IO 2012: Klęska florecistek


Klęska – tak najkrócej określić można postawę polskiej szermierki podczas zmagań w Londynie. Dość powiedzieć, że po raz pierwszy od olimpiady w Montrealu nasza kadra wraca z igrzysk bez medalu. Ostatnią szansę zmarnowały właśnie florecistki (w rywalizacji drużynowej), które dziś wysoko przegrały ćwierćfinał z Francją 31:42.

 

Polki faworytkami niestety nie były. Chociażby ze względów statystycznych. Od ostatnich igrzysk olimpijskich w Pekinie Biało-Czerwone wygrały zaledwie tylko jedno z dziewięciu spotkań z Francuzkami. Jakby tego było jeszcze mało w każdym z tych spotkań nasze dziewczyny (poza jednym wyjątkiem) nie przekroczyły granicy 30 punktów! Statystyki w tym przypadku negatywnie potwierdziły się na planszy w hali ExCel w Londynie.

Początek spotkania zapowidał się jednak bardzo obiecująco. Swoją walkę znakomicie rozpoczęła Małgorzata Wojtkowiak, która prowadziła już z Corinne Maitrejean, 2:0 i 4:2. Później jednak już było znacznie, znacznie gorzej… Ostatecznie walka zakończyła się rezultatem 4:5. Po Wojtkowiak na planszy pojawiła się najbardziej doświadczona z naszych kadrowiczek Sylwia Gruchała i Ysaora Thibus. Gruchała była ambitna i waleczna, bardziej aktywna, ale nie znalazło to potwierdzenia na tablicy wyników. Po starciu reprezentantki AZSu AWFu Warszawa było już 4:10 dla Francji.

Obraz rywalizacji ratować miała Martyna Synoradzka, która stanęła do rywalizacji z Astrid Guyart. Niestety, poznaniance pechowo odnowiła się kontuzja palca, dał znać o sobie także uraz łokcia. O zaciętym boju nie było więc właściwie mowy. Martyna uległa swojej 29-letniej przeciwniczce 5:2. Po pierwszej części rywalizacji był już rozstrzygnięty (6:15).

Druga część boju nie przyniosła spodziewanego przełomu. Przebieg wydarzeń próbowała ratować Wojtkowiak z Synoradzką, ale nawet ostatni wygrany przez Synoradzką bój z Ysaora Thibus (6:5), nic nie dał. To Francuski wygrały i pozostały dalej w całej rywalizacji. A Biało-Czerwone jadą do domu.

Martyna Synoradzka i Małgorzata Wojtkowiak obiętę są patronatem Naszego Głosu Poznańskiego

Przebieg rywalizacji

1. RUNDA:

Małgorzata Wojtkowiak – Corinne Maitrejean 4:5
Sylwia Gruchała – Ysaora Thibus 0:5 (4:10)
Martyna Synoradzka – Astrid Guyart 2:5 (6:15)

2. RUNDA:

Wojtkowiak – Thibus 1:5 (7:20)
Synoradzka – Maitrejean 4:5 (11:25)
Gruchała – Guyart4:5 (15:30)

3. RUNDA:

Synoradzka – Thibus 6:5 (21:35)
Wojtkowiak – Guyart 4:4 (25:39)
Gruchała – Maitrejean 6:3 (31:42)

Łukasz Klin

 

 

 

 

Dodaj komentarz