Gwiazdy na festiwalu BLusowo


Piękna sceneria, świetna atmosfera i znakomici wykonawcy – to wszystko czeka fanów bluesa, którzy pojawią się 24 sierpnia w Lusowie. Festiwal BLusowo doczekał się trzeciej edycji. Patronat prasowy od samego początku sprawuje Nasz Głos Poznański. Wśród gwiazd, jakie pojawią się na scenie znajdą się m. in. legenda polskiego bluesa – Kasa Chorych, a także znakomity czeski zespół The Cell, który swymi koncertami podbija całą Europę.

24-08-festiwal-blusowo-2013

Położony między Jeziorem Lusowskim, a kościołem plac muzyka wypełni już o godz. 15. I warto być tam od samego początku, bo finał konkursu stać będzie na wysokim poziomie. O nagrodę Grand Prix w wysokości 2500 zł ubiegać się będą cztery zespoły: Indianer, Mean Machine, Niebieska Sowa i Old Wave. Ich występy oceniać będzie jury pod przewodnictwem Ryszarda Glogera, znanego dziennikarza muzycznego i miłośnika bluesa.

Grupa Indianer powstała latem 2008 w Środzie Wielkopolskiej i od tego czasu zagrała ponad 100 koncertów, a wśród gwiazd, których koncerty otwierał zespół znalazł się m. in. Keith Dunn, Cassie Tayolor & Soul Cavalary, Cree i Boogie Chilli. Grupa ma za sobą także występy na festiwalach BLuesroads w Krakowie, WetWater w Moryniu i Meskalina Blues Festival.

Podobnie, jak w 2011 roku, w finale konkursu wystąpi także Mean Machine. Zespół, który powstał w 2007 roku prezentuje styl łączący młodzieńcze fascynacje muzyczne (AC/DC, Steve Ray Vaughan, ZZ Top) i nowoczesność (Joe Bonamassa, John Mayer, Jeff Healey). Muzyka zespołu, choć zakorzeniona w bluesie, jest bardzo rockowa i energetyczna.

Wśród finalistów znajdzie się także Niebieska Sowa – grupa, która powstała w lutym 2012, choć jej muzycy mają spore doświadczenie z innych formacji. Na repertuar grupy składają się głównie utwory autorskie, zespół nie stroni jednak od własnych interpretacji repertuaru innych wykonawców bluesowych i pokrewnych.

Aż 20 lat doświadczenia posiada natomiast ostatni finalista – grupa Old Wave. Zespół ma za sobą występy na najważniejszych bluesowych imprezach w Polsce. W tym roku zmarł jego założyciel i lider, Edward Kluczewski. Pozostali członkowie grupy postanowili jednak kontynuować jego wizję grania i nadal wykonywać jego utwory.

Wyniki konkursowego finału zostaną ogłoszone tuż przed godz. 18. A chwilę później swój występ rozpocznie laureat ubiegłorocznej edycji BLusowa – 20 mil od miasta. Zespół powstał w Warszawie i Otwocku w 2011 roku. Młodzi artyści inspiracje czerpią z tradycji polskiego i zagranicznego bluesa, funka, rocka, psychodelii. Od niedawna w swoje występy wplatają elementy koncertu akustycznego, próbującego nawiązać do tzw. bluesa tradycyjnego wprost z Delty. Supportowali m.in.  Arround The Blues, Gerry Jablonski and The Electric Band, Big Fat Mama, Kayah. Mają nadzieję, że przyczynią się do stworzenia nowego pokolenia ludzi grających i słuchających bluesa, dlatego zajmują się także działalnością kulturalną w okolicach Warszawy oraz organizują jam sessions.

O 19 na scenie zainstaluje się pochodzący ze Szczecina zespół Jaw Raw. Grupa od 16 lat gra bluesa, eksperymentując jednocześnie z jazzem, funkiem i rockiem. wystąpili na niemal wszystkich festiwalach bluesowych w kraju, występowali także u boku takich artystów jak Rick Estrin (&The Nightcats), Chris „The Kid” Andersen, David Byrnes. Jaw Raw jako jeden z nielicznych zespołów z Polski regularnie koncertuje poza granicami, przede wszystkim w Niemczech, ale mając za sobą także np. dwutygodniowe tournée na Wyspach Kanaryjskich.

