Szanowni Czytelnicy! Oddajemy w Państwa ręce reprint książki „Hipolit Cegielski 1813-1868” autorstwa prof. Lecha Słowińskiego, książki wydanej w 1983 roku przez Krajową Agencję Wydawniczą Oddział w Poznaniu. Lech Słowiński, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i wcześniej wieloletni nauczyciel w Liceum im. Karola Marcinkowskiego (słynnego „Marcinka”), napisał tę książkę bardzo przystępnym językiem, przybliżając w sposób popularnonaukowy Czytelnikom wszechstronnie postać Hipolita Cegielskiego – Człowieka legendy wielkopolskiej.
Partner wydawnictwa:
Przed wykonaniem reprintu tej książki, w środowisku Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego trwała dyskusja, czy od nowa przedstawić sylwetkę Hipolita Cegielskiego dla współczesnych Czytelników, czy dokonać reprintu książki prof. Lecha Słowińskiego z 1983 roku. Walory tej ostatniej i niepewność, co do rezultatu nowego spojrzenia na Patrona naszego Towarzystwa przesądziły o decyzji wykonania reprintu. Może w przyszłości nasze Towarzystwo zleci jednemu ze współczesnych historyków, profesorów, dobrze znających epokę i czasy działalności Hipolita Cegielskiego, napisanie nowej książki o dokonaniach Hipolita Cegielskiego i jego wpływie na losy Polski? Być może…
Dlaczego właśnie w tym momencie zdecydowaliśmy się na reprint książki o Hipolicie? Mianowicie, w 2023 roku nasze Towarzystwo obchodzi jubileusz 25-lecia swojej działalności. Ponadto, w tym właśnie roku przypada też 210 rocznica urodzin naszego Patrona. Z tych też powodów chcieliśmy wydać popularnonaukową publikację, w kilkutysięcznym nakładzie, z przeznaczeniem dla młodzieży szkolnej i studenckiej, dla bibliotek oraz dla wszystkich osób zainteresowanych postacią Hipolita Cegielskiego. Dodam, że wydana w 1983 roku książka, też miała nakład kilkunastu tysięcy. Nie chcieliśmy być gorsi, jeśli chodzi o nakład wydania. Jednak dzisiaj, jeszcze bardziej niż dawniej, wielkość nakładu zależy od posiadanych środków finansowych.
Szczęśliwym trafem, podczas jednej z moich rozmów z prezesem Zarządu „Enea” Poznań, panem Pawłem Majewskim, podzieliłem się naszą intencją wydania książki o Hipolicie Cegielskim. Jego reakcja była prawie natychmiastowa. „…Chętnie wesprzemy projekt, bo to nas i mnie bardzo interesuje. Zależy nam także na promowaniu postaci Hipolita Cegielskiego i jego dokonań w środowisku młodych Polaków – powiedział prezes. I tak intencja przerodziła się w konkretne, praktyczne działanie.
W środowisku naszego Towarzystwa bardzo dobrze znany jest syn autora książki, prof. Roman Słowiński. Zwróciłem się zatem telefonicznie do profesora z zapytaniem, czy możemy wykorzystać dzieło jego ojca Lecha Słowińskiego o Hipolicie Cegielskim i dokonać reprintu książki. Odpowiedź pozytywna była natychmiastowa. O naszej rozmowie – zgodnie z zasadami – profesor poinformował swoich siostrę i brata, którzy z pełną aprobatą przyjęli jego stanowisko.
