Informacja i dezinformacja


„Ja tu rządzę!” – chciałoby się powiedzieć… patrząc na wielką tablicę informującą o zmianach w ruchu na lokalnych ulicach Jeżyc. Tablica została zainstalowana w tak niefortunnym miejscu, blisko przystanku przy ulicy Gajowej, że przykryła swymi dużymi rozmiarami małe tabliczki umiejscowione przy wiacie. By dowiedzieć się, jakie linie tramwajowe i autobusowe stąd odjeżdżają trzeba obejść słup i zajrzeć z drugiej strony.

Inna sprawa, że przystanek ten – w sąsiedztwie nieczynnej wprawdzie, ale zbytkowej zajezdni tramwajowej – wykorzystywany jest sporadycznie. Głównie w okresie letnim, weekendowym i podczas okazjonalnych wycieczek tramwajowych (stąd w trasę po Poznaniu wyjeżdżają stare tramwaje linii „0” i niemniej „wiekowe” autobusy linii „100”). Nie znaczy to jednak, że trzeba w tak nieodpowiedzialny sposób ustawiać znaki, a robiły to przecież drogowe służby miejskie! Widać, obojętna jest im promocja miasta, bo tablica przysłania także napis: „Poznaj Poznań z okien zabytkowego pojazdu”! I zasłania także napisy w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim, że stąd zwiedzić można miasto tramwajem i autobusem turystycznej linii.

Rozumując tok myślenia, tych, którzy w odległości 30 cm ustawili tak wielką tablicę od przystankowej informacji, można dodać: po co mają zwiedzać, wystarczy zobaczyć, jak piękna jest tablica z napisem „Zmiana pierwszeństwa”!.

 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Świątek

 

 

Dodaj komentarz