Po raz pierwszy festiwal BLusowo uświetni gwiazda zza granicy. Grupa The Cell, bo o niej mowa, została założona przez czeskiego perkusistę Milana Milatę i pochodzącego z USA wokalistę Davida Gore’a w 2002 roku. Pierwszą  płytę pt: „Are You Ready?” wydała cztery lata później. W roku 2009 dotychczasowego wokalistę zastąpił kolejny Amerykanin – David Kangas, a z obecnym frontmanem, Michalem Cermanem, gra od 2010 roku.  To z nim w 2011 roku zespół wydał album „Keepin‘ On, Rollin‘ Hard“. Zespół koncertował w Czechach,  Hiszpanii, Holandii, Niemczech, USA i Polsce. Otwierał także koncerty takich gwiazd, jak John Mayall And The Bluesbreakers, Tito & Tarantula oraz ZZ Top.

Na zakończenie festiwalu zagra legenda polskiego bluesa – Kasa Chorych.  Grupa założona została w 1975 roku w Białymstoku przez nieżyjącego już Ryszarda Skibińskiego i Jarosława Tioskowa. Pierwszym znaczącym sukcesem zespołu było III miejsce w jarocińskich „Rytmach młodych” w 1978 roku oraz entuzjastyczne przyjęcie publiczności podczas „Folk Blues Meetingu” w Poznaniu. Od tego roku Ryszard Skibiński zaczął organizować także wiodącą imprezę bluesową – „Jesień z Bluesem” w Białymstoku. Rok 1979 przyniósł grupie tytuł „Talentu rokującego największe nadzieje” miesięcznika „Non Stop” oraz występ w telewizyjnym programie „Studio 2” u boku grupy „Krzak” oraz Wojciecha Karolaka. W 1980 roku ukazał się też pierwszy singel grupy. Ciekawostką jest, że płyta przedostała się do USA, gdzie w dorocznej ankiecie radia WJRC-FM zajęła III miejsce, ustępując jedynie płytom Alberta Collinsa i Muddy’ego Watersa, a dystansując samego B.B. Kinga. Kolejne lata przynosiły dalsze nagrania i sukcesy, aż do momentu, gdy w 1982 roku Ryszard Skibiński postanowił przejść do grupy „Krzak”. Po jego odejściu grupa kontynuowała działalność do końca roku 1984. Rok wcześniej, w wyniku przedawkowania narkotyków zmarł współzałożyciel grupy, Ryszard Skibiński.

Zespół powrócił na estradę w 1992  roku, a rok później  nagrał płytę „Blues Band” i od tego czasu jest stale obecny na scenie bluesowej. Grupa była pierwszą w historii, która otrzymała nagrodę „Fryderyk” w kategorii „Blues” (w 1998 roku za płytę „Koncertowo”). W ciągu całej kariery zespół nagrał 10 płyt i wystąpił na wszystkich największych polskich festiwalach.

Wstęp na cały festiwal jest darmowy. Dojazd i powrót do Poznania możliwy jest autobusem gminy Tarnowo Podgórne – TP BUS linii 02 z Ogrodów. Ostatnie autobusy z Lusowa ruszą już po planowanym zakończeniu imprezy – o 22.10 i 22.40.

Jarosław Krawczyk

Program:

Indianer

Mean Machine

Niebieska Sowa

Old Wave

17.50 OGŁOSZENIE WYNIKÓW

18.00 20 MIL OD MIASTA

19. 00 JAW RAW

20.00 THE CELL (CZECHY)

21.00 KASA CHORYCH

Data: 24 sierpnia 2013

Miejsce: Lusowo, plac przy kościele

Prowadzenie: Mariusz Kwaśniewski

Dodaj komentarz