Mamy książkę, mamy pieniądze, więc do pracy. Postanowiłem, aby książkę rozpoczął artykuł o życiu autora pierwszego, historycznego wydania – Lecha Słowińskiego. Zaproponowałem prof. Romanowi Słowińskiemu napisanie eseju na ten temat. Uważałem, że to on, żyjąc najbliżej swego ojca, ma najwyższe kompetencje i znajdzie w swoich zasobach archiwalnych dokumenty oraz zdjęcia z życia prof. Lecha Słowińskiego. Nie pomyliłem się. W uzgodnionym czasie otrzymałem przyrzeczony artykuł. Przeczytałem go z zainteresowaniem i dużą uwagą. Autor pokazany jest w całej prawdzie. U początków jest trudne i biedne dzieciństwa w okresie II Rzeczypospolitej, ale jako człowiek ambitny i odważny zdobywa wykształcenie na poziomie dopuszczenia do matury. Na przeszkodzie jego dalszego rozwoju staje II wojna światowa. Przez cztery lata wojny prof. Lech Słowiński był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych i pracował niewolniczo na terenie Austrii. Później nastąpiły trudne lata wczesnego PRL-u, studia na poznańskiej polonistyce i 25 lat pracy w szkołach ogólnokształcących miasta Poznania. Dzięki swej konsekwencji, wizji i pracowitości zostaje profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Piękna to, a zarazem skomplikowana kariera. Zachęcam do przeczytania również tej części książki, gdyż życie autora książki o Hipolicie Cegielskim jest także ilustracją losów naszych rodziców i dziadków. Przez ten artykuł książka ta stała się jakby dziełem wyjątkowym.
Wracam do naszego głównego bohatera książki, Hipolita Cegielskiego. Dla członków Towarzystwa, naszych przyjaciół i laureatów różnych nagród Hipolita wiadomo jak znaczącą jest on postacią, nie tylko dla Wielkopolski, ale dla całej Polski. Przez prawie 25 lat działalności naszego Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego bardzo przybliżyło ono społeczeństwu tę historyczną postać, nie tylko Wielkopolanom, ale wielu obywatelom całego kraju. Nigdy jednak nie jest za dużo informacji i działań promocyjnych w odniesieniu do tak zasłużonych dla polskich spraw obywateli. W 2009 roku Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wybudowało i odsłoniło w centrum Poznania pomnik Hipolita Cegielskiego, po 141 latach od jego śmierci. Było to zbyt późno ponieważ Hipolit Cegielski zasługiwał na pomnik znacznie wcześniej, a już na pewno w II Rzeczypospolitej.
Dzięki działalności Towarzystwa, postać Hipolita Cegielskiego jest coraz bardziej znana, ale rodzą się nowe pokolenia i dla nich Towarzystwo musi stworzyć nową propozycję przedstawiania postać Hipolita tak, by stawał się dla nowych pokoleń autorytetem i przykładem, aby h wizją pracy organicznej i wyznaczał azymut życia. Większość Polaków zna Hipolita Cegielskiego jako przedsiębiorcę, mało kto jednak wie, że lecz był on także doktorem filozofii, filologiem z wykształcenia, nauczycielem z zawodu. Po usunięciu ze szkoły przez władze pruskie, został kupcem i przedsiębiorcą, a także pierwszym w Polsce specjalistą od reklamy – dziś powiedzielibyśmy marketingu – własnych produktów.
Mało tego, Hipolit Cegielski był też wydawcą gazety, dziennikarzem i publicystą, autorem książek, działaczem społecznym i gospodarczym, filantropem i wielkim patriotą, który otwarcie przyznawał się do wiary w Boga. Hipolit Cegielski był, jest i pozostanie Wielkim Obywatelem Wielkopolski. Nie będę rozpisywał się więcej o moim bohaterze, natomiast gorąco zachęcam do wnikliwej lektury wydanej właśnie książki, reprintu tej pierwszej – autorstwa Lecha Słowińskiego.
Książkę tę udało się przygotować do druku dzięki pomocy wydawnictwa DRUKMA, a w szczególności pana Marka Kosakowskiego. To właśnie z nim przygotowaliśmy okładkę książki. W pracach organizacyjnych nad wydawnictwem z pełnym zaangażowaniem włączyli się: pan Dominik Górny i pani Anna Tomaszewska-Złotkowska. Dzięki nim i wydawcy z wielką satysfakcją oddajemy teraz książkę Czytelnikom.
Wydając reprint książki wierzymy, że jeszcze bardziej upowszechnimy i przybliżymy ludziom postać Hipolita Cegielskiego, i tym samym uświetnimy srebrny jubileusz działalności naszego Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, któremu mam zaszczyt przewodzić.
Jeszcze raz dziękuję też prezesowi „Enei” panu Pawłowi Majewskiemu, dziękuję panu prof. Romanowi Słowińskiemu i panu dyrektorowi Arturowi Murawskiemu za współpracę przy niniejszym wydawnictwie. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wydania tej książki. Czytelnikom życzę miłej lektury…
Dr Marian Król
Prezydent
Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego