23 marca Gregorian, jeden z najbardziej rozpoznawalnych chórów świata, zaśpiewa w Poznaniu! Zaprezentuje największe hity.
Największe przeboje wykonane w kultowych „gregoriańskich” aranżacjach. Mistyczne wersje naszych ulubionych utworów. Opary tajemniczości oplatające hity ze szczytów list przebojów – tak najkrócej można scharakteryzować koncerty chóru Gregorian.
Podczas ich ostatniej wizyty w Warszawie, Łodzi i Zabrzu sale pękały w szwach. Zachwycona publiczność zgotowała mnichom owacje na stojąco, bisom nie było końca. Dlatego grupa postanowiła po raz kolejny wystąpić w naszym kraju. Już w marcu będziemy mieli okazję raz jeszcze posłuchać rewelacyjnych „zakonników” na żywo – w Warszawie, Gdyni i Poznaniu.
Chór Gregorian powstał na początku lat 90. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Strzałem w dziesiątkę okazał się oryginalny pomysł Franka Petersena, znanego producenta muzycznego, na połączenie średniowiecznego chorału gregoriańskiego ze współczesną muzyką popową i rockową. I właśnie ten pomysł zapoczątkował okres świetności zespołu Gregorian. Już pierwszy album grupy Masters of chant przyniósł jej popularność i fale sukcesów – status złotej płyty w 6 krajach Europy, w Portugalii platyna. Dostał się również do prestiżowej listy TOP 10 w dziesięciu krajach świata.
Zachęcony sukcesem zespół, wydał rok później drugi album, Masters of chant – chapter two. Okazało się, że pomysł przerabiania popularnych utworów na styl gregoriański nie znudził się publiczności. Płyta została wydana w 19 krajach i powtórzyła niebywały sukces swojej poprzedniczki, zdobywając złoto w 8 krajach Europy i platynę w Finlandii. Album dostał się na 6 miejsce TOP 10 najlepiej sprzedających się albumów. Singiel Moment of Peace stał się spektakularnym hitem.
Tuż po opublikowaniu dwóch pierwszych płyt Frank Peterson, Carsten Heusmann, Jan-Eric Kohrs i Michael Soltau zaczęli przygotowania się do produkcji trzeciej części kolekcji, która ukazała się w roku 2003.
Podobnie jak w przypadku poprzednich albumów, piosenki zostały utrzymane w stylu chorału gregoriańskiego. Zarówno przy pierwszych płytach, jak i teraz, kryterium wyboru utworów jest proste: Gregorianie stosują w swej muzyce wyłącznie siedem tonów. W praktyce oznacza to jednak problemy z doborem repertuaru, tak, by odpowiadał on tonacji i tym samym został dobrze zaaranżowany i wykonany. Chorał gregoriański to jednogłoskowy śpiew liturgiczny w kościele rzymskokatolickim. Piosenki muszą sprostać tym regułom, co jak widać, imponująco wychodzi śpiewającym mnichom – w ich repertuarze znajdziemy cały przekrój muzycznego świata – od Stinga po Duran Duran.
Oprócz serii Masters of chant w dorobku zespołu są też takie pozycje jak krążek The Dark Side, na którym pojawiły się cięższe brzmienia, czy Gregorian Christmas: Chants & Motets – alternatywa do tradycyjnej muzykibożonarodzeniowej.
Wielka popularność Gregorian przyczyniła się do powstania wielu naśladowców, nie mniej jednak to właśnie Gregorianie są jedynym, niepowtarzalnym i charakterystycznym zespołem.
Ich największe hity będziemy mieli okazję usłyszeć na trzech koncertach w Polsce – w Warszawie, Gdyni i Poznaniu.
Największe hity będzie można posłuchać w Poznaniu 23 marca.
Bilety dla czytelników
Dla naszych czytelników mamy trzy podwójne wejściówki. Aby je otrzymać należy wysłać maila z prawidłową odpowiedzią na poniższe pytanie: Ile numerów Naszego Głosu Poznańskiego ukazało się do tej pory? Bilety otrzymają osoby, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi jako siódmy mail w kolejności, 13 i 21.
w poniedziałek 18 marca ukazał się 37 numer gazety Nasz Głos Poznański
do tej pory 36 numerów
jest 36 numerów
mamy 36 numerów
„wyszło” 36 numerów
ukazało się 36 numerów
ukazało si 36 numerów i za lada chwilke będzie 37 :-)
ukazało się 36 numerów gazety
ukazało się 36 numerów gazety
Do tej pory ukazało się 36 numerów Naszego Głosu Poznańskiego.
ukazało się 360numerów
36 numerów
Ukazało się 36 numerów
36
Do tej pory było 36 numerów gazety.