Inwestycje w centrum Poznania na ostatniej prostej


Ulica Święty Marcin, okolica Okrąglaka, Stary Rynek – centrum Poznania przechodzi wielką metamorfozę. Z dnia na dzień na budowach pojawiają się kolejne metry nowych rur i okablowania, a także szyn tramwajowych, nawierzchni chodników, jezdni i przystanków. Realizacja Programu Centrum i rewaloryzacja płyty Starego Rynku to zadania angażujące średnio ponad 270 pracowników budowy dziennie.

okolica Okrąglaka

– Odnowa centrum to ogromne przedsięwzięcie, dlatego efekty zmian będą również znaczące. Obecny rok będzie przełomowy dla tej części Poznania. Zakończą się ważne inwestycje modernizacyjne wielu dobrze znanych ulic śródmieścia. Mieszkańcy i turyści już wkrótce będą mogli cieszyć się ich nową odsłoną. Prace zostały zaplanowane w ten sposób, by w jak największym stopniu wykorzystać dostępne środki unijne, z korzyścią dla Poznania i poznaniaków – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Zakres realizowanych robót jest bardzo szeroki: to przebudowa ul. Św. Marcin między mostem Uniwersyteckim a ul. Gwarną wraz ze skrzyżowaniami z al. Niepodległości i Towarową. Kolejna część Programu Centrum to ul. Gwarna, 27 Grudnia, Kantaka, część ul. Ratajczaka i południowa strona pl. Wolności. Skrzyżowanie ul. Św. Marcin i Ratajczaka jest dostosowywane do przyszłej trasy tramwajowej. Nie ma już też śladu po starych torowiskach w ul. Fredry i Mielżyńskiego. Dzieje się również wiele na Starym Rynku, wznowione zostały prace na Al. Marcinkowskiego przy ul. Paderewskiego.

– Jesteśmy na ostatniej prostej i już niedługo mieszkańcy będą mogli cieszyć się przebudowanymi przestrzeniami w centrum. Będziemy stopniowo oddawać je do użytku, przy czym priorytetem jest dla nas ruch tramwajowy. Prace realizujemy kompleksowo, od infrastruktury podziemnej, przez nowe torowiska, jezdnie i chodniki, po nową zieleń i oświetlenie – mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz