategorii jazzu Włodek Pawlik, a piosenki napisał nowojorski librecista i autor tekstów Mark Campbell (laureat Grammy i Pulitzera). Libretto stworzyli Mary Skinner i Piotr Piwowarczyk, którzy poznali Irenę Sendlerową tworząc o niej dokument „W imię ich matek”.

Spektakl opowiada historię Ireny Sendlerowej (w tytułowej roli występują Oksana Hamerska i Judyta Wenda), która podczas II wojny światowej działała na rzecz najsłabszych, pielęgnując wartości, które przekazał jej ojciec. Wiedziała, że nie może pozostać bezczynną, że musi działać, niosąc pomoc dzieciom w getcie. Organizowała im fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską, umieszczała je u zaufanych polskich rodzin, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. Wraz z grupą innych łączniczek i osób zaangażowanych w pomoc umożliwiła ucieczkę z getta kilkuset dzieciom. Została za to uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz